6 niesamowitych wynalazków, które zmieniły świat natychmiast po ich odkryciu!

Większość wynalazków ludzkości, jakkolwiek ważne mogą się nam dzisiaj wydawać, była postrzegana przez innych bez większego entuzjazmu, a nawet prześladowana. Dzięki takiej postawie wynalazki wprowadzane były do ​​życia społeczeństwa na wiele lat, a nawet stuleci, co znacznie spowolniło postęp.

Ale były też technologie, które ludzie od razu przyjęli i szybko zaczęli się rozwijać, widząc w nich potencjał. Te rzeczy, które dopiero się pojawiły i nie miały jeszcze czasu się jakoś zamanifestować, natychmiast zmieniły nasz świat.

Bomba atomowa

Przed wynalezieniem broni nuklearnej krwawe wojny na dużą skalę toczono niemal bez przerwy. Cóż może powstrzymać żądzę zniszczenia? Pomyśl, kilkaset tysięcy żołnierzy zginie, kobiety urodzi nowe i znowu będzie można grać w strategie w rzeczywistości. Ale broń jądrowa to zupełnie inna historia.

Teraz elita nie będzie mogła ukryć się gdzieś w głębi kraju, bo tornado ognia może dotrzeć wszędzie. Ponadto błyskawiczne zniszczenie dziesiątek dużych miast w przypadku konfliktu pozbawia państwo możliwości odwetu przynajmniej w staromodny sposób – przez żołnierzy z bronią w ręku. Strach przed wojną nuklearną stał się więc faktem zniechęcającym, hamującym ambicje polityków i ratującym miliony istnień ludzkich.

Karabin maszynowy ,,Maxim”

Wielu błędnie wierzy, że przed wynalezieniem broni atomowej czołgi i samoloty miały największy wpływ na świat. Ale nie dokonali poważnej rewolucji, przynajmniej nie od razu, bo minęło dziesięciolecia, zanim ta technika zaczęła mieć jakikolwiek znaczący wpływ na świat.

Kolejną rzeczą jest karabin maszynowy Maxim. Ten ciężki karabin maszynowy został opracowany w 1883 roku i natychmiast zmienił grę. Otrzymawszy w swoje ręce tak potężną broń, Brytyjczycy zdobyli bezprecedensową władzę, niedostępną nawet dla rozwiniętych krajów europejskich, nie mówiąc już o półdzikich plemionach Afryki. W rezultacie, zamiast wieloletnich podbojów ciężkich karabinów maszynowych Maxim, Imperium Brytyjskie podbiło ludy Afryki w ciągu kilku dni, zadając ogromne straty swoim wrogom.

To natychmiast przekształciło całą historię świata. Widząc potworną moc karabinu maszynowego strzelającego z prędkością 600 pocisków na minutę, inne kraje zapragnęły czegoś podobnego i rozpoczęły szybki rozwój broni masowego rażenia. W rezultacie to właśnie z powodu ostrzału z karabinu maszynowego podczas pierwszej wojny światowej zginęły miliony.

Kasety

Mówimy o nośnikach informacji, które pozostały już w odległej przeszłości. Ale w międzyczasie to one, a nie płyty CD czy pendrive’y, zmieniły świat. Chodzi o to, że taśmy, zwłaszcza w formacie umożliwiającym nagrywanie i odtwarzanie wideo, stały się pierwszym prawdziwie kompaktowym i niedrogim nośnikiem danych. Łączyły w sobie dość wysoką jakość dźwięku i obrazu, a co najważniejsze były tanie. Teraz ludzie mają możliwość bycia bardziej mobilnymi, a także zaczęli konsumować więcej treści. To z kolei spowodowało rozwój wszystkich platform medialnych. To taśmie zawdzięczamy pojawienie się YouTube’a, serwisów streamingowych i innych platform do produkcji i demonstracji treści.

Telegraf

Telegraf został opatentowany przez Samuela Morse’a w 1840 roku. Jednak próby stworzenia urządzenia do przewodowej lub bezprzewodowej komunikacji na duże odległości podejmowano już pod koniec XVIII wieku.

