5 sekretów, które sprawią, że małe mieszkanie wyda się większe!

Małe mieszkania wymagają specjalnego podejścia do projektowania. Aby takie mieszkanie było przytulne i wygodne przez całe życie, trzeba zastosować cały arsenał wiedzy. W tym artykule opowiem Ci o pięciu tajemnicach projektowych, które sprawią, że małe mieszkanie będzie wizualnie przestronne.

1. Kolor lokalny

Wiele osób wybiera tapetę na ściany, ale w małym mieszkaniu polecam wykonanie ścian do malowania. Tapeta swoim wzorem tworzy rytm, który zaburza poczucie przestrzeni. Wybierając kolor farby, lepiej trzymać się zimnych odcieni, ponieważ tworzą wrażenie głębi. Ciepłe kolory zawsze wydają się bliższe, dlatego używaj zimnych odcieni do małego mieszkania.

2. Deska parkietowa w trzech pasach

Możesz stworzyć wrażenie większej powierzchni, wybierając odpowiednią podłogę wykończeniową. Do tego zadania idealnie nadaje się trójpasmowa deska parkietowa. Deska parkietowa w trzech pasach to deska, w której deski biegną w trzech rzędach na jednej belce.

3. Jasne granice

W małym mieszkaniu zawsze trzeba zrobić podział na strefy, dlatego ważne jest, aby każda część pomieszczenia była oświetlona własnym źródłem światła. Użyj reflektorów do zagospodarowania przestrzennego i klasycznego żyrandola do oświetlenia ogólnego.

4. Szafka w niszy

Aby szafki nie wyglądały na nieporęczne, lepiej zapewnić im niszę podczas remontu. Jeśli naprawa została już zakończona lub nie można było wykonać niszy, sytuację można skorygować kolorem. Wybierz szafę w jasnych odcieniach lub dobierz drzwi do koloru ścian – to wizualnie ukryje duże meble.

5. Cokół wysoki

Białe listwy przypodłogowe wyglądają stylowo, ale dają też poczucie większej wysokości. W przypadku standardowych sufitów wybierz cokół o wysokości 10 cm – ta technika „podniesie” sufity i stworzy piękną granicę między podłogą a ścianą.

Czytaj więcej: Projekt kuchni: 3 rzeczy, które kosztują dużo pieniędzy, ale na dłuższą metę są bezużyteczne!