6 cytatów, które mają głębsze znaczenie, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka

Czas leczy rany, ale zmienia myśli.

Nawet najbardziej dotkliwy ból z czasem ustępuje. Dzięki nowym informacjom nasz mózg przewartościowuje zdarzenia i zaczynamy je postrzegać inaczej.

Ale są sytuacje, w których utkniemy. I tu na ratunek przychodzą psychologowie. Eksperci mogą pomóc Ci zadawać pytania i zdobywać nowe informacje. W ten sposób będziesz mogła pozbyć się pułapek świadomości, spojrzeć na wydarzenia z innego punktu widzenia i ocenić swój cel reakcji i uczucia.

W podejściu poznawczo-behawioralnym uważamy, że reakcja człowieka na sytuację zależy od znaczenia, jakie nadaje temu zdarzeniu, od sposobu, w jaki je interpretuje. A to z kolei zależy od doświadczenia życiowego, przekonań i postaw.

Specjalista pomaga człowiekowi przeanalizować jego myśli i postawy, sprawdzić, na ile są one realistyczne i przydatne. Prowadzi osobę w uczynieniu myśli bardziej funkcjonalnymi i odpowiednimi do wygodnego życia. W tym celu stosuje się określone techniki samoobserwacji i restrukturyzacji poznawczej.

Olga Savolkova – psycholog kliniczny, szefowa Stowarzyszenia Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej w Jekaterynburgu

Najlepszym momentem na świecie jest przytulenie ukochanej osoby

Każdy uścisk jest ważny: dotyk pomoże nawiązać kontakt z drugą osobą i poczuć się bezpiecznie. Jest na to nawet naukowe wyjaśnienie. Nastrój wpływa nie tylko na mózg, ale także na ciało. Niektóre grupy mięśni reagują na stres i pomagają go przezwyciężyć. Intuicyjnie rozpoznajemy to już w dzieciństwie i np. nawet na podstawie zdjęcia rozpoznajemy, że dana osoba płacze, po prostu patrząc na mimikę twarzy i postawę.

Jeśli negatywnej sytuacji nie da się rozwiązać za pomocą racjonalnych argumentów lub emocji, zostaje ona na poziomie ciała – pojawia się napięcie mięśniowe. Jeśli nie pracujesz z tymi uczuciami, w mięśniach pojawia się napięcie.

W terapii zorientowanej na ciało istnieje technika zwana przytulaniem. Z jej pomocą można ogarnąć poczucie bezpieczeństwa, nawiązać kontakt z terapeutą, wyczuć, gdzie są te ograniczenia.

Stanie się więc jasne, z jakimi doświadczeniami są związane i będzie można sobie poradzić. Blokady mięśniowe można rozwiązać za pomocą ćwiczeń i nacisku na punkty, a komunikacja podczas konsultacji pomoże w przeżywaniu emocji.

Wiktoria Majewska – Psycholog kliniczny, terapeuta zorientowany na ciało

Nie próbuj edukować dzieci, i tak skończą jak ty. Zacznij od edukacji siebie

To angielskie przysłowie mówi nie tylko o tym, że nie należy karać dziecka np. za palenie. Jego idea jest znacznie szersza. Dziecko rodzi się czyste, a następnie uczy się żyć, studiując otaczający go świat, a zwłaszcza swoją rodzinę. Zachowanie jest zbudowane na zasadzie koncepcyjnej, istotne jest to, że wszelkie ludzkie zachowanie jest reakcją psychologiczną na zewnętrzne środowisko i doświadczenia przodków.

Człowiek jest istotą złożoną, więc psychologii nie można sprowadzić tylko do jego zachowania. Ale dzięki temu kierunkowi można pomóc osobie pozbyć się fobii i złych nawyków.

Prawidłowa decyzja w rzeczywistości nie istnieje.

Może to brzmieć jak wymówka, ale jest to podstawa ważnej gałęzi filozofii. Filozofowie egzystencjalistyczni uważają, że wszechświat jest tak niezrozumiały dla człowieka, że ​​nasz umysł po prostu nie jest w stanie ocenić poprawności wyborów. Jednocześnie ludzie są skazani na ciągłe stawianie czoła wyborowi i branie za niego odpowiedzialności.

Egzystencjalni psychologowie nie są co do tego tak pesymistycznie nastawieni. Dla nich droga każdego człowieka jest wyjątkowa, dlatego nie można ocenić, co jest słuszne, a co nie. Ale najważniejsze jest to, że dana osoba jest w stanie ponosić odpowiedzialność za dokonany wybór i, jeśli w trakcie pojawią się problemy, za ich rozwiązanie.

Nie żałuj tego, co zrobiłaś, żałuj tego, co nie zrobiłaś.

Często z tym mottem ludzie robią bardzo kontrowersyjne rzeczy dla swojego dobrego samopoczucia, ale te rzeczy mogą być również przydatne. Terapeuci specjalizujący się w terapii gestalt twierdzą, że niezaspokojone potrzeby nieustannie przyciągają uwagę mózgu i jego zasobów. Aż w końcu dostaniesz to, czego chcesz. 

Jeśli nie miałaś roweru jako dziecko, ale teraz masz Bentleya, to i tak nie miałaś roweru jako dziecko.

Brzmi to okrutnie, ale jest w tym prawda – wszyscy wracamy do dzieciństwa. Na tym opiera się teoria psychoanalizy. Jeśli chodzi o nią, widać lata rozmów na kanapie. Ale w rzeczywistości ta metoda pomaga człowiekowi zrozumieć wewnętrzny świat i przyczyny jego działań.

Psychoanaliza pomaga odnaleźć destrukcyjne postawy, także te z dzieciństwa, i leczyć je tak, aby nie przeszkadzały już w teraźniejszości. Jeśli terapia gestalt sugeruje zakup roweru oprócz Bentleya, psychoanalityk pomoże ci zrozumieć, dlaczego rower jest tak ważny i co symbolizuje. Może tu wcale nie chodzi o rower.