5 konsekwencji rezygnacji z kawy

CO MOŻESZ ZYSKAĆ REZYGNUJĄC Z PICIA DUŻEJ ILOŚCI KAWY

W tym filmie wcale nie próbuję odwieść cię od picia kawy: Twój nawyk picia kawy jest o wiele bardziej przydatny niż myślisz. Jeśli jesteś prawdziwym smakoszem, jestem pewien, że znasz wszystkie jej zalety. Ale mimo to eksperci ostrzegają przed możliwymi nieprzyjemnymi konsekwencjami, jeśli nadużywasz tego napoju. Jeśli jesteś przyzwyczajona do picia zbyt dużej ilości kawy, przydatne będzie dowiedzieć się, co stanie się w twoim ciele, gdy wykluczysz kawę ze swojego życia. Obejrzyj ten film do końca.

Pamiętaj o 5 konsekwencjach w przypadku gdy przestaniesz pić kawę w dużych ilościach.

  1. Łatwo obniżysz ciśnienie krwi.

Kofeina jest substancją, która zwęża naczynia krwionośne i przyspiesza krążenie krwi. Po filiżance kawy osoba staje się bardziej aktywna, łatwiej się jej skoncentrować, ale jednocześnie ciśnienie krwi może wzrosnąć – czasami tylko o kilka kresek, a czasem znacznie. Istnieją dowody, że 20% wszystkich zgonów spowodowanych udarem wiąże się z dużymi ilościami kofeiny. Jeśli usuniesz kawę z diety, ciśnienie krwi łatwo spadnie.

  1. Zaczniesz lepiej spać.

Kofeina może znacząco wpływać na czas trwania i jakość snu. Kawa spożywana po południu ma największy wpływ na sen, ponieważ wchłanianie kofeiny w organizmie trwa od 4 do 6 godzin. W jednym badaniu 54% uczestników stwierdziło, że około tydzień po rezygnacji z kawy poczuli się lepiej i dłużej spali, a reszta stwierdziła, że ​​nie odczuwa żadnej różnicy. Tak więc jest duże prawdopodobieństwo, że rezygnacja z kawy pomoże ci lepiej spać. Ale to nie działa we wszystkich przypadkach.

  1. Staniesz się spokojniejsza.

Rzeczywiście, kofeina może zwiększyć lęk – wszystko dlatego, że cząsteczka kofeiny jest tak mała, że ​​dociera do mózgu w zaledwie 20 minut, łatwo omijając barierę krew-mózg. Gdy cząsteczka dostanie się do mózgu, blokuje wchłanianie adenozyny, neuroprzekaźnika sygnalizującego senność mózgu. Czujemy się czujni lub w poważniejszych sytuacjach, zaczynamy się martwić. Kofeina stymuluje również nadnercza. Ale oczywiście mówimy o kawie w dużych dawkach.

  1. Bóle głowy staną się rzadsze.

Kolejną zaletą odstawienia kawy jest to, że możesz mieć mniej bólów głowy. Badania pokazują, że kofeina może powodować bóle głowy, a w niektórych przypadkach nawet migreny.

  1. Twoje zęby staną się bielsze.

Według badań plamy kawy na szkliwie zębów  wraz z cukrem mogą przyczynić się do jego zniszczenia. Jeśli przestaniesz pić kawę (mówimy o espresso lub Americano, czyli mocniejszych gatunkach kawy bez mleka), nie będzisz mieć już ciemnych plam na zębach.

Kawa bez cukru może częściowo pomóc zachować zdrowe zęby. Włoscy naukowcy wykazali, że ten aromatyczny napój pomaga wyeliminować bakterie z powierzchni zębów. Według podobnych badań w Stanach Zjednoczonych kawa zawiera kwasy chlorogenowe i nikotynowe zapobiegające zarazkom, które przyczyniają się do próchnicy.