19 prostych psychologicznych trików, w komunikacji z ludźmi

Umiejętność znalezienia wspólnego języka z ludźmi ułatwi ci życie, pozwoli ci poprawić relacje zawodowe i życie osobiste.

Psychologowie aktywnie badają cechy ludzkiego zachowania, mowy ciała i reakcji na działania innych. Wiele wniosków specjalistów w tej dziedzinie można z powodzeniem zastosować w praktyce, aby poprawić jakość komunikacji i zwiększyć szanse na sukces.

Oto kilka psychologicznych sztuczek, które ułatwią ci życie i komunikację z innymi.

 1. Nawiąż kontakt wzrokowy

Podczas rozmowy zwróć uwagę na kolor oczu rozmówcy: ta metoda pozwala nawiązać optymalny kontakt wzrokowy, który większość osób uważa za najbardziej przyjazny i ufny.

 1. Zwróć uwagę na nogi rozmówcy

Na przykład, jeśli zbliżysz się do dwóch rozmawiających osób, które odwracają tylko swoje ciała w twoim kierunku, ale nie nogi, prawdopodobnie nie bardzo lubią twoją obecność. Odpowiednio, jeśli rozmawiasz z kimś, a jego nogi nie są skierowane w twoją stronę, oznacza to, że w tajemnicy rozmówca chce odejść.

 1. Rozśmieszaj ludzi

Jeśli chcesz wiedzieć, kto kogo lubi w towarzystwie, powiedz śmieszny dowcip. Ludzie śmiejący się, instynktownie patrzą na osobę, którą lubią.

 1. Pamiętaj, że milczenie jest złotem

Jeśli odpowiedź rozmówcy wydaje Ci się niezadowalająca, na przykład niepełna lub niejasna, nie spiesz się, aby go ponownie zapytać. Spróbuj spojrzeć mu w oczy, nic nie mówiąc. Wiele osób pod wpływem tej techniki psychologicznej zaczyna reagować bardziej szczegółowo, odczuwając presję.

 1. Nie bój się bliskiego kontaktu z przeciwnikiem

Jeśli wiesz, że podczas spotkania możesz zastać skrytykowany, staraj się trzymać jak najbliżej potencjalnego krytyka – w ten sposób nie będzie on skory do agresji.

 1. Poproś o przysługę

Osoba, która zrobi dla Ciebie drobną przysługę, z czasem będzie cię lepiej traktować.

 1. Użyj mocy imienia

Kiedy kogoś poznasz, spróbuj nie tylko zapamiętać jego imię, ale także aktywnie wykorzystaj to w dalszej rozmowie. Ta technika psychologiczna pomoże ci polubić tę osobę.

 1. Kopiuj język ciała

Staraj się nie tylko podążać za mową ciała rozmówcy, ale także kopiuj jego gesty podczas komunikacji. W ten sposób rozmówca będzie ci bardziej ufał.

 1. Nie zgub się w tłumie

Jeśli musisz przejść przez tłum ludzi, staraj się nie patrzeć na stojących ludzi, ale na przestrzeń między nimi.

 1. Trzymaj ręce w cieple

W podświadomości zimne dłonie są postrzegane jako oznaka nieufności. Dlatego przed podaniem komuś ręki ogrzej ją.

 1. Zachowaj spokój

Jeśli ktoś podniesie na ciebie głos, nie odpowiadaj mu w ten sam sposób: mów spokojnie, a wkrótce gniew rozmówcy zostanie zastąpiony winą.

 1. Dowiedz się, co dana osoba myśli o sobie

Wizerunek „ja” jest niezwykle ważny dla człowieka. Dlatego dowiedz się, co myślą o sobie inni, i wykorzystaj tę wiedzę, aby wzmocnić swój wizerunek.

Niemożliwe jest zadowolenie wszystkich, ale mamy nadzieję, że techniki psychologiczne przedstawione w tym filmie pomogą ci sprawić, że komunikacja będzie przyjemniejsza, wygodniejsza i bardziej korzystna dla ludzi wokół ciebie.

Jeśli podoba Ci się ten film, polub i podziel się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Do zobaczenia w następnym filmie.

Leave a Reply