5 oznak, że zaczynasz się starzeć!

Siedzący tryb życia to najkrótsza droga do starości. Czy zauważyłaś, że kobiety, które wcześnie rano wyprowadzają psa na spacer lub biegają po parku, wyglądają młodo i żywo? Jakby młodość przelewała się z ich duszy.

Zacznij teraz, po trzydziestce i czterdziestce, a twoje ciało podziękuje ci za dwie dekady. Pływanie, piesze wycieczki, jazda na rowerze, gimnastyka, joga, pilates, jogging – to wszystko przedłuża młodość. I nie musisz ćwiczyć fitness. Znajdź czynność, która naprawdę Ci się podoba i rób to z uśmiechem na twarzy. Oto 5 oznak, że nie możesz już odkładać braku ćwiczeń.

Znaki, że potrzebujesz więcej ćwiczeń

Masz problemy z trawieniem

Ruch jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Jeśli nie poruszasz się wystarczająco, mózg zmniejsza skurcze mięśni żołądka i jelit, co prowadzi do zaparć.

W rzeczywistości udowodniono, że zawodowi sportowcy to ludzie z najlepszym układem trawiennym na świecie. To nie znaczy, że musisz przygotowywać się do maratonu. Ale 20-30 minutowy jogging na pewno ci dobrze zrobi.

Masz problemy ze snem

Jeśli chcesz dobrze spać, pod koniec dnia musisz być zmęczona. Nie oznacza to, że musisz pracować jak pszczoła, ale nie musisz też stać jak kołek.

Jeśli przez cały dzień nic nie robiłaś lub wykonujesz siedzący tryb pracy biurowej – idź wieczorem pobiegać, a rozwiążesz dwa problemy jednocześnie. I nie zapominaj, że ludzie łatwiej zasypiają po intensywnej aktywności fizycznej niż po wysiłku intelektualnym.

Czujesz, ze nie możesz zaczerpnąć wystarczającej ilości powietrza

Jeśli brakuje Ci tchu podczas wchodzenia po schodach, oczywiście musisz więcej ćwiczyć. Oznacza to, że twoje serce i płuca nie są w stanie poradzić sobie z tym wysiłkiem i muszą zostać przeszkolone. W przeciwnym razie niedługo nie będziesz mogła nawet wspiąć się na drugie piętro.

Masz wysokie ciśnienie krwi

Kiedy nie ćwiczysz wystarczająco dużo, twoje ciśnienie krwi wzrasta. Jest wiele powodów, dla których tak się dzieje. Z reguły mięsień sercowy nie otrzymuje niezbędnego obciążenia, naczynia krwionośne są słabo ukrwione, zwłaszcza małe naczynia włosowate, wzrasta ciśnienie krwi. Regularne ćwiczenia przywrócą Twoje tętno i poprawią Twoje samopoczucie.

Budzisz się sztywna

Sztywność stawów to zły znak i wiąże się z brakiem aktywności fizycznej, ponieważ odżywianie i smarowanie stawów następuje tylko podczas ruchu. Regularne ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie wokół stawów i zmniejszyć ich nacisk.