5 znaków, że się starzejesz i musisz więcej się ruszać!

Skąd wiesz, że twojemu ciału brakuje aktywności fizycznej? Jest co najmniej 5 znaków, które mogą wskazywać, że musisz się więcej ruszać. Jeśli nie zwrócisz uwagi na te znaki i nie zmienisz niczego w swoim życiu, najprawdopodobniej staniesz przed przedwczesnym starzeniem się i wieloma problemami zdrowotnymi.

1. Problemy trawienne

Ruch jest niezbędny dla normalnej aktywności trawiennej. Jeśli nie poruszasz się wystarczająco, mózg zmniejsza skurcze mięśni żołądka i jelit, a to prowadzi do zaparć. W rzeczywistości udowodniono, że zawodowi sportowcy to ludzie z najlepszym układem trawiennym na świecie. To nie znaczy, że musisz przygotowywać się do maratonu. Ale 20-30 minutowy jogging na pewno ci dobrze zrobi.

2. Zaburzenia snu

Pod koniec dnia powinieneś być trochę zmęczony fizycznie przed pójściem spać. Jeśli przez cały dzień nic nie robiłeś lub wykonujesz siedzący tryb pracy biurowej – idź wieczorem pobiegać, a rozwiążesz dwa problemy jednocześnie. Nie zapominaj, że ludzie łatwiej zasypiają po intensywnej aktywności fizycznej niż po wysiłku intelektualnym.

3. Czujesz, że nie masz wystarczającej ilości powietrza

Jeśli zabraknie Ci powietrza podczas wchodzenia po schodach, oczywiście musisz się więcej ruszać. Oznacza to, że twoje serce i płuca nie są w stanie poradzić sobie z tym wysiłkiem i wymagają treningu. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie szybko dostać się na drugie piętro bez windy.

4. Wysokie ciśnienie krwi

Kiedy nie ćwiczysz wystarczająco dużo, twoje ciśnienie krwi wzrasta. Jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Zwykle mięsień sercowy nie otrzymuje niezbędnego obciążenia, naczynia krwionośne są słabo ukrwione, zwłaszcza naczynia włosowate, a ciśnienie krwi wzrasta. Regularne ćwiczenia przywrócą Twoje tętno i poprawią Twoje samopoczucie.

5. Sztywność stawów

Jeśli nie poruszasz się przez co najmniej 30 minut dziennie, z czasem możesz odczuwać sztywność stawów. Wyjaśnienie jest proste – odżywianie i smarowanie stawów mazią stawową następuje tylko w ruchu. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie wokół stawów. Pomaga to zmniejszyć obciążenie samych stawów.

Czytaj więcej: 7 oznak, że jesteś zdrowy, nawet jeśli tak nie sądzisz!