12 rzeczy, które powinnaś wiedzieć, zanim adoptujesz swojego pierwszego szczeniaka!

Wspólnie z kynologami sporządziliśmy listę rzeczy, których pies potrzebuje na początku, czego należy oczekiwać od czworonożnego przyjaciela i co należy zrobić, jeśli chce się być właścicielem zdrowego i posłusznego psa.

Wybór rasy

Często przy wyborze rasy ludzie kierują się tylko wyglądem psa – niektórym podoba się rasa szpic, innym niebieskooki husky.

Jednocześnie o wiele ważniejsze jest zrozumienie, czy jesteśmy gotowi zapewnić zwierzakowi odpowiednie warunki do życia i określić, ile czasu możemy poświęcić na edukację i spacery.

Wybierając rasę, należy wziąć pod uwagę jej przeznaczenie. Na przykład psy nordyckie, takie jak husky, były hodowane do ciągnięcia sań na duże odległości. Takie zwierzaki potrzebują dużo ruchu, więc jeśli nie jesteś osobą aktywną, lepiej rozważyć inne rasy.

To od rasy zależy, czy pies będzie potrafił dogadać się z innymi zwierzakami w domu i z dziećmi, jak będzie się zachowywał podczas spacerów. Jeśli spokojnie idzie obok właściciela lub trzyma nos przy ziemi, to czy agresja się objawi, czy nie.

Jeśli wybrałaś już rasę, przestudiuj wszystkie dostępne informacje na jej temat, a także skonsultuj się z hodowcą. Opowiedz mu szczerze o swoim stylu życia i warunkach, w jakich będziesz trzymała psa. Podziel się swoimi oczekiwaniami co do zwierzaka.

Hodowca powie Ci, które szczenię najlepiej wybrać w oparciu o Twój styl życia.

Kup niezbędne rzeczy

– miska na jedzenie;

– miska na wodę;

– miejsce do spania;

– zabawki.

Resztę niezbędnych rzeczy, takich jak smycz, obroża, kombinezon dla niektórych ras, można kupić później, gdy szczeniak podrośnie.

Nie kupuj od razu najdroższego łóżka. Szczeniak może łatwo zignorować miłe miejsce do spania, gryźć je lub oznaczać moczem.

Po raz pierwszy lepiej spojrzeć na coś taniego, a nawet zrobić miejsce do spania własnymi rękami. Na przykład ze starego swetra lub kawałka sztucznego futra.

Jeśli chodzi o zabawki, są one dwojakiego rodzaju:

Artykuły spożywcze

Takie zabawki odwracają uwagę zwierzaka od niszczenia artykułów gospodarstwa domowego. Smakołyki mogą zająć szczeniaka przez długi czas, a połknięte nie zrobią mu krzywdy.

Niejadalne

Nie kupuj wielu takich zabawek na raz, lepiej wybrać 1-2, ale niektóre wysokiej jakości: trwałe, z których nie można odgryźć części. I nie zostawiaj ich swobodnie dostępnych, w przeciwnym razie pies szybko straci nimi zainteresowanie.

Ważne jest, aby od razu przyzwyczaić szczeniaka do zasady: nie można gryźć rąk właściciela, zęby można używać tylko do zabawek.

Przygotuj mieszkanie

Przede wszystkim musisz usunąć z obszaru dostępu szczeniaka rzeczy, które może zepsuć, a także wszystko, co może mu zaszkodzić.

Wszystko, co znajduje się w zasięgu szczeniaka, postrzega jako coś, co zostawiłaś specjalnie dla niego. Jeśli na podłodze leży ładowarka, pies odbierze ją jako nową zabawkę, za pomocą której może ostrzyć zęby. Jeśli zapomniałaś odłożyć ciasto, pomyśli, że zostawiłeś mu smakołyk. Szczeniak jeszcze nie rozumie, co może być niebezpieczne, co może, a czego nie może zrobić. Tego wszystkiego trzeba będzie go nauczyć.

Jeśli nie możesz usunąć niebezpiecznych lub delikatnych przedmiotów z podłogi, możesz ograniczyć ruch szczeniaka. Na przykład zamknij lub zablokuj tę część mieszkania, w której znajdują się rzeczy.

Alternatywnie możesz przyzwyczaić szczeniaka do klatki. Nie myśl o tym jak o więzieniu dla psa. Jest to raczej osobista kamera zaprojektowana tak, aby zapewnić Twojemu zwierzakowi bezpieczeństwo podczas Twojej nieobecności.

