4 powody, dla których Twoje włosy szybko stają się przetłuszczone!

„Wczoraj je myłam, a dziś znowu są przetłuszczone” – jeśli powtarzasz to zdanie siedem dni w tygodniu, oznacza to, że nadszedł czas na przeanalizowanie własnych przyzwyczajeń. Jak często i jak dobrze myjesz głowę? Jakich produktów do pielęgnacji włosów używasz? Ile czasu zajmuje Ci spłukanie włosów? Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci przezwyciężyć problem przetłuszczających się włosów.

Dlaczego włosy szybko rosną?

Zapewne zauważyłaś, że jeśli zaczniesz rzadziej myć głowę, wkrótce będziesz mieć tłuste, zaniedbane i nieestetyczne włosy. Dzieje się tak, ponieważ gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne. Oznacza to, że produkują więcej sebum niż powinny. A to prowadzi do szybkiego wzrostu włosów i innych chorób skóry.

Wśród przyczyn wymienia się nadmierne stosowanie olejów roślinnych w żywności, osłabioną florę bakteryjną jelit, stres czy nieregularności cyklu miesiączkowego. Neutralizując przyczynę pozbędziesz się tego problemu na dobre, ale do tego czasu pomogą Ci skuteczne triki dermatologów.

Włosy są tłuste następnego dnia

Szybkość „przetłuszczania się” włosów zależy od jakości stosowanego szamponu i produktów pielęgnacyjnych, ale także od złych nawyków życia codziennego, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy.

Dłonie są siedliskiem bakterii, a ich kontakt z włosami lub skórą głowy przyspiesza wydzielanie sebum. Im mniej dotykasz włosów, tym rzadziej musisz je myć.

Jak myć włosy?

Najpierw umyj włosy, gdy są brudne. Cykl wzrostu włosów każdej kobiety jest inny, więc unikaj programów znalezionych w Internecie. Jeśli do pielęgnacji włosów używałaś olejków, serum, masek czy odżywek – koniecznie trzeba je dobrze spłukać.

Ale nie zapominaj, że wysokie temperatury stymulują gruczoły łojowe, powodując, że produkują nadmiar sebum, co prowadzi do szybkiego wzrostu włosów i różnych chorób skóry. Podczas mycia ciepła woda otwiera pory, oczyszczając skórę z kurzu i zanieczyszczeń. A zimna woda je zamyka. Dlatego włosy należy myć ciepłą wodą i spłukać zimną wodą.

Jak nakładać szampon?

Uwaga, szampon stosuje się WYŁĄCZNIE na skórę i odrosty. Wydobywająca się piana wystarczy na oczyszczenie reszty włosów. Taka technika zabezpiecza końcówki przed wysuszeniem i rozdwajaniem. Z drugiej strony, jeśli chcesz mieć jedwabiste włosy na całej długości, NIE nakładaj odżywki na cebulki – odżywka zatyka pory na skórze głowy i może powodować podrażnienia i swędzenie.

Na częstotliwość mycia włosów ma również wpływ jakość szamponu. Najprostszym i najskuteczniejszym trikiem w walce z przetłuszczającymi się włosami jest zmiana produktów do pielęgnacji. Na przykład skup się na walce z suchymi włosami przez jeden miesiąc i walce z łupieżem przez kolejny miesiąc. Nie używaj jednocześnie kilku produktów, zwłaszcza jeśli zawierają siarczany i silikon. Ważne jest, aby skóra głowy nie przyzwyczajała się do jednej formuły odżywczej.

Użyj suchego szamponu

Pomiędzy dwoma myciami włosy powinny być utrzymywane w przyzwoitej kondycji. Sebum odżywia włosy, ale gdy jest go w nadmiarze, substancja zatyka pory, powodując swędzenie i podrażnienie. Aby zwalczyć ten proces, nie potrzebujesz kupowanych w sklepie suchych szamponów.

Francuzki zamiast suchego szamponu stosują puder ze skórki pomarańczowej (dla blondynek) i pudru pomarańczowego zmieszanego z tartym orzechem włoskim (dla brunetek). Puder nakłada się u nasady i równomiernie rozprowadza na całej powierzchni włosów za pomocą pędzla.