15 sposobów na łatwiejsze sprzątanie, których nauczyłam się od mojej babci!

Wszyscy chcemy mieć piękny dom. A piękny dom to przede wszystkim dom czysty. Jeśli chcesz mieć czysty dom, musisz codziennie sprzątać. Oto kilka sztuczek od mojej babci, które ułatwią Ci sprzątanie!

Sztuczki do mojej babci!

1. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze starego termosu lub młynka, wlej do pojemnika dwie łyżki mąki ryżowej i wymieszaj z wodą. Już po kilku godzinach zapach zostanie całkowicie zneutralizowany. Jeśli nie masz mąki, możesz użyć białego ryżu.

2. Aby usunąć osad z kawy z czajnika, połóż na jego dnie spory plasterek cytryny, zalej wodą i zagotuj wodę.

3. Srebro z biegiem czasu matowieje. Dlatego raz na dwa tygodnie przecieraj sztućce i biżuterię oliwą z oliwek. Olej nie zapobiegnie utlenianiu, ale może je spowolnić.

4. Czarne pęknięcia na desce do krojenia są pełne zarazków i bakterii. Z deski trafiają prosto na talerz. Aby przedłużyć żywotność drewnianej deski do krojenia, należy ją regularnie płukać białym octem. Ocet usuwa zabrudzenia i zapewnia długotrwały efekt antybakteryjny.

5. Jednym ze źródeł nieprzyjemnego zapachu w domu jest dywan. Brud, pot, zapach zwierząt – wszystko to wsiąka w tkaninę dywanu. Aby rozwiązać ten problem, posyp dywan sodą oczyszczoną, pozostaw na kilka godzin i odkurz. Soda oczyszczona pochłania wilgoć i zapachy.

6. Aby pozbyć się zapachu moczu pozostawionego przez koty, przygotuj słaby roztwór nadmanganianu potasu, namocz serwetkę w wodzie i wytrzyj dotknięte obszary. Poczekaj, aż wyschnie i jeśli zapach nie zniknął całkowicie, powtórz procedurę.

7. Wałek samoprzylepny jest dobry nie tylko do usuwania kłaczków z ubrań, ale także do zbierania kurzu, włosów, kłaczków i innych resztek tekstylnych, które zbierają się na tapicerce, głośnikach, meblach itp. Poza tym wałek może cię uratować, jeśli stłukłaś coś szklanego i nie masz pod ręką odkurzacza, aby zebrać małe odłamki szkła.

8. Aby szybciej wyczyścić szyby, rozpuść w wodzie 10 kropli jodu i kilka łyżek octu. Dobrze wymieszaj roztwór i zanurz ściereczkę w wodzie. Potem wytrzyj nim szyby. Najpierw od wewnątrz, potem od zewnątrz. Zamiast octu możesz użyć wódki.

9. Aby usunąć pleśń z ubrań, przetrzyj plamę mydłem do prania, wypłucz ubranie w ciepłej wodzie, a gdy jest jeszcze mokre. Następnie wywieś ubranie na słońce i spryskaj je czystą wodą. Pleśń zniknie raz na zawsze.

10. Jeśli upuścisz surowe jajko na dywan, nie spiesz się, aby usunąć ślady szmatką lub chusteczką. Posyp na jajko jak najwięcej soli i odczekaj 15 minut. Sól wchłonie białko i ułatwi czyszczenie.

11. Aby usunąć plamy z wina, nałóż trochę soli na skażony obszar i odczekaj 10 minut. Następnie spłucz plamę zimną wodą i wysusz tkaninę suszarką do włosów. Aby usunąć ślady po trawie z ubrania, zwilż plamę sokiem z cytryny, posyp ją odrobiną soli i umieść ubranie na słońcu.

12. Aby odetkać zlew, wymieszaj 10g soli z 10g sody oczyszczonej, wlej proszek do odpływu, następnie dodaj 20g octu i odczekaj 15 minut. Gdy ocet zacznie działać, włącz strumień gorącej wody, aby dokładnie wyczyścić rurę.

13. Jeśli masz ręczniki pokryte pleśnią, wymieszaj 10g część soli z 10g soku z cytryny, aby uzyskać jednorodną pastę. Nałóż pastę na zabrudzone miejsca i pozostaw ręcznik do wyschnięcia na słońcu. Następnie wypierz w pralce.

14. Węgiel aktywny bardzo dobrze pochłania zapachy. Dlatego jeśli Twoja lodówka brzydko pachnie, zmiażdż 8-10 tabletek węgla aktywowanego i pozostaw proszek w lodówce na kilka dni. Przy pomocy węgla możesz pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z szafki kuchennej, z kosza na śmieci, z kosza na pranie, z butów czy z kuwety dla kota.

15. Dywany z długim włosiem z czasem tracą swoją delikatność. Ale można ją przywrócić za pomocą zmiękczacza do tkanin. Wymieszaj 100g odżywki z 300ml wody i potraktuj dywany powstałym roztworem (ze spryskiwacza). Dywany staną się bardziej miękkie i mniej elektryzujące się. A dywan będzie wchłaniał mniej kurzu.