5 produktów, które nie wygasają. Wszyscy Polacy mają je w kuchni!

Wszystkie produkty spożywcze mają okres przydatności do spożycia. Ale czasami termin przydatności do spożycia jest formalny, ponieważ niektóre produkty nigdy się nie psują. Istnieją produkty, które z łatwością przetrwają dwie lub trzy dekady, a niektóre możesz zostawić dzieciom jako spuściznę. Jeśli w ogóle ich nie kochasz.

1. Kawa rozpuszczalna

Relatywnie mówiąc, trwałość kawy rozpuszczalnej w zamkniętym opakowaniu wynosi 5 lat. Eksperci twierdzą jednak, że liofilizowana kawa rozpuszczalna może przetrwać nawet 20 lat w temperaturze pokojowej.

A jeśli przechowujesz ją w lodówce, kawę można przechowywać przez wieczność, bez szkody dla zdrowia.

2. Mleko w proszku

Okres przechowywania mleka w proszku jest odwrotnie proporcjonalny do zawartości tłuszczu w jego składzie. Im mniej tłuszczu zawiera, tym bardziej zachowuje swoje właściwości.

Pełne mleko w proszku wystarczy na 2 lata, podczas gdy odtłuszczone mleko w proszku będzie z Tobą przez dwie dekady. Dopóki trzymasz go w lodówce.

3. Alkohole mocne

Whisky, gin, rum, tequila i wódka nigdy nie tracą ważności, dopóki ich nie otworzysz. Im wyższy procent alkoholu w napoju, tym dłuższy czas przydatności do spożycia.

Jeśli chodzi o wino, to z biegiem lat nie poprawia się. Przynajmniej wino, które pijemy. Wino białe wygasa po dwóch latach, a czerwone po 10. A co z winami 100-letnimi? Cóż, te są przygotowywane i przechowywane w specjalnych warunkach.

4. Ryż

Przechowywany w zamkniętym słoiku w temperaturze pokojowej, z dala od światła i wilgoci, ryż biały, dziki i basmati będzie tak samo smaczny za 30 lat, jak w dniu zakupu.

Jeśli więc boisz się możliwego kataklizmu, najbezpieczniej zaopatrzyć się w ryż. I nie zapomnij o mocnych napojach.

5. Miód

Produkt bez daty ważności. Miód to najzdrowsze źródło skoncentrowanego cukru, który wspomaga zdrowie układu pokarmowego oraz wzmacnia układ odpornościowy. A za 100 lat miód będzie tak samo smaczny i dobroczynny jak dzisiaj.

Starożytni zdawali sobie z tego sprawę i miód stał się jednym z najstarszych naturalnych konserwantów na świecie. Nasi przodkowie używali go do konserwowania jagód i orzechów. Co więcej, według niektórych historyków Aleksander Wielki został pochowany w złotej trumnie wypełnionej miodem.

Czytaj więcej: Jak zrobić najsmaczniejsze frytki: 6 sekretów, o których niewielu wie!