13 produktów, które nieoczekiwanie wpływają na naszą psychikę

Badania pokazują, że od 50–70% chorób fizjologicznych, z powodu których udajemy się do lekarza, jest spowodowanych aktywnością naszego mózgu. Czy wiesz co to znaczy? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o mózg i dać mu to, co potrzebuje. Dzisiaj jest tak wiele różnych opinii na temat „żywności dla mózgu”. Najbardziej kontrowersyjne dotyczą smalcu, ziemniaków i ryżu. 

Zaangażowanie w zdrowy styl życia stało się bardzo popularnym trendem. Rozglądając się po półkach sklepowych, badając skład każdego produktu, możemy śmiało powiedzieć, które produkty są zdrowe, a które mogą zaszkodzić ciału. Jednocześnie badania medyczne pokazują, że takie podejście do odżywiania jest względne, a wiele produktów zawiera substancje, których nawet nie podejrzewamy o wpływ na organizm.

Oto lista 13 produktów wpływających na naszą psychikę, z których 5 ma negatywny wpływ.

 1. Płatki kukurydziane zawierają białko, fosfor, żelazo i krzem, a także magnez, który umożliwia płynne funkcjonowanie układu nerwowego. Witaminy z grupy B, które znajdują się również w zbożach, pomagają w depresji lub stresie.
 2. Tłuszcz zawiera rzadki kwas arachidowy. Znajduje się w tkankach ciała i jest niezbędny do funkcjonowania mózgu. Ponadto pomaga walczyć z chorobą Alzheimera.
 3. Ciemna czekolada zawiera flawonoidy – substancje odpowiedzialne za aktywację komórek mózgowych. Ten zdrowy deser rozszerza naczynia krwionośne, stymuluje mózg i dostarcza tlenu.
 4. Pieczone ziemniaki są bogate w potas, ponadto zawierają glukozę, witaminy z grupy B i aminokwasy. Wszystko to zwiększa przepływ krwi do głowy, dzięki czemu mózg otrzymuje niezbędną energię.
 5. Kurkumina, główny składnik curry, zawiera wiele przeciwutleniaczy. Zwalczają starzenie się mózgu i wspierają funkcje poznawcze, które maleją z wiekiem.
 6. Szafran zawiera cały kompleks mineralny, dużą liczbę witamin z grupy B i kwas askorbinowy. Poprawia funkcjonowanie mózgu, a nawet leczy zaburzenia nerwowe.
 7. Cynamon wspomaga pracę mózgu dzięki ważnym składnikom: aldehydowi cynamonowemu i octanowi cynamonu. Zapach cynamonu pomaga rozwiązać problemy związane z koncentracją, pamięcią wzrokową i szybkością reakcji.

Istnieje jednak 5 produktów, które na pierwszy rzut oka wydają się zdrową żywnością, ale w dużych ilościach negatywnie wpływają na mózg.

 1. Biały ryż zawiera proste węglowodany, dzięki którym cząsteczki glukozy natychmiast dostają się do krwioobiegu. Występują skoki poziomu cukru, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie mózgu i układu nerwowego.
 2. Tuńczyk zawiera dużo rtęci, której nadmiar może prowadzić do problemów z pamięcią. Produkt zawiera również polichlorowane bifenyle – toksyczne substancje, które działają jak hormony i niszczą układ nerwowy.
 3. Rośliny strączkowe zawierają kwas garbnikowy, którego nadmiar uniemożliwia prawidłowe wchłanianie naturalnych minerałów, takich jak żelazo. Może to prowadzić do upośledzenia dopływu krwi do mózgu i rozwoju anemii.
 4. Zboża zawierają gluten, który jest niezbędny do kiełkowania. Przeciwciała glutenowe (związki białkowe, które zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów i niszczą wydzielane przez nie toksyczne produkty) mogą również wpływać na substancje, które są dla nas bardzo ważne, których regulacja może powodować ataki paniki i depresję.
 5. Ser pleśniowy zawiera tyraminę, substancję, która powstaje, gdy białko ulega rozkładowi i produkt ulega zmianie. Tyramina znacznie podnosi ciśnienie krwi i może powodować migreny.

Jak więc widzisz, mózg jest dość kapryśny i selektywny pod względem żywienia i nie wszystkie produkty przynoszą mu korzyści, nawet jeśli ci się tak wydaje.