5 trendów urodowych z lat 60., które wróciły do mody

Jeden z najjaśniejszych okresów w historii mody sięga lat 60-tych. Czasy buntowników i romantyków, odważnych odkryć i modnych przewrotów dały nam trendy, które niejednokrotnie powrócą.

1. Okulary z grubymi oprawkami

Okulary kocie oczy stały się modne już na początku lat 60-tych. Wyróżniały się ramkami o spiczastych wydłużonych narożnikach, a wielkość i kształt mogły się różnić. Sama Marilyn Monroe uwielbiała nosić takie okulary, a dziś noszą je wszyscy blogerzy modowi.

Jackie Kennedy, Elizabeth Taylor i Audrey Hepburn nosiły owalne okulary. Owalne okulary w białych oprawkach stały się kultowe po filmie „Jak ukraść milion” z Audrey Hepburn w roli głównej. W latach dziewięćdziesiątych trend ten podchwycił Kurt Cobain, a dziś model jest mocno zakorzeniony w arsenałach fashionistek.

2. Sukienka w kształcie litery A

Sylwetka trapezowej sukienki została wymyślona w latach 60. przez projektanta Yves Saint Laurenta. Styl bez rękawów z okrągłym dekoltem i długością do kolan uważany jest za klasyczny. Z biegiem czasu pojawiły się różne wariacje – modele długie i krótkie, z różnymi stylami rękawów i kształtami szyjek.

Stylowa, nowoczesna wersja – sukienka o linii linii wykonana z ekoskóry. Materiał dobrze trzyma swój kształt, a krój idealnie dopasowuje się do sylwetki. Taki model wygląda szczególnie korzystnie na figurze “gruszki”, ponieważ skutecznie maskuje dodatkowe centymetry na biodrach.

Dodatkowym bonusem będzie wszechstronność stroju: za pomocą butów i akcesoriów trapezową sukienkę można łatwo przekształcić z dnia na wieczór i odwrotnie.

3. Buty Mary Jane

Buty Mary Jane pojawiły się na początku XX wieku, ale ich popularność rozkwitła w latach 60-tych. W tym czasie projektantka Mary Quant zmieniła modę – wprowadziła na scenę odważną mini i zaleciła noszenie jej z butami Mary Jane. Podążając za popularnym modelem Twiggy, kobiety mody zmieniły się w buty z okrągłym noskiem, stabilnym obcasem i membraną.

4. Mokasyny z klamrą

W latach 60. szczyt popularności osiągnął kolejny modny but – wygodne mokasyny o niskiej prędkości. Początkowo męskie buty żeglarskie migrowały do ​​damskiej garderoby dzięki gwiazdom filmowym Audrey Hepburn i Grace Kelly. A w 1966 roku mokasyny otrzymały kultowy element – metalową klamrę od Gucci.

Współcześni projektanci oferują mokasyny z klamrami na każdy gust i kolor: podstawowe modele w kolorze czarnym, beżowym i białym lub jaskrawoczerwonym, niebieskim, zielonym.

Surowe czarne modele można włączyć do stylizacji biznesowych, jeśli zgodnie z dress codem wymagany jest zamknięty palec. Lekkie i kolorowe mokasyny z klapami idealnie współgrają z jedwabnymi garniturami w stylu piżamy.

5. Jedwabny szal

Szale i chustki to dobrze znany atrybut mody lat 60. Jeśli w chłodne dni pod brodą wiązano szalik, to latem noszono go w formie bandany. Ten styl noszenia został spopularyzowany przez Twiggy, a także przez Sophię Loren.

Audrey Hepburn i Grace Kelly nosiły szalik na szyi zamiast biżuterii. Ta technika jest nadal aktualna: szalik nie tylko chroni szyję przed wiatrem, ale także tworzy jasny stylowy akcent.

Czytaj więcej: 9 niesmacznych potraw, które ludzie jedzą tylko dlatego, że są modne!