5 najbardziej niebezpiecznych roślin

 

W większość roślin pożywienie dostarczane jest z gleby, w której rosną, ale w jaki sposób odżywiają się rośliny, które rosną w ziemi z niewystarczającą ilością składników odżywczych? Ewolucja rozwiązała ten problem, są rośliny, które mogą zamienić swoje liście w śmiertelne pułapki. Nauczyły się trawić i przyswajać ofiary, ale, co najciekawsze, nauczyły się, jak zwabić do siebie ofiary.

Te drapieżne rośliny zwykle występują na obszarach z niedoborem azotu i soli mineralnych w glebie. A pokarm w postaci żywych istot jest cudownym źródłem jednego i drugiego.

Obecnie istnieje ponad 600 gatunków roślin mięsożernych, podzielonych na 3 grupy. Grupa owadożerców, które żywią się owadami; wodne, które żywią się małymi skorupiakami i mięsożercami, które żywią się zwierzętami wielkości, nawet ślimaka czy myszy.

Dzisiaj przedstawię wam 5 najstraszniejszych gatunków, jeśli mogę tak powiedzieć o roślinach.

Muchołówka amerykańska, Dionaea Muscipula

Muchołówka to wyjątkowa mięsożerna roślina, która żywi się muchami i innymi małymi owadami. Ponieważ roślina stale potrzebuje wilgotnej gleby, rośnie na ciepłych i podmokłych równinach. Jest również uprawiana w szklarniach i może być stosowana jako roślina wewnętrzna.

Rosiczka – Drosera

Rosiczka ma ponad 150 gatunków. Rośliny te są w stanie samodzielnie zapylać się i nawozić. Mogą żyć do 50 lat. Są wyposażone w liczne włoki, które ciągle się poruszają.

Gdy ofiara się zbliża, macki sięgają po nią, chwytają ją i wprowadzają do przewodu pokarmowego. Owad siedzący na liściu tej rośliny przykleja się do lepkiego soku z włosia. Próbując się uwolnić, owad przykleja się do jeszcze większej liczby włosów wydzielających śluz, co paraliżuje owada. Po złapaniu owada krawędzie liścia zamykają się, pokrywając go w całości. Gdy owad zostanie strawiony, liść ponownie się otwiera i pozostawiając z owada tylko szkielet chitynowy. Roślina potrzebuje około 50 owadów rocznie.

Cefalotus bukłakowaty

Ta mięsożerna roślina rośnie w bardzo ograniczonych obszarach południowej Australii i jest bardzo ceniona przez kolekcjonerów za jej imponujący wygląd.

System połowów zdobyczy działa na zasadzie lejka: liście rośliny o długości 2-5 cm działają jak pułapki lejkowe. Gdy tylko owady, ślimaki, żaby lub myszy wpadną w pułapkę, ujście lejka kurczy się i zapobiega ich ucieczce.

Pływacz

Jest to jedna z największych roślin owadożernych, liczący ponad 230 gatunków. Zwykle rośnie na terenach podmokłych.

Jest to roślina z drobno segmentowymi podwodnymi liśćmi i żółtymi kwiatami. Liście są cienko podzielone na wąskie płaty, na których znajdują się małe owalne pęcherzyki wychwytujące powietrze, z podwójnie uszczelnionym otworem na końcu. Po zamknięciu bąbelek wciąga wodę przez ściany, tworząc częściową próżnię, która przyciąga małe bezkręgowce, a nawet ryby.

Darlingtonia kalifornijska lub drapieżna kobra

Oprócz stosowania lepkich wydzielin i liści skierowanych w dół, aby uwięzić i zatrzymać owady w pułapce, roślina ma jeszcze jedną sztuczkę: ukrywa wszystkie otwory wylotowe z lejka. Darlingtonia łapie swoje ofiary, przyciągając je zapachem. Na wewnętrznej powierzchni liścia znajdują się gruczoły wydzielające nektar w celu przyciągnięcia owadów. A ściany liści pokryte są włoskami, które pozwalają owadowi poruszać się tylko w pułapce.

Są to najgorsze rośliny mięsożerne. Jeśli chcesz uprawiać coś egzotycznego na parapecie, zdobądź jedną z tych roślin, którą na pewno znajdziesz w sklepach.

Leave a Reply