Mianowicie, elektryczny telegraf Morse’a radykalnie zmienił świat. W ciągu pierwszego roku patentu drutowe słupy łączące miasta zaczęły rozprzestrzeniać się w całych Stanach Zjednoczonych. Już w 1858 r. ustanowiono transatlantyckie połączenie telegraficzne, po którym położono kabel do Afryki i przez nią do Azji. Pod koniec XIX wieku cały świat był pokryty sieciami telegraficznymi.

Jak dokładnie telegraf zmienił świat? Wcześniej komunikacja między różnymi miastami zajmowała co najmniej kilka godzin, jeśli znajdowały się w pobliżu i odbywała się listownie, ale teraz można było wysłać wiadomość telegraficznie i otrzymać ją po drugiej stronie globu w ciągu kilku minut. Zmieniło to nie tylko sektor cywilny, przyczyniając się do globalizacji gospodarki i rozwoju kapitalizmu, ale także wpłynęło na każdą dziedzinę działalności.

Dagerotyp

Dagerotyp to wczesny proces fotograficzny i pierwsza na świecie funkcjonalna technologia fotograficzna. Przed Louisem Daguerre, wynalazcą dagerotypu, podejmowano próby tworzenia fotografii i to się udało. Problem polegał na tym, że sprzęt był prymitywny, niebezpieczny i nieporęczny i nie pozwalał technologii wyjść poza laboratoria naukowe.

Dopiero pojawienie się aparatów stworzonych przez Louisa Daguerre’a otworzyło naprawdę nową erę. Urządzenie dagerotypowe było wówczas stosunkowo małe i pozwalało na szybkie fotografowanie. Pozwoliło to na szybkie rozpowszechnienie dagerotypu na całym świecie i w ciągu kilku lat każdy arystokrata w Paryżu, Petersburgu i Londynie zapragnął robić sobie portrety tym urządzeniem.

Dagerotyp zrewolucjonizował sztukę, przepływ pracy i inne dziedziny. Aparat wpłynął na prawie wszystko, a świat, który widzimy wokół nas, nie mógłby powstać bez tej technologii.

Antybiotyk

Wielu czytelników będzie się zastanawiać: dlaczego w wynalazkach, które błyskawicznie zmieniły świat, wskazaliśmy środek antyseptyczny, a nie coś znacznie bardziej znaczącego – antybiotyk? Faktem jest, że antybiotyki przeszły długą drogę od oficjalnego odkrycia właściwości przeciwdrobnoustrojowych przez Alexandra Fleminga do faktycznego zastosowania. Z drugiej strony środki antyseptyczne zaczęto stosować niemal natychmiast, ponieważ ich właściwości, w przeciwieństwie do tej samej penicyliny, nie były kwestionowane.

W 1867 r. Chirurg i naukowiec Joseph Lister opublikował artykuł „O nowej metodzie leczenia złamań i ropni z obserwacjami dotyczącymi przyczyn ropienia”. Opisał tam podstawowe elementy proponowanej przez siebie metody. Lister, opierając się na mikrobiologicznej teorii gnicia Louisa Pasteura, stworzył metodę dezynfekcji ran, która obejmowała wielowarstwowy bandaż nasączony 5% roztworem kwasu karbolowego. Do dezynfekcji rąk i narzędzi miał być używany 2-3% roztwór kwasu karbolowego.

Ponieważ Joseph Lister, podobnie jak Louis Pasteur, cieszył się dobrą opinią w środowisku naukowym, metoda Listera szybko zyskała popularność. Od tego czasu liczba zgonów pacjentów po operacjach znacznie się zmniejszyła z powodu dezynfekcji rąk, narzędzi i ran środkami antyseptycznymi. Gdy tylko Lister opublikował swoją pracę, miliony ludzi na całym świecie miały szansę na dalsze życie, podczas gdy inni zmarli wcześniej z powodu infekcji lub wstrząsu spowodowanego mechanicznymi metodami dezynfekcji.

Stosowanie środków antyseptycznych miało również wpływ na zmniejszenie śmiertelności niemowląt. Kto wie, może wiele z nas zawdzięcza narodziny Listera, bo gdyby nie antyseptyki i ich szybkie wprowadzenie do medycyny, nasi przodkowie po prostu by się nie pojawili lub nie dożyli wieku, w którym zdecydowali się na posiadanie dzieci