6 oznak, że nigdy nie będziesz bogata!

Czy zauważyłeś, że niektórzy ludzie są bogatsi od innych, mimo że pracują mniej? Jaka jest różnica między pierwszymi a drugimi? Czy są bardziej utalentowani, mądrzejsi czy szczęśliwsi? Tak i nie.

Z reguły różnica polega na ich stosunku do pieniędzy i konsumpcji. Ci pierwsi konsumują znacznie mniej. To nie przypadek, że mówią, że ludzie z klasy średniej mają rzeczy, a bogaci mają pieniądze. Nie oznacza to, że zamożni ludzie są skąpi. Po prostu rezygnują z niepotrzebnych zakupów i mądrze rozdzielają pieniądze.

A jeśli zastanawiasz się, dlaczego jeszcze się nie wzbogaciłaś, oto kilka nawyków, z których powinnaś jak najszybciej zrezygnować.

Bierzesz pożyczki na własne potrzeby

Ubieganie się o pożyczkę ma znaczenie tylko wtedy, gdy ma na celu osiągnięcie długoterminowego zysku lub pokrycie niezbędnej konieczności. Na przykład, aby kupić samochód rodzinny lub uzyskać nowe narzędzie, które zwiększy Twoją produktywność i dochody w pracy. Odwrotnym skutkiem jest ubieganie się o pożyczkę na nowoczesny gadżet, na wakacje na Malediwach czy na samochód za 120 tys złotych. Ten zwyczaj jest specyficzny dla biednych ludzi, którzy chcą leczyć swoje kompleksy.

Nie masz oszczędności

Jeśli nie masz zwyczaju oszczędzać i nie masz funduszu na gorsze dni, to znaczy, że jesteś częścią tych 40% mieszkańców Polski, którzy nie mają oszczędności równych co najmniej ich średniej miesięcznej dochodu. Nawet jeśli Polska jest biednym krajem, wiedz, że przez większość czasu osoby o niskiej kulturze finansowej nie mają w ogóle żadnych oszczędności (biorą dużo kredytów konsumpcyjnych, kupują rzeczy, na które ich nie stać, nie wiedzą jak stworzyć zdrowy budżet i strukturę wydatków). Istnieją przypadki, w których ludzie nie mogą zebrać pieniędzy z obiektywnych powodów, jest ich wiele, ale mniej niż niektórzy twierdzą.

Nie masz planu

Najważniejszą rzeczą do zrozumienia jest to, ile masz pieniędzy i ile możesz wydać na określone produkty. Większość kwoty powinna być zarezerwowana na artykuły pierwszej potrzeby i podstawowe produkty, najmniej na rozrywkę. Ważne jest również, aby odłożyć hojny procent na nieprzewidziane wydatki, które są bardzo aktualne w czasach kryzysu. Zanim dokonasz zakupu, zastanów się dwa razy, czy tego potrzebujesz.

Dajesz się uwieść impulsowi

Jeśli kiedykolwiek poszłaś do sklepu po produkt i wróciłeś z czymś, czego nie potrzebowałaś , nie zniechęcaj się — nie jesteś sam. Stałaś się ofiarą systemu, który od wieków działał w takiej czy innej formie w oparciu o zachowania zakupowe i kupowanie pod wpływem impulsu. Ale tylko dlatego, że na to pozwalamy. Jeśli zapiszesz na kartce, co musisz kupić i trzymasz się listy, nie da się nabrać.

Nie spłacasz długów

Generalnie bogaci unikają długów, chyba że inwestują. A nawet jeśli pożyczają pieniądze, starają się je jak najszybciej spłacić, aby wrócić na ścieżkę stabilności i dobrobytu. Bogaci wiedzą, że nagromadzenie długów jest przeszkodą w rozwoju i starają się jak najszybciej się go pozbyć. Ważne jest również spłacanie niewielkich długów, takich jak 5-10 złotych pożyczonych na kawę. W momencie, w którym zaczynasz nie spłacać pieniędzy, zaczynasz nieodpowiedzialnie obchodzić się z pieniędzmi, myśląc, że zawsze możesz od kogoś pożyczyć.

Wydajesz więcej niż zarabiasz

Jak dokładnie? Kupowanie drogiego samochodu, który kosztuje nie tylko 30 pensji, ale także pochłania jedną czwartą miesięcznego dochodu tylko na konserwację (paliwo, ubezpieczenie, części, naprawy, parkowanie itp.). Jak dokładnie? Wydawanie 2 pensji na supernowoczesny laptop, którego tak naprawdę nie potrzebujesz. Jak dokładnie? Wydawanie 6 pensji na włoski zestaw kuchenny, kiedy można było po prostu pojechać do Ikei. Jak dokładnie? Wydanie 20 pensji na pompatyczny ślub, który za 3 lata doprowadzi do rozwodu.