23 niezwykłe i zdrowe mikronawyki, które uczynią Twoje życie piękniejszym

Trudno jest wprowadzić do swojego życia dobre nawyki, zwłaszcza na początku. Tryb sprint nie działa tutaj. Wiele dużych zmian w tym samym czasie rzadko prowadzi do pożądanego rezultatu. A zbyt ambitne zadania nie zawsze są możliwe do natychmiastowego rozwiązania.

Wielu liczy na specjalne metody wprowadzania zdrowych nawyków. Jeśli trafimy na dobry system, możemy skupić się na powtarzalnych czynnościach, które przynoszą rezultaty. Dobry, dobrze wyuczony system stopniowo zmieni dobre nawyki w coś automatycznego. Jednak każda metoda wymaga czasu, aby zacząć działać. Lepiej trzymać się spójnego i prostego planu. To jest właśnie system mikronawyków.

Czym są mikronawyki?

Małe codzienne zmiany są o wiele bardziej korzystne niż duże zmiany, z którymi nie zawsze możemy sobie poradzić. Tak działają mikronawyki. Są to proste działania, które powoli, ale zdecydowanie poprawiają życie.

Sukces to nic innego jak kilka prostych zasad, którymi kierujemy się każdego dnia. A porażka to kilka błędów, które powtarzamy każdego dnia.

Jim Rohn – mówca, autor i trener biznesowy.

Mikronawyki powinny być na tyle łatwe i nieobciążające, aby po prostu nie dało się ich nie przestrzegać. Stopniowo zadziała skumulowany efekt, który rozwinie umiejętność systematyczności. A to pomoże Ci wprowadzić nowe nawyki do swojego życia.

23 nawyki, które mogą przynosić korzyści każdego dnia

Każdy z nich rozwija określony obszar życia i pomaga budować wysokiej jakości wzorce zachowań.

Poranne nawyki

1. Zacznij dzień od przynajmniej jednej szklanki wody. Ciało potrzebuje nawilżenia przed orzeźwiającą filiżanką kawy.

2. Każdego ranka poświęć kilka minut na przemyślenie i przygotowanie się na nadchodzący dzień.

3. Odłóż sprawdzanie poczty i mediów społecznościowych, aby cieszyć się porannym spokojem.

4. Postaw sobie za cel przeczytanie jednej lub dwóch stron książki zamiast całego rozdziału.

5. Nie zamieniaj porannego treningu w obowiązek. Poświęć 5 minut lub nawet mniej na ćwiczenia takie jak deska, pompki i inne ćwiczenia zamiast robić to w 1,5 godziny.

6. Medytuj nie dziesięć, ale jedną minutę dziennie. Jest mało prawdopodobne, aby jakakolwiek czynność, która jest trudna do wykonania, stała się nawykiem.

7. Wybierz zdrowe śniadanie – z pełnymi ziarnami, białkiem i innymi zdrowymi składnikami.

8. Ustal limit liczby decyzji, które podejmujesz rano. Wykonywanie zbyt wielu zadań naraz szybko doprowadzi do zmęczenia. Pomocne jest również śledzenie poziomu energii podczas wykonywania najważniejszych rzeczy rano.

9. Wyeliminuj wszystkie czynniki rozpraszające uwagę przed rozpoczęciem pracy. Należą do nich powiadomienia na telefonie lub dodatkowe zakładki w przeglądarce. Spróbuj włączyć kojącą muzykę, aby przygotować się na cały dzień.

10. Sporządź listę rzeczy do zrobienia przed snem i przeglądaj ją każdego ranka, aby produktywnie rozpocząć dzień. Uwzględnij wszystko, co musisz zrobić w swoim harmonogramie. Pomoże Ci to skupić się wyłącznie na wykonywaniu zadań.

Nawyki w ciągu dnia

11. Zaplanuj krótkie przerwy w ciągu dnia pracy, takie jak 5-minutowa przerwa po każdej godzinie ciężkiej pracy.

12. Słuchaj podcastów, czytaj artykuły edukacyjne lub wychodź na zewnątrz podczas tych przerw. Pomoże Ci to oczyścić głowę ze zbędnych myśli i wrócić do produktywnej pracy.

13. Podziel wszystko na najprostsze kroki, które można szybko wykonać.

14. Zaplanuj spacery na łonie natury w ciągu tygodnia. Nawet po 10 minutach spędzonych w parku poczujesz się znacznie lepiej.

15. Posprzątaj swoje biuro na koniec każdego dnia, abyś nie musiała tego robić rano.

16. Sporządź zdrowy jadłospis – jedz więcej warzyw, owoców, ciemnej czekolady, ryb, orzechów i innych zdrowych pokarmów, które dodadzą Ci energii na cały dzień.

Nawyki wieczorem

17. Poświęć przynajmniej 30 minut każdego wieczoru na swoje hobby. Niech to będzie czynność, która odpręża i przynosi radość.

18. Przed pójściem spać zapisz trzy zwycięstwa lub zapisz w myślach, co wydarzyło się w ciągu dnia.

19. Podziel ważne cele życiowe na codzienne kroki i staraj się nie pomijać żadnego.

20. Wymyśl specjalny rytuał na dobranoc, na przykład czytanie książki, aby się uspokoić.

21. Ustal wzorce snu. Zwiększy to produktywność.

22. Uspołeczniaj się – staraj się spędzać więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.

23. Co miesiąc inwestuj trochę pieniędzy i śledź swoje finanse. Stworzy to „poduszkę bezpieczeństwa” na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!