3 Frazy które szybko pozwolą Ci zneutralizować krytykę

JAK REAGOWAĆ NA KRYTYKĘ

Wszyscy chętnie krytykujemy. Gorzej odbieramy krytykę. Trudno jest uniknąć krytyki ze strony pracowników, szefów, krewnych. Elbert Hubbard powiedział: „Jeśli chcesz uniknąć krytyki – nic nie rób, nic nie mów, bądź niczym”. Autor nie wiedział, że dzięki właściwej odpowiedzi możemy obrócić czyjąś krytykę na naszą korzyść. Ważne jest, aby nie robić wyrzutów, bo wiadomo: zarzut prowadzi do oskarżenia, oskarżenie prowadzi do kłótni, kłótnia prowadzi do wrogości, a wrogość jest matką wyobcowania. Obejrzyj resztę tego filmu, aby zobaczyć, jak reagujesz na krytykę i jak postępować, aby dogadywać się ze wszystkimi.

Te 3 słowa rozbroją osobę, która cię krytykuje:

Powiedz mu „TAK!”

Nigdy nie jest miło słyszeć, jeśli ktoś cię krytykuje. Dlatego pierwszym krokiem jest kontrolowanie emocji. Niech druga osoba ma własne zdanie. Zajmij jego pozycję. To go rozbroi. Po co?

Kiedy osoba wyraża swoje twierdzenia, oczekuje ostrej riposty lub oporu. A kiedy usłyszy proste i uprzejme „dziękuję”, nie jest w stanie kontynuować sporu. 

Odpowiadając „Tak!” na wszelkie zarzuty będziesz gotowy, aby dowiedzieć się, co będzie dalej, i nadal angażować się w konstruktywny dialog.

„Ale…”

Wypowiedzi innych osób nie zawsze pokrywają się z naszą opinią na temat jakiejkolwiek sytuacji. Ważne jest, aby wyrazić tutaj swoje osobiste stanowisko. Ale to nie powinno wyglądać na wymówkę. Przedstaw obiektywne fakty, a Twój rozmówca zobaczy, że chcesz zrozumieć sytuację. Ludzie, wbrew naszej opinii o nich, są gotowi dużo zaakceptować i się z tym zgodzić, jeśli z szacunkiem wyjaśnimy przyczyny. W ten sposób druga osoba będzie mogła spojrzeć na sytuację z innej perspektywy.

„Spokojnie…”

Uprzejmie i uważnie wysłuchaj krytyki skierowanej do ciebie i wyraź swoje stanowisko poparte argumentami. Nadszedł czas, aby podjąć jakąś wspólną decyzję. Przekonaj drugą osobę, że macie wspólne zainteresowania, przedstaw wzajemnie korzystne i uczciwe oferty.

Odpowiedź na krytykę należy rozpocząć od następującej formuły: „Tak! Ale – daj spokój … ”, negatywna informacja zwrotna zadziała dla Ciebie i pomoże Ci nie tylko znaleźć coś pożytecznego i skorygować pewne punkty w Twoim działaniu, ale także wzmocni relację z rozmówcą.

Nie bój się krytyki i reaguj na nią tak spokojnie, jak to tylko możliwe. Czasami jesteś krytykowany tylko po to, by cię wyprowadzić z równowagi. A utrata samokontroli czyni cię podatnym nie tylko na dalszą krytykę, ale także na negatywne nastawienie innych ludzi. Dlatego główną zasadą w każdej komunikacji jest spokój i dobra wola.

Leave a Reply