6 sposobów na ulepszenie starego smartfona: przestań co roku wydawać pieniądze na nowy

Świat kapitalistyczny coraz częściej narzuca społeczeństwu ideę, że należy konsumować więcej i szybciej. W tym celu wprowadza się planowane zużycie, modułowy montaż uniemożliwiający naprawy i inne ograniczenia. Tak więc osoba nie może jeździć tym samym samochodem przez dziesięciolecia ani używać smartfona przez ponad rok.

Dziś postęp w smartfonach wyhamował, a każdy nowy model niewiele różni się od poprzedniego. Zasadniczo płacisz za ten sam telefon, który miałaś rok temu, ale teoretycznie jest on o 5% szybszy. Czy warto wydawać dobre pieniądze i jeszcze bardziej zanieczyszczać planetę, skoro istnieją sposoby na unowocześnienie starego smartfona i przedłużenie jego życia o co najmniej kilka lat?

Wymień baterię

Wiele osób kupuje nowy smartfon tylko dlatego, że stary zaczął szybko tracić moc ładowania lub ładować się słabo. Kto potrzebuje urządzenia, które może zachować baterię w najlepszym przypadku przez pięć godzin? Dlatego stary telefon jest wysyłany do szafy na wszelki wypadek, a zamiast tego osoba kupuje nowe urządzenie.

Jest jeszcze jeden problem spowodowany rozładowaną baterią – spowolnienie. Jeśli bateria nie utrzymuje poziomu naładowania i szybko się rozładowuje, system automatycznie obniża częstotliwość procesora, co powoduje powolne i przerywane działanie. W rezultacie użytkownik myśli, że jego smartfon stał się śmieciem i ponownie idzie wymienić go na nowy.

Rozwiązaniem jest zmiana baterii. Tylko w nowoczesnych smartfonach przeprowadzenie takiej procedury własnymi rękami jest trudne lub prawie niemożliwe ze względu na niewymienną baterię. Musisz więc zanieść telefon do specjalistycznego serwisu. Ale wciąż jest to kilka razy tańsze niż zakup nowego urządzenia.

Zwolnij miejsce w pamięci wewnętrznej

Błędem jest sądzić, że zainstalowanie karty pamięci 256 GB w smartfonie z własnymi 32 GB może rozwiązać problem zapełniania się danymi. Faktem jest, że prędkość pamięci wewnętrznej jest nieproporcjonalnie wyższa niż w przypadku połączenia za pomocą dysków flash ze względu na różne interfejsy. Możesz wziąć kartę pamięci, aby zapisać zdjęcia, filmy i muzykę, a nawet wtedy będą one nagrywane i pobierane znacznie wolniej niż w pamięci wewnętrznej. Ale w przypadku systemu operacyjnego i aplikacji dysk wymienny nie jest odpowiedni.

Najlepszym rozwiązaniem jest zwolnienie miejsca w pamięci wewnętrznej. Możesz przenosić treści multimedialne, takie jak te same zdjęcia, filmy i muzykę na dysk flash. Możesz także wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, która bardzo szybko zapełnia się gigabajtami danych z mediów społecznościowych i wiadomości błyskawicznych. Na przykład Facebook, Instagram lub Telegram, jeśli subskrybujesz wiele kanałów i regularnie oglądasz w nim memy, może łatwo wzrosnąć do 10 lub więcej gigabajtów.

Nie trzeba wszystkiego czyścić, aby smartfon działał szybciej. Wystarczy zwolnić 10% całkowitej pamięci. Oznacza to, że jeśli masz 64 gigabajty pamięci wewnętrznej, lepiej zachować co najmniej 7 gigabajtów wolnych. Jest to cecha dysków SSD, w których prędkość zapisu i odczytu spada, jeśli pozostaje mniej niż 10% wolnego miejsca.

Rozszerz funkcjonalność dzięki aplikacjom

Niektóre funkcje, które producenci uważają za wyjątkowe w nowych smartfonach, w rzeczywistości okazują się tylko ponownym wyobrażeniem tego, co jest już dostępne w aplikacjach innych firm. Entuzjaści regularnie dodają funkcje za pomocą aplikacji innych firm, które były zaangażowane tylko przez producentów lub w ogóle nie były pierwotnie zaprojektowane.
Pomyśl o systemie operacyjnym swojego smartfona jako o bazie, do której możesz dodawać dodatkowe funkcje. Na przykład możesz dodać do starego telefonu tryb portretowy, dostępny tylko na nowych urządzeniach. Jeśli słyszałaś o ekscytującej nowej funkcji i właśnie zdecydowałaś się na wymianę telefonu, najpierw dowiedz się, czy możesz ją dodać bez wydawania kilkuset złotych.

Załóż folię ochronną

Pomimo wzmocnionego szkła zainstalowanego na ekranach, nadal łatwo się tłuką. Dlatego większość osób zaraz po zakupie nowego smartfona nakleja na niego folię ochronną.
Jednak z biegiem czasu ta folia ochronna, otrzymująca uderzenia, zużywa się i pokrywa się pęknięciami. W takich momentach zapominamy, że to tylko uszkodzenia usuwalnej folii i biegniemy wymienić smartfon na nowy.
Zobaczysz, jak zmieni się Twój smartfon po zmianie folii. Ale zamiast tego lepiej wybrać wysokiej jakości szkło i powierzyć jego montaż specjalistom. Przy pomocy specjalisty jest mało prawdopodobne, aby między folią a ekranem tworzyły się pęcherzyki powietrza.

Załóż obudowę

Wcześniej producenci dążyli do tego, aby smartfony były jak najcieńsze. Doszło do tego, że niektóre iPhone’y łatwo się łamały w tylnej kieszeni dżinsów. Dziś firmy spowolniły ten wyścig, zdając sobie sprawę, że większość konsumentów używa etui, które znacznie zwiększają objętość urządzenia. Zrób to samo dla siebie, użyj odpowiedniego etui, które otacza cały tył i boki smartfona. Wraz z nowym szkłem zmieni to Twój „stary” smartfon w nowe urządzenie, które wygląda, jakby dopiero co zjechało z linii montażowej.

Zmień styl ekranu

Systemy operacyjne smartfonów są stale ulepszane, a Android 4.4 od wersji 12 łatwo odróżnić na oko. Ale zasadniczo, na poziomie programu, zmiany nie wydają się tak duże. Oczywiście, jeśli masz stare urządzenie z przestarzałym systemem operacyjnym, musisz kupić nowszy telefon. Ale jeśli masz np. smartfon oparty na Androidzie 9, możesz go odświeżyć kilkoma kliknięciami.
Znajdź odpowiedni motyw, przynajmniej taki, który naśladuje standardową wersję nowego systemu operacyjnego, i zainstaluj go. Już to wystarczy, aby zamienić urządzenie o przestarzałym designie w modne urządzenie.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!