6 sekretów najmądrzejszych ludzi: jak rozwijać swój mózg i nauczyć się myśleć nieszablonowo

Musisz myśleć inaczej, aby utrzymać aktywność mózgu

Twój mózg myśli inaczej w zależności od problemu, który ma rozwiązać. W końcu, w zależności od konkretnego przypadku, jeden rodzaj myślenia może być znacznie skuteczniejszy niż inny. Używając tylko jednego rodzaju myślenia, ryzykujesz, że zaczniesz patrzeć na świat bardzo wąsko i jednostronnie. Edward de Bono stworzył metodę Sześciu Myślących Kapeluszy.

Psycholog uważa, że ​​powinniśmy rzucić wyzwanie naszemu mózgowi, aby znaleźć najskuteczniejsze rozwiązanie. Musisz nauczyć się myśleć, używając dowolnego rodzaju myślenia, aby rozwinąć swój mózg: na przykład opierając się nie tylko na dedukcji, ale także na instynkcie, krytycznym osądzie, intuicji, analizie.

Wybierając odpowiedni typ myślenia, aktywność mózgu wzrasta. Teoria, że ​​używamy tylko jednej półkuli do aktywności umysłowej jest absurdalna, ponieważ do tego potrzebujemy całego mózgu jako całości.

„Mózg jest z natury całością”.
Eda Herrmanna

Neurony w całym mózgu są ze sobą połączone, a podczas aktywności umysłowej jest on w pełni aktywny.

W swojej książce The Whole Brain Works Ed Herrmann i jego córka Ann opisują cztery podstawowe style myślenia, którymi kieruje się człowiek: menedżer, mówca, rozwiązujący problemy, marzyciel. I wszystkie odpowiadają czterem częścią mózgu. Większość ludzi myśli, że tylko jedna część dominuje.

Niektórzy z nas mają tendencję do skupiania się na szerszym polu widzenia, aby znaleźć właściwe odpowiedzi. Inni szukają wskazówek w szczegółach: każdy z nas myśli inaczej. Artysta myśli po swojemu, detektyw myśli inaczej; poeci i filozofowie również wypracowali indywidualny sposób myślenia. Ale co by było, gdybyś mogła przyjąć sposób myślenia każdej z tych osób?

Detektyw posługuje się logiką i dedukcją

,,Myślę, że ludzki mózg jest początkowo jak mały pusty strych i trzeba go wtłoczyć wybranymi meblami”.
Sherlock Holmes

Detektywi polegają w swojej pracy na uwadze, obserwacji i logice. Ich umysły muszą zawsze pozostać otwarte na czystość osądu, a ci ludzie uczą się nie osądzać, ale obserwować.

 

Maria Konnikova, autorka książki Master of the Mind: Thinking Like Sherlock Holmes, wyjaśnia, w jaki sposób zdrowie psychiczne pomogło słynnemu detektywowi skupić się na szczegółach, które naprawdę mają znaczenie. Holmes obserwował fakty bez uprzedzeń. Detektyw skupił się na szukaniu powiązań i analizowaniu wszystkiego, co widział. Stosował zasady wnioskowania dedukcyjnego. Dr James powiedział:

„Czym jest kryminał? To nie jest morderstwo, ale przywrócenie porządku”.

Czasami trzeba cofnąć się o krok, aby zrozumieć naturę pewnych zjawisk, schemat zachowań ludzi, motywy ich działań. Aby myśleć jak detektyw, naucz się następujących rzeczy:
1) Obserwuj bez osądzania.
2) Zapisz swoją hipotezę.
3) Cofnij się i pozwól swojemu umysłowi znaleźć powiązania między wydarzeniami a faktami.
4) Bądź świadoma własnych uprzedzeń.
5) Potwierdź swoją hipotezę rygorem, faktami i obiektywizmem.

Filozofowie są mistrzami pytań

,,Jeśli nie możesz czegoś wyjaśnić, oznacza to, że nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze”.
Albert Einstein

Filozofowie, w przeciwieństwie do detektywów, nie próbują rozwiązać przestępstwa, ale chcą zrozumieć, dlaczego zostało popełnione. Szukają odpowiedzi na abstrakcyjne pytania, takie jak: „Czym jest wolność?” lub „Co to znaczy żyć?”. Filozofowie nie boją się rzucać wyzwania swoim mózgom, myśląc na innej płaszczyźnie niż większość ludzi. Każdy z nas może paść ofiarą własnych stereotypów, ponieważ nasz mózg podtrzymuje ideę, z którą jest mu dobrze znany.

W świecie filozofii nie jest tak ważna umiejętność znajdowania odpowiedzi, ale konieczne jest zadawanie właściwych pytań, aby w końcu dojść do prawdy, do pierwotnej intencji.

