6 praktycznych wskazówek dla początkujących ogrodników

Chcesz uprawiać kwiaty w mieszkaniu? Oto 6 praktycznych wskazówek dla początkujących ogrodników.

Przyznaj, ile razy zdarzyło Ci się kupić kwiaty do domu, a po chwili zwiędły? Wtedy pewnie pomyślałaś, że „kwiaciarnia ma specjalne sposoby” albo nawet, że „kwiat cię nie zaakceptował”. W każdym razie nie pozwoliłaś sobie nawet pomyśleć, że po prostu niepoprawnie opiekowałaś się kwiatkiem. Jeśli dopiero zaczynasz takie hobby, dam ci kilka wstępnych wskazówek, jak dbać o kwiaty.

1. Zacznij od małej rośliny. Jeśli chcesz zazielenić pokój, najlepiej najpierw porozmawiaj z przyjaciółmi, którzy już posiadają imponujące kolekcje kwiatów. Powiedzą ci, które doniczki, ziemię i kwiaty wybrać. Na początku najlepiej pozostać przy kaktusie.

  1. Znajdź odpowiednie miejsce. Aby roślina czuła się dobrze, wybierz odpowiednie miejsce dla niej. Byłoby dobrze, gdyby sprzedawca powiedział ci, jakie warunki są odpowiednie dla wybranego kwiatu. Na przykład rośliny tropikalne należy przechowywać w suchym i słonecznym miejscu. Jednak inne rośliny nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. Nie umieszczaj roślin nad kaloryferem, w przeciwnym razie wkrótce wyschną. Powinnaś wiedzieć, że okno wzmacnia światło słoneczne.
  2. Woda – nie za dużo i nie za mało. Problem nawadniania jest zawsze istotny dla początkujących ogrodników: ktoś zbyt często je nawadnia, inni w ogóle o tym zapominają. Zapytaj w kwiaciarni, ile wody potrzebuje kwiat, ponieważ susza dla wielu roślin to śmierć. Przed podlaniem sprawdź palcem ziemię na głębokości około 1 centymetra. Na przykład kaktus na ogół nie potrzebuje wody, gdy ziemia całkowicie wyschnie. Zimą kwiaty potrzebują mniej wody, ponieważ w chłodnych porach roku rosną wolniej. Jeśli masz okazję, użyj wody deszczowej. Jeśli chodzi o nawozy, nie używaj ich w grudniu i styczniu i używaj minimalnej ilości w jesienno-zimowych porach roku.
  3. Nie zapomnij ich przesadzić. Małe kwiaty należy przesadzać mniej więcej raz na 2 lata, a duże raz na 4 lata. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, zacznij od dużej rośliny, lepiej sobie poradzą po przesadzeniu do innej doniczki. Młode kwiaty trzeba sadzić częściej, ponieważ rosną szybciej. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną.
  4. Odpowiednia ziemia. Aby kwiaty mogły rosnąć, potrzebują odpowiedniego podłoża. Korzenie potrzebują  miejsca w doniczce. A w ziemi powinno być wystarczająco dużo składników odżywczych, wilgoci i tlenu. Zdarza się, że kwiaty takie jak storczyki lub kaktusy potrzebują specjalnego podłoża. Najpierw potrzebne są kawałki kory, a na koniec piasek.

Zwróć uwagę jak zachowują się rośliny. Kwiaty doniczkowe to żywe stworzenia, które dają nam sygnały, jeśli coś im się dzieje. Dlatego zwróć uwagę na ich wygląd. – Czy liście opadają? Oznacza to, że kwiat nie ma wystarczającej ilości światła, albo nie ma go wystarczająco dużo, albo podlewasz go zbyt mocno. – Liście żółkną, a pędy rosną powoli? Sprawdź, może to wina szkodników. – Liście odpadły? Sprawdź korzenie – może gniją. Wszystko, czego potrzebują kwiaty domowe, to stosowna pielęgnacja. Obserwuj je codziennie, a zrozumiesz, co jest konieczne do bujnego wzrostu. 

Leave a Reply