3 eksperymenty psychologiczne, które zmienią twoje życie

 

Czy zaczęłaś oglądać ten film? W porządku! Wiedz, że masz szczęście. Nie, nie, to nie jest reklama. Po prostu jest to jeden z najważniejszych filmów na YouTube, które musisz obejrzeć. Dlaczego? Ponieważ pomoże ci poznać prawdę o sobie i otaczającym cię świecie. Zostań z nami do końca! Każdy z nas ma własne zdanie, własne postrzeganie świata, które powstaje na podstawie naszych doświadczeń, komunikacji z innymi ludźmi oraz informacji uzyskanych z książek i filmów. Dziś przedstawimy ci 3 imponujące eksperymenty przeprowadzone przez psychologów, które mogą zmienić twoje postrzeganie rzeczywistości.

Eksperyment 1: Jak dostosowujemy się do środowiska. Czy to prawda, że ​​dana osoba jest jak kameleon i może dostosować się do każdych warunków? Psycholodzy ze Stanford postanowili się tego dowiedzieć i przeprowadzili eksperyment, który stał się popularnym badaniem w dziedzinie psychologii. Istota eksperymentu była następująca: 24 osoby umieszczono w „improwizowanym więzieniu”. Badani zostali podzieleni na dwie grupy – strażników i więźniów. Każdy z nich wiedział, że to tylko rola i wszystko, co musieli zrobić, to zachować swój wizerunek. Ale badani weszli w swoją rolę tak dobrze, że eksperyment zakończył się wcześniej: wiedząc, że to była część ich roli, strażnicy pobili więźniów i zachowali się dość agresywnie. To sugeruje, że ludzie są w stanie wiele, jeśli są pewni, że postępują właściwie i nikt ich nie potępi. W historii jest wiele podobnych przykładów – pewnie na myśl przychodzi Ci Hitler?

Eksperyment 2: Testowanie uwagi. W eksperymencie tym uczestniczyli niektórzy studenci, którzy nawet nie podejrzewali, że są przedmiotem badań. Celem eksperymentu było sprawdzenie uwagi osoby. Istota eksperymentu była następująca: jedna osoba podeszła do ucznia z prostym pytaniem, na przykład: „Jak znaleźć pokój 527?”. Podczas gdy uczeń wyjaśniał, jak znaleźć drogę, między nim a jego rozmówcą postawiono duży przedmiot: na przykład drewniane drzwi lub lustro. W tym samym czasie pracownicy starali się robić jak najwięcej hałasu: mówić głośno, kłócić się, starając się odwrócić uwagę ucznia. W tym momencie doszło do zastąpienia: osoba, która zadała pytanie, odeszła, a na jego miejsce pojawiła się inna, której uczeń nie widział wcześniej. Ponad połowa uczestników nie zauważyła zamiany rozmówcy i dalej wyjaśniała, jak dostać się do pokoju 527. Ten eksperyment wykazał, że często jesteśmy tak pochłonięci myślami i tym, co dzieje się wokół nas, że nie zauważamy, co dzieje się przed nami.

Eksperyment 3: Uzasadnienie własnych działań. Czy możemy skonfrontować pomysły, zasady i ideały innych ludzi w sporze lub dialogu? W większości przypadków tak. I czy towarzyszyć temu będzie stres fizyczny i zakłopotanie w relacjach z inną osobą? Znowu tak. Dlaczego to się dzieje? Ponieważ w taki czy inny sposób postrzegamy nasz punkt widzenia jako „naturalny”, a gdy pojawia się przeciwna opinia, myślimy o tym, czego wcześniej nie myśleliśmy i kwestionujemy nasze własne wnioski. Stwarza to pewien dyskomfort psychiczny i często powoduje gwałtowną reakcję obronną. Eksperyment przeprowadzony przez psychologów był następujący: uczestnicy eksperymentu musieli wykonywać długie i żmudne zadania przez określony czas. Po czym połowa z nich otrzymała 20 USD, a druga połowa – tylko jeden dolar. Ci, którzy otrzymali 20 USD, byli szczęśliwi i powiedzieli, jak przyjemne i interesujące było dla nich wykonywanie zadań. A ci, którzy otrzymali tylko 1 USD, nie podzielali tej opinii. Eksperyment pokazuje, jak łatwo jesteśmy gotowi uzasadnić nasze działania, upiększać rzeczywistość i okłamać samych siebie. Co sądzisz o wynikach tych eksperymentów? Napisz w komentarzach. Jesteśmy ciekawi twojej opinii. 

Leave a Reply