5 sekretów doskonałej pamięci: jak łatwo i szybko zapamiętywać pewne rzeczy na długo

Niezależnie od tego, czy jesteś studentką, masz pracę, która wiąże się z dużą ilością informacji, czy osobą, która często o czymś zapomina, musisz stale poprawiać swoją pamięć. W tym artykule przedstawimy Ci 5 świetnych sztuczek pamięciowych, które pomogą Ci zapamiętać więcej informacji.

Spróbuj zrozumieć, co chcesz zapamiętać

Bardzo często ludzie próbują zapamiętać nieznane słowa i wyrażenia, nawet nie rozumiejąc ich znaczenia. Być może to wystarczy na kilka dni, powiedzmy, aby zdać egzamin. O ile oczywiście wykładowca nie poprosi Cię o wyjaśnienie, co rozumiesz przez terminy, które zapisałaś na kartce.

Mózg doskonale zapamiętuje słowa połączone asocjacyjnie. Wyrzuca kombinacje liter, które nie są rozumiane jako śmieci, nie chcąc tracić na nie czasu.

Z tego powodu większość ludzi ma trudności z nauką języków obcych. Dziwnie brzmiące słowo nie budzi w sercu rodzimych i zrozumiałych słów.

Dlatego, aby lepiej zapamiętać te słowa, musisz najpierw przeanalizować i zrozumieć wszystkie nowe terminy. Spróbuj poczuć to słowo i skojarz je w swojej wyobraźni ze znanymi pojęciami.

Stowarzyszenie

Wyobraźnia jest jednym z najpotężniejszych narzędzi do zapamiętywania informacji. Stowarzyszenie znacznie ułatwia proces zapamiętywania sprawozdań, prezentacji, ważnych tekstów, także w językach obcych.

Weźmy na przykład słowo „poniedziałek”. Jakie ramki wyświetlają się na twoim wewnętrznym ekranie? Może to być poranek, okropne korki, pulsująca myśl w głowie, dzień w kalendarzu, kartka z pamiętnika z dzieciństwa czy biurko. Co widzisz?

Aby połączenia asocjacyjne były mocne i trwałe, możesz zastosować regułę pięciu palców. Każdy palec ma swoje własne skojarzenie, wypełnione taką czy inną treścią.

– Kciuk: coś wyjątkowego, oryginalnego, absurdalnego;

– Wskazujący: emocje, używaj tylko pozytywnych informacji;

– Środkowy: o tobie, nie krępuj się kojarzyć z tobą przedmiotu zapamiętywania;

– Serdeczny: doznania. Łączy zmysły: wzrok, słuch, węch, smak, wrażenia dotykowe;

– Mały palec: „Ruch”. Poruszaj obiektem. Mózg zapamiętuje informacje szybciej w dynamice.

W ten sposób niezbędne informacje zostaną odciśnięte w twojej pamięci od razu na wszystkich poziomach uczuć, co pozwoli ci z nich korzystać przez długi czas.

Oszukaj magiczną liczbę 7 ± 2

Słynny amerykański psycholog George Miller odkrył, że ludzka pamięć krótkotrwała nie jest w stanie zapamiętać i powtórzyć więcej niż 7 ± 2 pozycji. Tryb stałego przeciążenia informacyjnego zmniejsza tę liczbę do 5 ± 2.

Istnieje jednak prosty sposób na oszukanie praw pamięci krótkotrwałej: użycie metody fabularnej, która polega na logicznym łączeniu różnych obiektów pamięci w jeden łańcuch. Możesz mieć zabawną, niesamowitą i całkowicie niemożliwą historię w prawdziwym życiu. Najważniejsze jest to, że dzięki niemu możesz zapamiętać więcej niż 15 pozycji na raz.

Jak przewidział reżyser w następnej scenie, masz pływać w basenie wypełnionym po brzegi kaszą manną. Tak, wyobraź sobie to szaleństwo. Poczuj, jak semolina przykleja się do skóry. Jak trudno pływać w tym ciepłym płynie, chociaż kasza manna nie jest zbyt gęsta. Jak powietrze pachnie mlekiem, masłem i dzieciństwem.

Powtórz

Nasze mózgi można zaprogramować – to fakt naukowy. Aby osiągnąć zamierzony cel, konieczna jest jego realizacja i codzienna praca w wybranym kierunku. Dlatego jeśli stanowczo zdecydowałaś, że niezwykle ważne jest, abyś nauczyła się angielskiego w sześć miesięcy, to mózg już przystosował się do intensywnego zapamiętywania. Ale oprócz regularnych treningów ważne jest również regularne powtarzanie danego materiału.

Dla najlepszego zapamiętywania stosuj określone przedziały czasowe: powtórz materiał bezpośrednio po nauce, następnie po 15-20 minutach, po 6-8 godzinach (najlepiej przed snem) i ostatni raz po tygodniu.

Myśl pozytywnie

Być może nie ma nic gorszego, gdy człowiek myśli o sobie w kategoriach negatywnych: „Nigdy sobie z tym nie poradzę”, „Nie jestem w stanie tego zapamiętać”, „Nie dam rady nauczyć się takiego czegoś”. Podczas programowania mózgu do pracy używaj tylko pozytywnych afirmacji.

Zawsze mów sobie: „Pamiętam!”, „Mam dobrą pamięć. Zapamiętam”, „Zapamiętam i nauczę się łatwo w dwie godziny”. Status zasobów mózgowych to Twój obszar odpowiedzialności.

Znając pięć tajemnic pamięci, możesz łatwo nauczyć się zapamiętywania naprawdę złożonego i wszechstronnego materiału. Ponadto istnieje wiele interesujących i naturalnych sposobów, w jakie osoba może trenować pamięć i konsolidować niezbędne obiekty pamięci.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!