5 mitów na temat ziemniaków, w które trzeba przestać wierzyć

Ziemniaki są czwartym po ryżu, pszenicy i kukurydzy źródłem energii żywnościowej. Regulują trawienie i pomagają schudnąć. Dobrą stroną jest to, że można je przyrządzać na różne sposoby, tak aby pasowały każdemu. Można je ugotować, usmażyć, ugotować na parze lub w piekarniku lub podsmażyć z warzywami. Ale chociaż jemy je prawie codziennie, o ziemniakach wiemy zdecydowanie za mało. Oto 5 mitów na temat ziemniaków, w które powinieneś przestać wierzyć.

Mit 1. W ziemniakach nie ma nic pożytecznego

Wiele osób uważa je za czystą skrobię bez użytecznych substancji. Rzeczywiście, bulwa ziemniaka zawiera od 17% do 29% skrobi, która w przypadku prawidłowego funkcjonowania trzustki jest dobrym źródłem energii dla organizmu. Oprócz skrobi ziemniaki zawierają błonnik, witaminy B1, B2, B6, C, PP, K, karotenoidy, takie jak luteina i zeaksantyna, naturalne barwniki niezbędne do zapobiegania zaćmie itp.

Mit 2. Ziemniaki psują sylwetkę

Mówi się również, że ziemniaki źle wpływają na sylwetkę ze względu na wysoką zawartość kalorii. A to kłamstwo, bo w 100 g świeżych ziemniaków jest około 73 kcal. Większość kalorii przypisywanych ziemniakom pochodzi z oleju do smażenia, masła i różnych „sosów”, takich jak śmietana, majonez itp.

Mit 3. Ziemniaki zwiększają poziom cukru we krwi

Ziemniaki są często uważane za szkodliwe ze względu na wysoki indeks glikemiczny. Im wyższy indeks glikemiczny produktu, tym szybciej glukoza dostaje się do krwi i wzrasta poziom cukru we krwi. Ale prawda jest taka, że ​​indeks glikemiczny ziemniaków zależy od sposobu ich przygotowania. Na przykład IG ziemniaków gotowanych w skórce wynosi 65 jednostek, a smażonych lub puree – 90-95.

Mit 4. Osoby z cukrzycą nie powinny jeść ziemniaków

Pokarmy bogate w skrobię mogą znaleźć się w jadłospisie osób cierpiących na cukrzycę, zwłaszcza że zawierają błonnik i niezbędne dla organizmu minerały. Ważne jest, aby porcja była mała i aby spożywać młode ziemniaki, które zawierają mniej skrobi, a więcej błonnika. Zaleca się również moczenie ziemniaków w wodzie w celu zmniejszenia zawartości skrobi, która może powodować hiperglikemię.

Mit 5. Możesz zostać zatruta jedząc zielonego ziemniaka

Jeśli obierzemy ziemniaka zbyt młodego lub przeciwnie, bardzo starego, okaże się, że miejscami jest zielonkawy. W tych miejscach bulwa zawiera solaninę, alkaloid roślinny, który jest toksyczny dla ludzi. Dzięki temu ziemniak jest zielony i pikantny. Zatrucie tą substancją powoduje wymioty, biegunkę i swędzenie. Ale do tego trzeba by zjeść kilogram ziemniaków.