5 prostych wskazówek, jak wyhodować piękne fiołki!

Fiołek afrykański to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych na świecie. Roślina zyskała popularność dzięki delikatnemu wyglądowi, jaskrawo ubarwionym liściom i łatwości pielęgnacji.

Fiołek afrykański ma okrągłe liście, pokryte drobnymi włoskami i drobne, delikatne kwiaty. Fiołek afrykański to idealny prezent na każdą okazję i prawdziwa ozdoba każdego parapetu.

Fiołek afrykański rozmnaża się wiosną przez liściaste sadzonki. Procedura wcale nie jest skomplikowana, ale jest kilka aspektów, na które należy zwrócić uwagę.

#1. Wybór liści

Jakość rośliny zależy od jakości liścia. Dlatego wybieraj młode, piękne, wytrzymałe liście ze środkowego rzędu. Łatwiej zapuszczają korzenie i rozwijają więcej liści niż sadzonki boczne.

W warunkach dużej wilgotności liście można łatwo przechowywać przez 2-3 dni. Innymi słowy, możesz przewieźć sadzonkę nawet z innego miasta.

#2. Jak wyciąć liść fiołka

Liść odcinany jest od podstawy pod kątem 45 stopni. Użyj noża lub ostrego ostrza. Wybierz młody liść, niezbyt długi. Idealnie liść powinien mieć długość 3-5 cm. Dłuższy liść utrudni ukorzenienie sadzonki. Miejsce cięcia można obrabiać pyłem z węgla aktywnego lub popiołem drzewnym.

#3. Tworzenie korzeni

Pocięte liście umieszcza się w szklance wody tak, aby tylko ich korzeń wchodził w interakcję z płynem. Dla wygody można przykryć ujście szklanki folią aluminiową, pozostawiając otwór w środku, aby nóżka stała prosto i przyjmowała wymaganą ilość wody.

Umieść szkło w miejscu z dala od wysokich temperatur i bezpośredniego światła słonecznego. Fiolet uwielbia wilgotne powietrze, ale nie toleruje stojącej wody. Dlatego co 2-3 dni należy zmieniać wodę.

#4. Przesadzanie cięcia

Zwykle po 2-3 tygodniach zaczynają pojawiać się pierwsze korzenie niezbędne do dalszego rozwoju rośliny. Na tym etapie cięcie przenosi się do szklanki z mieszanką składników odżywczych. Podczas przesadzania do szklanki (doniczki) włóż liść do gleby, a następnie podlej glebę ciepłą wodą (26-28 ° C).

#5. Rozwój liści

Jeśli zrobiłeś wszystko dobrze, pierwsze pąki pojawią się po dwóch miesiącach. A za kolejne 2 tygodnie, kiedy nabiorą intensywnego zielonego koloru i dorosną do 3-5 cm długości, można przesadzić kwiat do zwykłej doniczki. Za kilka miesięcy zakwitnie fiołek.

Czytaj także: 7 roślin, które przynoszą do domu szczęście i bogactwo. Dzięki nim od razu poczujesz się lepiej