6 nawyków, które zwiększają pojemność mózgu

Mózg wymaga treningu. Tak często i tak często, jak to możliwe. Twoje zdrowie na starość zależy od jego zdrowia. Ciało może cię zawieść, ale życie toczy się tak długo, jak długo umysł pozostaje czysty.

Demencja, problemy z pamięcią, miażdżyca – to rzeczywistość, z którą boryka się wielu ludzi. Ale możemy im wszystkim zapobiec. Jak? Rozwijanie zdrowych nawyków mózgu i pamięci. Oto 6 nawyków, które nigdy nikomu nie zaszkodziły.

1. Uprawiaj sport

Aktywność fizyczna poprawia nie tylko ciało, ale także stan psycho-emocjonalny i sprawność poznawczą człowieka. A ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie, ale także mózg. Szczególnie stymulują aktywność komórek nerwowych i sieci dendrytycznej.

Sport dostarcza mózgowi więcej tlenu, więcej glukozy i usuwa toksyny. A jeśli masz szczęście ćwiczyć na świeżym powietrzu, dostaniesz również zdrową dawkę witaminy D, której tak bardzo potrzebujesz dla swojego mózgu. A jeśli uczysz się nowych sportów i uprawiasz aktywność fizyczną, która stawia cię w nowej sytuacji, mózg staje się jeszcze bardziej elastyczny.

2. Ucz się nowych rzeczy

Bez wysiłku intelektualnego dendryty, które zapewniają funkcjonalność impulsów nerwowych, kurczą się lub całkowicie znikają. Wręcz przeciwnie, doświadczenia, wyzwania i nowe pomysły zwiększają pojemność i elastyczność sieci dendrytycznej oraz poprawiają długoterminowe zdolności poznawcze. Dlatego każde nowe doświadczenie jest mile widziane.

Nawet jeśli ciało i umysł stawiają opór, mózg uwielbia nowe czynności. A jedną z najlepszych czynności dla mózgu jest nauka gry na instrumencie muzycznym. Wysiłek ten szkoli różne obszary mózgu, optymalizuje szybkość przetwarzania informacji, wzmacnia synapsy i rozszerza funkcjonalne sieci narządu.

3. Nakarm swój mózg odpowiednią żywnością

Mózg pobiera około 20% całkowitej energii zużywanej przez organizm i jest wysoce zależny od poziomu glukozy we krwi. I nie tylko glukozy. Aby optymalnie funkcjonować, mózg w równym stopniu potrzebuje białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów.

Wszystkie te składniki znajdują się w obfitości w następujących dziesięciu pokarmach, uważanych za pokarmy wzmacniające mózg: czosnek, łosoś, jagody, kurkuma, brokuły, orzechy, jajka, gorzka czekolada, szpinak, awokado. Regularne spożywanie tych pokarmów poprawia zdrowie mózgu.

4. Naucz się czasem nic nie robić

Aktywność fizyczna i intelektualna jest marginalna, innymi słowy zaczyna spadać, jeśli w pewnym momencie nie zrobisz sobie przerwy. Według naukowców dwie godziny ciszy dziennie przyspieszają rozwój komórek w hipokampie, czyli obszarze mózgu związanym z tworzeniem się pamięci.

Inną skuteczną techniką jest medytacja. Według najnowszych badań medytacja zwiększa ilość i gęstość istoty szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za uwagę i przetwarzanie zewnętrznych sygnałów czuciowych. Za pomocą medytacji możesz dosłownie każdego dnia rozszerzać pojemność swojego mózgu, nie poświęcając na to zbyt wiele czasu.

5. Czytaj codziennie

Podczas czytania Twój mózg rozszyfrowuje surowe dane i abstrakcyjne symbole, które syntetyzuje i przekształca w konkretne wyniki i złożone pomysły. Czytanie uczy percepcji wzrokowej, słuchowej i rozumienia. Kiedy czytamy, aktywowane są te same neurony, które byłyby aktywne, gdybyśmy rzeczywiście doświadczali tego, co czytamy.

W rzeczywistości, kiedy czytasz sam lub kogoś słuchasz, czytasz w myślach lub głosie, szepczesz lub głośno mówisz, mózg działa inaczej. Naszą radą jest znalezienie partnera do czytania, gotowego do czytania i słuchania, okresowo zmieniając role czytelnika i słuchacza. A jeśli nie masz takiego partnera, czytaj sobie na głos.

6. Śpij dobrze

Nie jest tajemnicą, że sen jest niezbędny dla mózgu. Mniej niż pięć godzin – a twoje myślenie staje się opóźnione. Ponad dziesięć godzin – i czujesz się, jakbyś właśnie wysiadł z samolotu po długim locie. I ma znaczenie nie tylko to, ile śpisz, ale także jak śpisz, gdzie śpisz, jak mocno śpisz.

Dla współczesnego człowieka, bardzo zapracowanego i wystawionego na bodźce, zdrowy sen jest prawdziwym ćwiczeniem moralnym. Zdrowy sen zmniejsza stres fizjologiczny i psychiczny, zwiększa produktywność, szybkość reakcji, zdolność koncentracji, obserwacji i zdolności poznawczych.