7 kroków do zdrowego jelit

7 RAD DLA ZDROWIA TWOJEGO PRZEWODU POKARMOWEGO

90% chorób jest wywoływanych przez jelita dotknięte niewłaściwym odżywianiem. Jedzenie w biegu, niezdrowe przekąski, zbyt długie przerwy między posiłkami, gigantyczne porcje i inne nieodpowiednie nawyki żywieniowe zagrażają naszemu organizmowi i są czynnikiem wywołującym różne choroby.

Jeśli często czujesz wzdęcia w jelitach, masz problemy ze stolc em, bólami brzucha, zgagą, to ten film jest dla Ciebie. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby poprawić zdrowie jelit i cieszyć się życiem!

Rada numer 1. Jak wygląda Twoje codzienne życie? Pracujesz w biurze lub ciągle jesteś w ruchu? Jeśli martwisz się rozstrojami żołądkowymi, najprawdopodobniej Twój styl życia nie jest wystarczająco aktywny. Życie bez ruchu spowalnia pracę jelit, dlatego aby uniknąć problemów trawiennych, trzeba codziennie chodzić 4-5 km.

Rada numer 2. W przypadku regularnego wypróżnienia lekarze zalecają picie dużej ilości czystej wody bez gazu. Jedzenie, które jemy, jest trawione na różne sposoby: niektóre pokarmy potrzebują 30 minut, inne 5-7 godzin. Jak wiesz, ciężkostrawne pokarmy obejmują produkty mączne, mięso, grzyby i pokarmy zawierające błonnik. Częste picie wody pomoże takiemu pokarmowi nie zalegać w jelitach.

Rada numer 3. Staraj się jeść jak najwięcej sfermentowanych produktów mlecznych, a także świeżych owoców i warzyw. Są szybko trawione i zawierają dużą ilość witamin i składników odżywczych, które dodadzą Ci energii.

Rada numer 4. Ćwiczenia i chodzenie na siłownię mają również korzystny wpływ na perystaltykę jelit. Tak więc, jeśli Twoja dieta zawierała ciężkostrawne pokarmy, możesz bezpiecznie chodzić na siłownię, nie pozwalając, aby jedzenie zalegało w jelitach przez długi czas.

Rada numer 5. Spraw, aby twoje ciało działało prawidłowo. Staraj się jeść w tym samym czasie (najlepiej częściej i w małych porcjach), a także regularnie chodź do toalety. Porządek powinien być nie tylko w szafie i w głowie, ale także w przewodzie pokarmowym! Jeśli twoje jelita przyzwyczają się do określonego reżimu, problemy znikną bardzo szybko i na zawsze zapomnisz, czym są zaparcia i wzdęcia.

Rada numer 6. Dokładnie żuj jedzenie i nie popijaj go napojami. Dla lepszego przyswajania pokarmu warto pić pół godziny przed i półtorej po jedzeniu. Ta sama zasada dotyczy świeżych owoców: nie jedz ich na deser, po głównym posiłku. Mogą powodować zaburzenia w procesie trawienia, prowadzić do zastoju i fermentacji zjedzonego pokarmu.

Rada numer 7. Wzbogać swoją dietę o produkty bogate w błonnik, które oczyszczą przewód pokarmowy. Jak szczotka, wchłania szkodliwe substancje i usuwa niestrawione resztki jedzenia. Spożywanie błonnika może zapobiegać zaparciom, dysbiozie i otyłości, a także normalizować działanie pożytecznych bakterii, poprawiać wchłanianie niezbędnych pierwiastków śladowych oraz stwarzać optymalne warunki do przemieszczania się jedzenia w przewodzie pokarmowym. W tym celu warto wzbogacić swoją dietę o świeże owoce, warzywa i zioła – przynajmniej o 60%.

Leave a Reply