12 sposobów na zmierzenie czegoś, jeśli nie masz linijki: proste i szybkie metody!

Czasami konieczne staje się zmierzenie czegoś, a nie na oko, ale mniej lub bardziej dokładnie, ale nie ma pod ręką linijki ani centymetra krawieckiego. W takim przypadku na ratunek przyjdą proste rzeczy, które są zawsze pod ręką. Chociaż nie są zbyt wygodne do pomiaru, pozwolą ci wykonać dość dokładne obliczenia.

Kciuk

Nie ma dwóch dokładnie takich samych osób, a nawet bliźniaki mają różne długości kończyn. Jednak długość kciuków, z wyjątkiem niektórych przypadków, nie różni się zbytnio w zależności od osoby i wynosi około 5 centymetrów.

Oto mała życiowa sztuczka: zmierz długość swoich palców, przynajmniej kciuka i palca wskazującego, a zawsze będziesz mieć przy sobie linijkę.

Monety

Teraz weź monetę i zmierz jej średnicę np. 5 złotych. W ten sposób otrzymasz super małą i poręczną linijkę.

Banknoty

Jeszcze łatwiej jest zmierzyć długość papierowymi pieniędzmi niż rzeczami wymienionymi powyżej, ponieważ ich wymiary są stałymi liczbami. Idealne do tego będzie 10 złotych, które prawie zawsze mamy przy sobie.

Karty bankomatowe

Zgodnie z międzynarodową normą ISO/IEC 7810 plastikowa karta bankowa to płytka o szerokości 85,6 mm i długości 53,98 mm. Niezbyt wygodne, ale jeśli pomiary są przybliżone, możesz bezpiecznie zmniejszyć je do 8,5 i 5,4 centymetra.

Smartfon

Oczywiście każdy smartfon ma swoje wymiary, dlatego warto wcześniej znać jego długość i szerokość, aby używać go zamiast linijki. Możesz także zainstalować aplikację linijki na swoim smartfonie i dokonywać dość dokładnych pomiarów.

Spinka

Rozmiary spinek są różne, ale najczęściej używane są albo małe, których długość wynosi 2,5 centymetra, albo duże, o długości 5 centymetrów. Jeśli nie wiesz, jaki spinacz trzymasz, spójrz na pudełko, z którego go wyjęłaś. Powinien wskazywać długość w milimetrach.

Kości

Standardowe kości to kostki sześciościenne o boku 1,6 centymetra. Istnieje wiele odmian kostek, więc tylko klasyczne opcje nadają się do dokładnego pomiaru.

Butelka piwa

Tu jest problem, ponieważ wielu producentów, aby wyróżnić się na tle innych, tworzy własne butelki, co uniemożliwi wykonanie choćby przybliżonych pomiarów. Ale jeśli weźmiesz standardową butelkę o pojemności 0,5 litra, jej wysokość wynosi 26 centymetrów. Jeśli chodzi o puszkę o tej samej objętości, standardowe będzie miało wysokość 16,8 centymetra.

Zapalniczka

Klasyczna zapalniczka Zippo ma wymiary 5,6 x 3,6 x 1,2 centymetra, a jej prostokątny kształt pozwala na dość dokładne pomiary.

Papierosy

Większość papierosów ma wymiary zgodne ze standardem King Size, według którego ich długość wynosi 84 milimetry. Jeśli chodzi o papierosy typu slim Queen Size, ich długość wynosi 110 milimetrów.

Zeszyt w kratkę

Jest to prawdopodobnie jeden z najwygodniejszych sposobów pomiaru wymiarów obiektu, ponieważ zgodnie z GOST 12063-89 bok kwadratu wynosi 0,5 centymetra, a powierzchnia 0,25 centymetra kwadratowego. Sensowne jest, aby długość dwóch komórek była równa 1 centymetrowi.

Kartka A4

Zgodnie z normą ISO 216 kartka papieru A4 ma 297 milimetrów długości i 210 milimetrów szerokości. Jego przekątna wynosi 36,4 milimetra lub 14,3 cala, co jest wygodne do pomiaru przybliżonej przekątnej ekranu.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!