7 finansowych błędów, których powinnaś unikać w 2023 roku: zmień swoje nawyki już teraz!

Lenistwo: niechęć do zarządzania swoimi finansami

Rachunkowość wydatków i dochodów jest kluczem do wszystkiego. Wysokość zarobków nie jest tu aż tak istotna. Zarówno duże przedsiębiorstwo z miliardowymi obrotami, jak i mała firma planują budżet. Jeśli tego nie zrobimy, konsekwencje będą smutne. Z jakiegoś powodu ludzie myślą, że wszystko działa dla nich inaczej, ale tak nie jest. Jeśli nie wiesz, ile wydajesz, nie będziesz w stanie oszczędzać i mądrze wydawać. Ale kiedy zaczniesz przejmować kontrolę nad swoimi finansami, twoje życie się zmieni.

Chciwość: życie ponad stan

Obżarstwo może być również postrzegane jako chęć na wszelki nadmiar. Nie wiadomo na pewno, jak szkodliwa jest ta pasja dla duszy, ale finansowo jest bardzo szkodliwa.

A to jedno, jeśli kupujesz swoją piętnastą parę butów lub nowy smartfon, ponieważ możesz sobie na to pozwolić. To zupełnie inna sprawa, gdy bierzesz pożyczkę ze względu na to.

Długi i pożyczki na artykuły gospodarstwa domowego i rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz, są niebezpieczne. I to nie tylko dlatego, że przepłacasz kosztem odsetek.

Nawyk życia na kredyt rodzi złudzenie, że stać Cię na taki czy inny zakup – po prostu kup teraz jedną rzecz, a pieniądze zwróć później. Dość często prowadzi to do tego, że dług rośnie i nie ma z czego go spłacać.

Zazdrość: nie musisz udawać

Sieci społecznościowe są tego przykładem. Tutaj obserwujesz konto aktora lub odnoszącego sukcesy biznesmena. Zobacz, jak jeździ świetnym samochodem, kupuje markowe ciuchy, używa drogich kosmetyków. Oczywiście to wszystko też jest potrzebne natychmiast – inaczej gwiazdy nie otrzymywałyby tak dużych sum na reklamę.

Zazdrość pobudza konsumpcję. Ale oto straszna prawda: aby być jak twój idol, musisz pracować jak on, ale nie kupować takie same rzeczy.

Jeśli jesteś zwykłym pracownikiem biurowym i kupisz bardzo drogi zegarek jak ten biznesmen, nie staniesz się taka jak on. Będziesz zwykłym pracownikiem biurowym z bardzo drogimi zegarkami – i straconymi szansami, bo prawdopodobnie są ważniejsze wydatki w Twoim życiu.

Więc właściwie oceń swoją sytuację finansową i nie podążaj za idolami. Jeśli weźmiesz pieniądze, które wydajesz na wygląd i zainwestujesz je w coś pożytecznego – edukację, zdrowie – ma to o wiele większy sens.

Próżność: bycie zbyt dumnym, żeby oszczędzać

Staromodne oszustwo (lub sztuczka marketingowa): opowiadaj osobie o produkcie przez długi czas. Spraw, by spędziła dużo czasu i okazała zainteresowanie, a następnie podaj fantastyczną cenę. Czasami ludzie kupują tylko dlatego, że wstydzą się przyznać, że jest to za drogie.

Z obawy przed złym wyglądem ktoś nie chodzi do zwykłych supermarketów, ktoś kupuje droższy towar o tym samym składzie, ale znanej marki. Ktoś nie kupuje nic na promocji, ktoś nie pyta o promocje. I tak się właśnie traci pieniądze. 

Nie musisz się wstydzić, żeby oszczędzać.

Gniew: obwinianie wszystkich oprócz siebie za swoje niepowodzenia

Bardzo wygodnie jest obwiniać rząd, kosmitów z Marsa za problemy finansowe. W końcu można to zrobić nie ruszając się z kanapy – i dlaczego, bo życie jest pełne niesprawiedliwości. A jeśli komuś żyje się lepiej, to właśnie on kradł i brał łapówki.

Twoje życie to tylko Twoja odpowiedzialność.

Byłoby nieuczciwością twierdzić, że samo pragnienie wystarczy do wielkich zysków. Ludzie żyją w różnych warunkach. Jeśli urodziłaś się w milionerskiej rodzinie, studiowałaś w najlepszych placówkach edukacyjnych na świecie i znasz wpływowych ludzi, wydaje się, że masz większe szanse na sukces niż chłopak ze wsi z niepełnej rodziny.

Ale nie możesz dostać się do wehikułu czasu i odrodzić się w innych warunkach. Nadszedł czas, aby przyspieszyć i działać na istniejących warunkach.

Pokusa: przekładanie chwilowych przyjemności nad ważne cele

W najbardziej dosłownym sensie to też działa. Zdrada jest częstym powodem rozwodów. A małżeństwo jest w dużej mierze przedsięwzięciem ekonomicznym. Często para może sobie pozwolić na wyższy standard życia niż osoba fizyczna. Razem możesz połączyć swoje fundusze, co ułatwi oszczędzanie na duże zakupy, takie jak dom i samochód. Ponadto dla dwóch osób potrzebujesz mieszkania, czajnika, żelazka i tak dalej. Podział podwaja wymaganą kwotę i skutkuje podziałem kapitału.

Ale pomyślmy szerzej. Patrzenie w przyszłość jest trudne. Załóżmy na przykład, że oszczędzasz na zaliczkę na kredyt hipoteczny. Przed nami wiele lat ograniczeń. A potem widzisz wyprzedaż iPhone’a. Oczywiście zakup cię zadowoli. Pomyślisz nawet, że zainwestowałaś pieniądze z zyskiem. Ale długoterminowy cel, jakim jest zakup mieszkania, stał się jeszcze bardziej od Ciebie oddalony.

Stanowisko „żyjemy raz” ma prawo istnieć. Ale żyjemy w tym samym czasie przez długi czas. Upewnij się więc, że robisz to w komfortowych warunkach. Jeśli masz ważne cele – mieszkanie, emeryturę, edukację – nie powinnaś zamieniać ich na chwilowe przyjemności.

Beznadziejność: akceptacja sytuacji i brak chęci zmiany

Jeśli czegoś nie lubisz w życiu, nigdy nie jest za późno, aby spróbować to naprawić. Na przykład Sanders, twórca KFC, został milionerem po 60 latach. Szefowa kuchni Julia Child opublikowała książkę, po pięćdziesiątce zdobyła fortunę i popularność.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!