5 niesamowitych faktów naukowych, trudnych do przetworzenia

Są bakterie, które widać gołym okiem

Kiedyś myśleliśmy o bakteriach jako o niezwykle małej formie życia – więc bez mikroskopu nie ma sensu ich szukać. Ale tak naprawdę istnieją drobnoustroje, które można zobaczyć bez szkła powiększającego. I to nie jest żart.

Bakteria o nazwie Thiomargarita magnifica osiąga długość 2 centymetrów! Thiomargarita magnifica jest nie tylko potężna, ale zawiera również trzy razy więcej genów niż inni członkowie królestwa bakterii. Żyje w wodach namorzynowych Gwadelupy i Małych Antyli na Karaibach.

Wieloryby na pustyniach Afryki

Około 150 kilometrów na południowy zachód od Kairu znajduje się dolina pełna szkieletów tych stworzeń, do połowy zakopanych w piasku. Nazywa się Wadi al-Khitan, co właściwie tłumaczy się z arabskiego jako „dolina wielorybów”.

Pewne jest, że w eocenie, 50 do 33 milionów lat temu, oceany zalały miejsce afrykańskiej pustyni. Jak wyglądała wtedy nasza planeta możecie zobaczyć na tej mapie.

Z biegiem czasu woda wyschła, pozostawiając jedynie morze zwane Morzem Śródziemnym. Wieloryby, a także rekiny, krokodyle i żółwie, które tu żyły, migrowały lub wymarły, pozostawiając szkielety w piaskach pustyni. A te odkrycia w Wadi al-Khitan są bardzo ważne dla nauki, bo pozwalają odtworzyć przebieg ewolucji przodków współczesnych ssaków morskich.

Rój pszczół

Co produkują pszczoły? Oczywiście miód, mleczko pszczele, wosk i jad pszczeli. Ale nie tylko. Te małe futrzane stworzenia mogą również generować elektryczność statyczną. Przynajmniej jeśli zbiorą się w wystarczająco dużym tłumie.

Badanie przeprowadzone przez biologów z University of Bristol wykazało, że latający rój pszczół miodnych generuje pole elektrostatyczne. Kiedy owad macha skrzydłami, ociera się o futro, powodując elektryzowanie.

Czy zostałaś kiedyś porażony prądem własnym swetrem? Pomyśl, że pszczoła żyje w takim „sweterku” całe życie, nie licząc stadium larwalnego.

Jeden owad oczywiście nie może wytworzyć dużej ilości prądu, ale gdy jest ich wiele… Ogólnie rzecz biorąc, pszczoły mogą wytworzyć pole o napięciu do 1000 woltów na metr, czyli prawie osiem razy więcej niż w dość dużej chmurze burzowej.

Naukowcy uważają, że pszczoły mogą nawet wpływać na pogodę. Cóż, oczywiście nie po to, by wywoływać pioruny, ale by przekierować unoszące się w powietrzu cząstki pyłu za pomocą ich pól elektrycznych. A te z kolei wpływają na rozkład opadów w siedlisku pszczół.

Grzyby mogą wytwarzać olej

Ogólnie rzecz biorąc, grzyby mają wiele talentów – na przykład mogą polować na robaki, zgniatać owady. Ale naukowcy z Montana State University z pewnością nie spodziewali się, że przypadkowo odkryją gatunek w Patagonii w lasach deszczowych Ameryki Południowej, który może zamieniać odpady roślinne w olej.

Grzyb zwany Gliocladium roseum pasożytuje na drzewach. Dosłownie przekształca celulozę w palne węglowodory w trakcie jej odżywiania. A jeśli uda się wyhodować i ulepszyć tego grzyba, ludzkość będzie w stanie stworzyć tanie paliwo wysokiej jakości, dosłownie z odpadów.

Gliocladium roseum zmusiło nawet naukowców do ponownego rozważenia teorii pochodzenia ropy. Uważa się, że powstała w wyniku tego, że starożytne mikroorganizmy i algi, zakopane pod tonami mułu i piasku, były przez miliony lat wystawione na działanie wysokich temperatur i ciśnień.

Ale jest całkiem możliwe, że „czarne złoto” zostało faktycznie wykonane przez grzyby.

Kurczaki nie lubią brzydkich ludzi

Dawno, dawno temu naukowcy z Uniwersytetu Sztokholmskiego w Szwecji wpadli na niesamowity pomysł. Chcieli poznać poglądy drobiu na ogólnie przyjęte standardy ludzkiego piękna.

W tym celu badacze wybrali losowo wiele zdjęć kobiet i mężczyzn i po przeprowadzeniu wywiadów ze studentami posortowali je: bardzo piękne i atrakcyjne osoby po jednej stronie i najmniej atrakcyjne po drugiej stronie.
A potem zaczęli pokazywać obrazy specjalnie wyszkolonym kogutom i kurom. Ptaki miały dziobać w portrecie kogo im się podoba i ignorować tych, którzy im się nie podobali, trochę jak pisklęta z Tindera.

I jak myślicie – pisklęta entuzjastycznie skubały zdjęcia wszelkiego rodzaju piękności i playboyów. Mniej atrakcyjni ludzie byli odrzucani.
Smak estetyczny tych ptaków był bardzo dobrze rozwinięty. Ich oceny atrakcyjności pokrywały się z wynikami ankietowanych studentów w 98%. Według naukowców oznacza to, że nasze wyobrażenia o pięknie nie są zdeterminowane czynnikami społecznymi. Raczej wpływają na nie osobliwości właściwości układu nerwowego odziedziczone po zwierzęcych przodkach.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!