Aby rozwijać swój mózg w tym kierunku, wykonaj następujące czynności:
1) Nie bierz niczego za pewnik
2) Wykorzystaj codzienne doświadczenia jako bodziec do kwestionowania swoich przekonań
3) Znajdź słaby punkt argumentu i wykorzystaj go
4) Spróbuj zmienić problem, zanim zostanie rozwiązany
5) Stale eksploruj nowe punkty widzenia i hipotezy

Rzeźbiarze ignorują zbędne rzeczy, aby odsłonić samą istotę świata

,,Widziałem anioła w marmurze i rzeźbiłem go, dopóki go nie uwolniłem”.
Michał Anioł

Rzeźbiarze obserwują, ale nie przedmiot, ale to, w co można go przekształcić. Ci ludzie widzą nie tylko kawałek marmuru czy drewnianą belkę, ale anioła, piękną dziewczynę lub mityczne zwierzę. Ich zadaniem jest pozbycie się zbędnych detali, aby stworzyć coś pięknego, wydobyć esencję tematu.

Michał Anioł powiedział:

„Każdy kamień ma w sobie posąg, a zadaniem rzeźbiarza jest go otworzyć”.

Rzeźbiarz patrzy na kamień pod różnymi kątami, aby przekształcić go w arcydzieło. Patrzy głęboko, wie, jak zobaczyć cały obraz w czymś, co na pierwszy rzut oka wydaje się brzydkie. Musisz więc nauczyć się patrzeć głęboko w rzeczy, szukać prawdziwej istoty i nie polegać na tym, co widzisz oczami.

Aby móc zobaczyć esencję, musisz wykonać następujące czynności:

1) Patrz na możliwości, a nie na rzeczywistość;

2) Skoncentruj się na eliminowaniu niepotrzebnych rzeczy;

3) Nie pracuj nad szczegółami, zanim nie zrozumiesz „sedna”

4) Wyodrębnij niezwykłe ze zwykłego.

Dziennikarze są sceptyczni i ciekawi

,,Jeśli twoja matka mówi, że cię kocha, zanim jej uwierzysz, uzyskaj potwierdzenie z co najmniej dwóch niezależnych źródeł”.
Anonimowa postać

Dziennikarze szukają źródeł, aby zweryfikować wszelkie fakty. Leniwi zadowolą się dwoma faktami. Profesjonalista przeprowadzi wywiad z tuzinem osób, aby wyciągnąć jakiekolwiek wnioski. Dziennikarze są szkoleni, by zadawać pytania, by byli bardziej ciekawi niż jakakolwiek istota ludzka.

„Stopniowo zdałam sobie sprawę, że ludzie łatwiej przełykają kłamstwa niż prawdę, tak jakby smak kłamstwa był przyrządzany w domu, apetyczny”.

Marta Gellhorn

Praca dziennikarza jest niezwykle trudna, a osoby te spotykają się z nieustanną konkurencją. Dlatego informując świat o najświeższych wiadomościach, profesjonaliści chcą opierać się na faktach, aby ich sensacja nie przerodziła się w panikę. Poszukiwanie prawdy wymaga sceptycyzmu i ciekawości. Aby myśleć jak dziennikarz:
1) Nie polegaj na pierwszych wynikach wyszukiwania;
2) Szukaj różnych źródeł, zwłaszcza sprzecznych;
3) Nigdy nie ufaj swoim źródłom, musisz ciągle w nie wątpić.
4) Fakty nie są historią. Istnieje wiele faktów, ale tylko jedna główna historia;
5) Twoja reputacja jest wszystkim. Nie ryzykuj dla krótkotrwałej chwały.

Pisarze opisują, co robią inni

,,Kiedy umysł nie ma wystarczającej liczby obrazów, wymyśla własne obrazy”.
Gary Snyder

Poeci myślą obrazami, a nie słowami. Praca pisarza to rozmowa z jego umysłem, poszukiwanie rozwiązań wielu pytań. Wymyślasz sytuację, a potem próbujesz znaleźć rozsądne wyjście z niej. Praca pisarza rzadko zaczyna się od ostatecznego pomysłu – zwykle jest to proces twórczy, w którym w czasie pracy pojawiają się myśli, jest tylko pewien szkielet świetnego pomysłu, na którym autor nawleka myśli.

Autor sprawia, że ​​słowa nie tylko przekazują myśl, ale tworzą obrazy, obrazy w głowie czytelnika, każą mu myśleć i myśleć. Ciekawość, wyobraźnia i chęć wymyślenia czegoś nowego mogą dać Twojemu mózgowi niespotykane dotąd możliwości i perspektywy.

Co zrobić, aby myśleć jak poeta:
1) Myśl obrazami, a nie słowami;
2) Baw się szalonymi dźwiękami, rymowankami i obrazkami;
3) Eksperymentuj ze słowami;
4) Uwolnij się; odwiedź niezwykłe miejsca, w których jeszcze nie byłaś.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!