5 roślin domowych, które są niebezpieczne dla dzieci i zwierząt!

Są piękne, oczyszczają powietrze, wzbogacają dom w tlen, tworzą dobry nastrój i radość życia, ale kto by pomyślał, że mogą być niebezpieczne? Każdy uwielbia hodować ładne i jasne kwiaty na parapecie, nie wiedząc, że znaczna ich część może być szkodliwa dla zdrowia.

Ponieważ dbamy o zdrowie Twoje i osób wokół Ciebie, przygotowaliśmy listę roślin, które można znaleźć w domu każdego z nas i nie są wcale tak nieszkodliwe, jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

#1. Monstera

Monstera stała się popularna dzięki spektakularnym liściom. Roślina może urosnąć do imponujących rozmiarów i jest niewyczerpanym źródłem tlenu. Nic dziwnego, że roślinę można spotkać nie tylko w przestrzeniach publicznych czy ogrodach botanicznych, ale także w domach zwykłych ludzi.

Chociaż sok z rośliny może powodować podrażnienia skóry i zaburzenia trawienia, prawdziwe niebezpieczeństwo rośliny Monstera tkwi w jej liściach. Liście rośliny pokryte są drobnymi igiełkami, prawie niezauważalnymi. W kontakcie z błoną śluzową atakują błonę, powodując podrażnienia i oparzenia. Dlatego jeśli chcesz utrzymać roślinę w mieszkaniu, przynajmniej używaj rękawiczek do jej pielęgnacji.

#2. Dieffenbachia

Kolejna piękna roślina, która podbija bujną koroną i dużymi, mięsistymi i błyszczącymi liśćmi. Ale im jest piękniejsza, tym bardziej jest niebezpieczna. Dieffenbachia jest niebezpieczna ze względu na sok, który uwalnia się, gdy ścina się jej liście lub korzenie.

Seva może powodować poważne oparzenia i podrażnienia. Co więcej, jeśli dziecko lub zwierzę spróbuje go posmakować, ryzykuje ostrym zatruciem.

#3. Wilczomlecz

Rodzina Euphorbia obejmuje ponad 2000 gatunków roślin, w tym kwiaty rosnące w mieszkaniu. Ale oprócz egzotycznego, ładnego i pozornie nieszkodliwego wyglądu, rośliny te są dość niebezpieczne, ponieważ ich liście i łodyga zawierają mleczny i toksyczny płyn (lateks), który spływa z cięcia każdej gałęzi. Sok powoduje oparzenia i podrażnienia skóry, a po spożyciu nawet ostre zatrucia.

#4. Clivia

Clivia kwitnie raz lub dwa razy w roku. Ale jak to kwitnie! Ta roślina o pomarańczowych kwiatostanach i intensywnie zielonych liściach jest bardzo kusząca i niebezpieczna. Jego sok zawiera lukrynę, toksyczny krystaliczny alkaloid, który może powodować nudności, a nawet paraliż, jeśli jest spożywany w dużych ilościach. Dlatego taki kwiat nie ma czego szukać w twoim mieszkaniu, jeśli masz małe dzieci lub trzymasz zwierzęta.

#5. Pachypodium Lamerei

Ten kwiat pochodzi z Afryki i przypomina palmę. Jej pień zawiera niebezpieczny sok złożony z alkaloidów i toksyn. Jeśli sok dostanie się do zewnętrznej błony oka, istnieje ryzyko ślepoty, a jeśli dostanie się do krwi, toksyny mogą spowodować zatrzymanie akcji serca.

Zachowaj ostrożność przy wyborze roślin, którymi chcesz się otoczyć. Podobnie jak ludzie, mogą być bardziej niebezpieczni, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Czytaj także: 7 roślin, które przynoszą do domu szczęście i bogactwo. Dzięki nim od razu poczujesz się lepiej