5 ćwiczeń, które poprawią waszą pamięć o 80%

Stres, zmęczenie, bezsenność, złe samopoczucie – wszystko to prowadzi do problemów z pamięcią. Aby mieć dobrą pamięć, staraj się prowadzić spokojniejsze życie, czytaj więcej i trenuj pamięć, kiedy tylko masz okazję. Ponadto, oto kilka mniej oczywistych wskazówek, które mogą poprawić twoją pamięć i koncentrację.

1. Metoda zaciśniętej pięści.

Ta sztuczka poprawia pamięć i pomaga ludziom zachować więcej informacji. Ta technika została przetestowana przez amerykańskich naukowców na grupie studentów uczących się skomplikowanego języka obcego: rosyjskiego, chińskiego, japońskiego itp.

Po eksperymencie wykazano, że ci, którzy regularnie zaciskali prawą pięść przez 45 sekund, zapamiętali o 50% więcej słów niż ci, którzy nic nie robili. Naukowcy uważają, że zjawisko to tłumaczy się stymulacją zakończeń nerwowych w okolicy palca, która aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć.

2. Wykonuj ćwiczenia oczu

Inne badanie, przeprowadzone w Szwecji, wykazało, że ludzie, którzy przez miesiąc wykonywali ćwiczenia oczu przez 30 sekund każdego ranka, mieli lepsze wyniki w testach pamięci niż ci, którzy nic nie robili.

Średnio 10% lepiej. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia tego zjawiska, ale naukowcy zakładają, że ruchy gałek ocznych stymulują połączenia między dwiema półkulami.

3. Guma do żucia

W ciągu ostatnich kilku dekad naukowcy z różnych krajów doszli do wniosku, że guma do żucia poprawia pamięć i zwiększa zdolności poznawcze. Uczniowie, którzy żuli gumę podczas testów, uzyskiwali lepsze wyniki niż ich rówieśnicy. A ludzie, którzy mają zwyczaj żucia gumy, są mniej podatni na demencję.

Naukowcy uważają, że żucie stymuluje aktywność podwzgórza, odpowiedzialnego za pamięć i siłę koncentracji. Guma do żucia zwiększa poziom glukozy, co oznacza więcej energii dla organizmu oraz wzmacnia przepływ krwi do mózgu, co ułatwia jego aktywność.

4. Rób notatki

Rób notatki lub narysuj coś w notesie. Ruchy mechaniczne błyskawicznie zwiększają siłę koncentracji i aktywują obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć, poprawiając pamięć krótkotrwałą. Te same regiony są aktywowane podczas jedzenia sushi i obsługi pałeczkami.

5. Uśmiech

Śmiech ma dobroczynny wpływ zarówno na pamięć, jak i na cały organizm. Dobry nastrój obniża poziom kortyzolu we krwi, zwanego też hormonem stresu. Nie trzeba być naukowcem, aby zdać sobie sprawę, że osoba zestresowana ocenia, pamięta gorzej niż osoba spokojna ze zdrowym poziomem kortyzolu.

W rzeczywistości uśmiech pozytywnie wpływa na obie półkule i zwiększa siłę koncentracji. Co więcej, mózg lepiej postrzega „emocjonalnie pozytywne” informacje. Nie na próżno pamiętamy w drobnych szczegółach chwile, w których czuliśmy się dobrze.

Czytaj więcej: 13 produktów, które nieoczekiwanie wpływają na naszą psychikę