5 niezbędnych składników odżywczych dla mózgu

Mózg zajmuje tylko 2% naszego ciała, ale zużywa co najmniej 20% energii. Kiedy w mózgu brakuje korzystnych substancji pochodzących z pożywienia, grozi nam poważna choroba.

Miej czysty umysł i wspaniałą pamięć. Dzisiaj pokażemy 5 niezbędnych składników odżywczych dla mózgu

Witamina B12

Najsłynniejsza witamina, której organizm ludzki nie jest w stanie wyprodukować, ale która jest absolutnie konieczna i znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego.

Witamina B12 jest rozpuszczalna w wodzie i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie wszystkich komórek w ciele.

Jest to również ściśle związane z tworzeniem się krwi i prawidłowym funkcjonowaniem mózgu.

Niedobór witaminy B12 prowadzi do anemii, upośledzenia funkcji mózgu, objawów wielu chorób psychicznych, a nawet choroby Alzheimera.

Jedynymi naprawdę dobrymi źródłami witaminy B12 są mięso, ryby i jaja.

Kreatyna

Kreatyna tworzy „rezerwę” energii w ciele, która pomaga nam nie męczyć się podczas uprawiania sportu.

Około 95% kreatyny naturalnie produkowanej przez nasz organizm znajduje się w szkielecie. Kreatyna jest niezwykle ważna, jej naturalne złoża są niewystarczające dla pełnego zdrowia mózgu, dlatego ważne jest, aby spożywać produkty, z których możemy ją uzyskać, takie jak mięso.

Witamina D.

Być może słyszałeś już o Witaminie D, ponieważ ostatnio poświęcono jej wiele uwagi. Witamina D jest wytwarzana przez cholesterol w skórze, pod wpływem promieniowanie ultrafioletowego słońca.

Musisz także wiedzieć, że wymaganą ilość witaminy D można uzyskać z produktów pochodzenia zwierzęcego. Istnieją 2 rodzaje witaminy D, a mianowicie: Witamina D2 (z żywności roślinnej) i witamina D3 (z żywności pochodzenia zwierzęcego). Badania wykazały, że witamina D3, uzyskana z mięsa lub produktów mlecznych, jest najbardziej korzystna dla organizmu.

Obniżone ciśnienie krwi, depresja lub zaburzenia poznawcze są związane z niedoborem witaminy D w organizmie. Nie trzeba być cały czas na słońcu – pamiętaj, że najbogatszym źródłem witaminy D są tłuste ryby. 

Karnozyna

Karnozyna jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym dla organizmu i prawdopodobnie wcześniej o niej nie słyszałeś.

Przedrostek „Carnot” pochodzi z łaciny jako „mięso”. Znajduje się w tkankach zwierząt, co oznacza, że ​​wegetarianie nie mogą jej pozyskać. Substancja ta składa się z aminokwasów i jest niezbędna dla zdrowia mięśni i mózgu.

Jest również znana jako „substancja młodości”, ponieważ zawiera elementy przeciwutleniające, które zapobiegają poważnym chorobom, takim jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera.

Omega 3

Każdy, kto chce dbać o odżywianie, powinien wiedzieć, że niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3 są niezwykle ważne. Ciało ludzkie nie może produkować ich samych. Eksperci ds. Zdrowia i żywienia twierdzą, że kwasy Omega-3 są szczególnie ważne dla zdrowia mózgu i prawidłowego rozwoju ciała.

Najbogatszymi źródłami kwasów omega-3 są produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak tłuste ryby.

Leave a Reply