5 nawyków, które pomogą ci zachować młody mózg

Czy wiesz, że im wolniejsze ruchy, tym szybciej się starzejesz? Naukowcy udowodnili, że tempo osób powyżej 40 roku życia może być wskaźnikiem starzenia się mózgu i ciała. Stąd wniosek, że można uciec od starości. Ale czy szybki marsz jest jedynym nawykiem, który zapobiega degradacji mózgu? Oczywiście nie. Zostań z nami, a poznasz inne przydatne nawyki, które pomogą przedłużyć i zachować młodość mózgu. Kilka pokoleń temu ludzie nawet nie spodziewali się, że dożyją 50 lat. Na szczęście dzisiaj większość z nas ma szansę żyć 20-40 lat dłużej. Jednak z biegiem lat mózg staje się coraz wolniejszy. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się tego ważnego narządu i zachować jasność umysłu, należy rozważyć następujące 5 zaleceń.

  1. Zmień swoje nawyki żywieniowe. Zdrowe odżywianie jest przydatne nie tylko dla sylwetki i ogólnego samopoczucia organizmu, ale także dla mózgu. Zacznij od prostych zmian w zwykłym zachowaniu. Na przykład zamień kolejną późną kawę na zieloną herbatę. Zawiera mniej kofeiny i wiele przeciwutleniaczy, które pomagają chronić komórki mózgowe. Naukowcy odkryli, że śródziemnomorska dieta bogata w warzywa, owoce, oliwę z oliwek, ryby i owoce morza pomaga zmniejszyć utratę komórek mózgowych i utrzymać zdolności umysłowe.
  2. Ćwicz przez co najmniej 20 minut dziennie. Aktywność fizyczna jest niezbędna do utrzymania zdrowia mózgu. Na przykład aerobik poprawia krążenie krwi, poprawia pamięć i stymuluje wzrost nowych komórek mózgowych. Sport pomaga radzić sobie ze stresem. Uprawiaj dowolny sport przez co najmniej półtorej godziny.
  3. Częściej opuszczaj strefę komfortu. Twój mózg zachowa swoją młodość, jeśli zaangażujesz go do różnych zadań tak często, jak to możliwe. Nauka języka obcego lub na instrumencie muzycznym może pomóc w utrzymaniu plastyczności mózgu, ponieważ przyczynia się do tworzenia nowych połączeń neuronowych. Rozwijaj swoje hobby. W ten sposób poszerzysz swoje horyzonty.
  4. Wysypiaj się. We śnie nasz system oczyszcza mózg z neurotoksyn, w tym beta-amyloidu i białka Tau, które powodują chorobę Alzheimera, oraz alfa-synukleiny, których gromadzenie prowadzi do choroby Parkinsona. Proces oczyszczania mózgu wymaga czasu. Dlatego musisz spać 7-8 godzin dziennie. 5. Bądź aktywny społecznie. Człowiek jest istotą społeczną. Ale wraz z wiekiem nasze koło społeczne się zawęża, zaczynamy komunikować się z mniejszą liczbą osób. Utrzymywanie relacji z rodziną i przyjaciółmi ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia poznawczego. Dla tych, którzy mniej komunikują się z innymi ludźmi, zdolności umysłowe są zmniejszone o 70% w porównaniu z ludźmi towarzyskimi. Co ciekawe, samotni ludzie są bardziej czujni i częściej spodziewają się zagrożeń od obcych osób. Dzieje się tak, ponieważ ich mózg, przyzwyczajony do komunikacji, postrzega interakcje z nieznajomymi jako coś nieznanego i niebezpiecznego. Jest to rodzaj reakcji obronnej. Rozumiesz więc, że im zdrowsze są twoje codzienne nawyki, tym łatwiej będziesz funkcjonować odzyskując komórki nerwowe. Mózg jest najbardziej plastycznym narządem w naszym ciele, nadaj mu kształt, aby działał tylko dla twojego dobra. 

Leave a Reply