6 zasad naprawy wątroby

Żywotność komórek wątroby waha się od 300 do 500 dni. Ciężko uszkodzona wątroba rozpoczyna regenerację w ciągu pierwszych 24-48 godzin po ataku, a po 3-4 tygodniach jej objętość podwaja się w porównaniu z początkiem regeneracji. Dzieje się tak przez substancje fizjologiczne wytwarzane przez nasz organizm w odpowiedzi na zniszczenie tkanki wątroby.

Wątroba nie jest jedynym organem zdolnym do regeneracji. Można również zregenerować skórę, kości lub kubki smakowe.

Kiedy zauważysz że masz problemy z wątrobą, zmień styl życia i postępuj zgodnie z tymi 6 wskazówkami:

  1. Aktywność fizyczna jest niezbędna

Nie musisz być lekarzem, aby wiedzieć, jak pozytywnie aktywność fizyczna wpływa na nasze ciało, w tym na zdrowie wątroby. Utrzymanie aktywnego trybu życia pomaga znormalizować trójglicerydy. Pochodzące z tłuszczów lub nadmiernego spożycia cukru mogą zacząć gromadzić się w komórkach wątroby, powodując w ten sposób jej uszkodzenie. Oprócz tego, że regularne ćwiczenia spalają nadmiar kalorii, zapobiegają również osadzaniu się nadmiaru tłuszczu.

  1. Wyeliminuj produkty, które uszkadzają wątrobę

Unikaj wędlin, owoców i warzyw z azotanami, a także alkoholu. Nie jedz fast foodów i świeżo upieczonego chleba, zbyt tłustych i wędzonych ryb, smażonych jajek, bitej śmietany, lodów, majonezu, tłustych i słonych serów.

  1. Preferuj zdrowe jedzenie.

Zamień chleb na bułkę wrocławską, wybierz makaron z pszenicy durum, wołowinę, królika lub drób, zamiast tłustego mięsa, wybierz chude, gotowane lub duszone ryby. Jedz zupy warzywne zamiast tłustych i zawiesistych, jedz jajka na twardo i niskotłuszczowe produkty mleczne. Jedz dużo warzyw i ziół, które są bogate w magnez, kwas foliowy, witaminy B i C.

  1. Przestrzegaj zbilansowanej diety

Dzienne spożycie kalorii wynosi od 25 do 30 kalorii na kilogram masy ciała. Jeśli masz na przykład 70 kilogramów, powinieneś jeść od 1750 do 2100 kalorii dziennie. Najlepiej jeść 5-7 posiłków dziennie. Należy zachować ostrożność przy obliczaniu spożycia białek, tłuszczów i węglowodanów, których przybliżona ilość powinna wynosić:

Węglowodany – 300/400 gramów dziennie Białka – 90-100 gramów, z czego 50% jest pochodzenia zwierzęcego Tłuszcze – 80-90 gramów, z czego 60% jest pochodzenia roślinnego

  1. Uważaj na swoją wagę

Zaleca się zmniejszenie masy ciała o 10%, po czym należy starać się utrzymać wagę w normalnych granicach. Cukrzyca i otyłość przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu w wątrobie, stając się tym samym punktem wyjścia do różnych chorób. Kontroluj swoją wagę poprzez zdrowy tryb życia, który zaczyna się od właściwego odżywiania. Unikaj nadmiernego spożycia kalorii w szczególności tłuszczu. Głównymi „sprawcami” obciążenia wątroby są białka zwierzęce, cukier i węglowodany. Spożywane, z czasem mogą prowadzić do stłuszczenia wątroby.

  1. Upewnij się, że twoje ciało otrzymuje wystarczającą ilość błonnika.

Główną rolą błonnika jest regulacja trawienia. Gdy tylko enzymy wchłaniają składniki odżywcze ze spożywanej żywności, błonnik przyspiesza wydalanie.

Instytut medycyny USA opublikował następujące wytyczne dla dorosłych dotyczące optymalnego dziennego spożycia błonnika:

– Mężczyźni poniżej 50 roku życia – 38 gramów;

– Mężczyźni po 50 – 30 gramów;

– Kobiety w wieku poniżej 50 lat – 25 gramów;

– Kobiety po 50 roku życia – 21 gramów.

Jeśli podoba Ci się ten film, polub i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply