5 wskazówek od babć, które sprawią, że Twój dom będzie zawsze czysty

W tym artykule zebraliśmy kilka przydatnych wskazówek od babć, które znacznie ułatwią życie nowoczesnej gospodyni domowej.

#1. Pozbywanie się kamienia

Ze względu na osady wapienne i zanieczyszczenia w wodzie – na kranach i słuchawkach prysznica pojawiają się trudne do czyszczenia ślady, brzydko wyglądające i ułatwiające rozprzestrzenianie się bakterii. Aby się ich pozbyć, nie potrzebujesz drogich i szkodliwych detergentów.

Wystarczy pokroić cytrynę na pół i przetrzeć dotknięte obszary jednym końcem. Po potraktowaniu obszaru cytryną przetrzyj powierzchnię suchym ręcznikiem, aby trwale usunąć ślady kamienia.

#2. Płytki wolne od brudu

Aby wyczyścić podłogę pokrytą płytkami, rozpuść 200 gramów sody oczyszczonej w litrze ciepłej wody. Po ostygnięciu nanieść otrzymany środek czyszczący na szmatkę i tym roztworem przetrzeć podłogę. Soda oczyszczona doskonale usuwa zabrudzenia, dezynfekuje powierzchnię i zapewnia długotrwały efekt antybakteryjny.

Podłogę wyłożoną terakotą można czyścić roztworem cytryny. Będziesz potrzebować średniej cytryny i odrobiny oleju roślinnego. Posiekaj cytrynę tarką lub blenderem. Dodaj 2 łyżeczki oleju roślinnego, dobrze wymieszaj i pozostaw roztwór w zamrażarce na tydzień. Następnie przygotuj na jego podstawie napar, mieszając roztwór początkowy z wrzącą wodą w stosunku 1:2. Dzięki uzyskanemu rozwiązaniu bez problemu można poddać obróbce terakotę.

#3. Pozbądź się pleśni

Pleśń nie jest tak nieszkodliwa, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Drobne czarne plamy nagromadzone w kącie łazienki, okna czy kuchni psują wygląd pomieszczenia i atmosferę wewnątrz i mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Dlatego pleśń należy jak najszybciej usunąć.

Przede wszystkim oczyść powierzchnię pędzlem lub gąbką nasączoną białym octem. Wymieszać 200 ml wody z 300 ml białego octu winnego i wlać roztwór do pojemnika ze spryskiwaczem. Posyp obszar dotknięty chorobą i pozostaw ocet moczyć przez 30 minut. Następnie spłucz powierzchnię gąbką. Nie zapomnij codziennie wietrzyć pomieszczenia.

#4. Mycie okien bez śladów

Mycie szkła bez smug to cała sztuka, którą nie każdy może opanować. Ale nawet tutaj starsze pokolenie ma swoje sekrety (nie, nie będziemy teraz rozmawiać o tym, jak wycierać szyby gazetą).

To proste: 300 ml białego octu winogronowego rozcieńczyć w 100 ml wody i dodać tylko kilka kropel płynu do mycia naczyń. Otrzymany roztwór wlej do butelki z rozpylaczem, spryskaj szybę, przejdź po szybie gumową ściereczką, aby usunąć wszystkie krople, a następnie przetrzyj szyby suchą, miękką ściereczką i ciesz się połyskiem i czystością bez smug.

#5. Jak przedłużyć żywotność bukietu kwiatów

Ostatnia rada nie dotyczy czystości. To bardziej dla duszy. Jeśli chcesz, aby kwiaty dłużej cieszyły Twoje oczy i duszę, nie trzymaj ich w zwykłej wodzie, ale w roztworze na bazie octu. Rozpuść 2 łyżki octu i 3 łyżki cukru pudru w 500 ml wody i trzymaj kwiaty w tym roztworze.

Czytaj więcej: Projekt kuchni: 3 rzeczy, które kosztują dużo pieniędzy, ale na dłuższą metę są bezużyteczne!