15 przedmiotów, które mają datę ważności. Nawet o tym nie wiedziałeś

Prawie wszystkie rzeczy mają swoją datę ważności. Ale czasami o tym nie wiemy i nadal z nich korzystamy. Może to jednak nie być bezpieczne!

Nadtlenek wodoru – 2 miesiące

Nadtlenek wodoru zachowuje swoje właściwości przez rok, jeśli jest zamknięty, i dopiero 2 miesiące po otwarciu. Musi być przechowywany w ciemnym miejscu, ponieważ pod wpływem światła roztwór rozkłada się na wodę i tlen, stając się całkowicie bezużyteczny.

Listwy przeciwprzepięciowe, stabilizatory i przedłużacze – 2 lata

Są oceniane na określoną liczbę dżuli. Po określonej liczbie cykli przedłużacze i zabezpieczenia przeciwprzepięciowe po prostu zaczynają się psuć. Ponadto niedrogie przedłużacze nie powinny być mocno obciążone, w przeciwnym razie mogą się przegrzać, przyciemnić i stopić.

Buty sportowe – 6 miesięcy

Buty do biegania tracą swoje właściwości amortyzujące po przejechaniu 500 km, co oznacza, że ​​przestają spełniać swoją główną funkcję – zmniejszania obciążenia stawów. Ponadto podeszwy i wkładki szybko się zużywają, nie chłoną dobrze wilgoci i stają się po prostu niehigieniczne. Osoby uprawiające sport zawodowo i trenujące na co dzień mogą nosić do 10 par butów rocznie.

Torebki herbaty – 6 miesięcy

Nawet w szczelnie zamkniętym opakowaniu torebki herbaty stają się bezużyteczne po 6 miesiącach ze względu na utlenianie (fermentację) liści herbaty.

 

Deski do krojenia – 3 lata

Zużywają się z powodu wilgoci i ciągłego kontaktu z metalem (noże). Z czasem pokrywają się pęknięciami i rysami, które stają się pożywką dla bakterii.

Okulary słoneczne – 2 lata

Wiadomo, że dobre okulary przeciwsłoneczne mają powłokę blokującą promieniowanie UV. Ale pod wpływem promieni ultrafioletowych stopniowo wypala się i przestaje chronić oczy przed słońcem. Dokładną datę ważności określa producent, ale istnieje ogólna zasada: zaleca się wymianę okularów przeciwsłonecznych co dwa lata.

Pasta do zębów i szczoteczka – 1 rok i 3 miesiące

Szczoteczka do zębów powinna być wymieniana co 3 miesiące, aby nie stała się pożywką dla bakterii, a pastę do zębów można przechowywać nie dłużej niż rok. Jeśli masz małe podróżne zestawy pasty do zębów, sprawdź, czy straciły one ważność.

Ręczniki – 3 lata

Aby zapobiec rozwojowi bakterii, ręczniki należy często myć po każdych 3-4 użyciach. A przy częstym praniu tkanina po prostu się zużywa, zwłaszcza jeśli pierze się w wysokich temperaturach.

Grzebienie – 1 rok

Nawet jeśli regularnie czyścisz i myjesz grzebień, gromadzą się na nim zarazki i bakterie. Z biegiem czasu stare grzebienie mogą powodować problemy z łupieżem i włosami.

Pędzle i gąbki do makijażu – 5 lat i 6 miesięcy

Pędzle należy czyścić po każdym użyciu i wymieniać raz na 5 lat, a gąbki co pół roku. Udowodniono naukowo, że ok. 30% podrażnień skóry jest spowodowanych brudnymi narzędziami do makijażu.

Biustonosze – 2 lata

Po 1,5 – 2 latach biustonosz traci kształt, rozciąga się i przestaje podpierać biust. Jeśli masz duże piersi, dzieje się to trochę wcześniej. W każdym razie biustonosz należy zmienić, gdy tylko pasek jest rozciągnięty, a nie zapinasz go na ostatnią haftkę, ale nadal nie zachowuje swojego kształtu.

Kapcie – 6 miesięcy

Kapcie domowe służą nie dłużej niż sześć miesięcy, a następnie zamieniają się w sprzyjające środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów.

Poduszki – 2,3 roku

Niezależnie od rodzaju wypełniacza poduszka po 2-3 latach traci swój kształt. Ponadto pojawiają się w nim roztocza i rozwijają się bakterie. Zdrowy sen jest ważniejszy.

Koce – 7 lat

Z kocami jest podobnie, ale żywotność jest nieco dłuższa – od 7 do 10 lat, w zależności od tego, jak odpowiednio się o nie troszczysz.

Materace – 8-10 lat

Wraz z kocem możesz kupić nowy materac, ponieważ jego żywotność jest prawie taka sama. Ponadto przy dłuższym użytkowaniu zaleca się odwracanie materaca co sześć miesięcy i regularne odkurzanie.

Czytaj więcej: Przepis na odchudzanie: dieta kapuściana, ile wagi można schudnąć