Charakterystyka żywienia

Najlepiej trzymać się diety zalecanej przez hodowcę. Najpierw poznaj charakterystykę rasy i potrzeby zwierząt. Kontynuuj karmienie szczeniaka karmą, do której jest przyzwyczajony, niezależnie od tego, czy jest to sucha karma, surowe mięso, czy połączenie mięsa i karmy.

Jeśli zdecydujesz się na zmianę diety psa, np. na produkty naturalne lub odwrotnie, a także jeśli zwierzę ma problemy z przewodem pokarmowym lub alergie, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Istnieje kilka ogólnych zasad dotyczących karmienia psów:

1. Jeśli w diecie jest zboże, powinno być go znacznie mniej niż mięsa.

2. Jeśli zdecydujesz się karmić swojego psa surowym mięsem, powinno ono być urozmaicone i zawierać narządy. Do jadłospisu warto też dodać warzywa i zboża.

3. Jeśli wybierasz suchą karmę, wybierz opcje premium i super premium.

Jeśli chodzi o jedzenie na twoim stole, powinieneś być ostrożny. Nie karm często swojego zwierzaka serem i przetworzonym mięsem, takim jak salami. Psy bardzo lubią takie smakołyki, ale przy częstym stosowaniu mogą powodować zapalenie trzustki. Od czasu do czasu możesz zadowolić swojego zwierzaka pyszną kiełbasą, ale tylko na specjalne okazje. Na przykład jako nagroda za naukę umiejętności. Ponadto surowo zabrania się podawania psom niektórych pokarmów:

Czekolada i inne słodycze;
Przyprawione jedzenie;
Posolone jedzenie;
Orzechy;
Owoce cytrusowe;
Awokado.

Zdrowie

Każdy szczeniak potrzebuje:

– Szczepionki;

– Odrobaczanie i leczenie pcheł i kleszczy;

– Generalnej kontroli.

Wszystko to zostanie odnotowane w osobistej księdze psa w klinice weterynaryjnej, a także wpisane do paszportu zwierzęcia.

Wykonaj wszystkie obowiązkowe szczepienia

Eksperci od psów twierdzą, że szczepionki dla psów można podzielić na dwie kategorie:

Obowiązkowe

– Kompleksowe szczepienie. Chroni przed chorobami takimi jak: parwowiroza, zapalenie wątroby i paragrypa. Wprowadza się go w dwóch etapach: pierwszy wykonuje się w wieku dwóch miesięcy lub nieco później, a drugi po 3 tygodniach.

– Szczepionka przeciw wściekliźnie. Odbywa się to przy drugiej dawce złożonego szczepienia lub po zmianie zębów. Dodatkowe szczepienia przeprowadzane są co roku.

Opcjonalne

Możesz zaszczepić swojego psa przeciwko leptospirozie, opryszczce, piroplazmozie i innym chorobom. Szczepienie należy przeprowadzić zgodnie z harmonogramem.

Następnie ważne jest utrzymanie kwarantanny: unikanie kontaktu z obcymi zwierzętami. Nie należy również odwiedzać miejsc, w których jest dużo psów: terenów treningowych, ośrodków i klubów kynologicznych. Czas trwania kwarantanny określa lekarz weterynarii.

Sprawdź szczeniaka pod kątem robaków, kleszczy i pcheł

Twój lekarz weterynarii pomoże Ci wybrać najlepszy lek i przedstawi harmonogram leczenia. Oto kilka ogólnych zaleceń:

– Wszystkie psy powinny być leczone na robaki, pchły i kleszcze, niezależnie od rasy i tego, czy wychodzą na zewnątrz, czy nie.

– Odrobaczanie powinno odbywać się dwa razy w roku na dwa tygodnie przed jakimkolwiek szczepieniem, ponieważ szczepienie może nie zadziałać, jeśli obecne są pasożyty.

– Kurację przeciw kleszczom należy przeprowadzać wiosną i latem, a przeciw pchłom – raz w miesiącu w sezonie ciepłym i 2-3 razy w okresie zimowym.

– Warto przynajmniej raz w roku odrobaczyć wszystkich członków rodziny i wszystkie żyjące w rodzinie zwierzęta, nawet jeśli te ostatnie nie wychodzą na zewnątrz.

Regularnie odwiedzaj weterynarza

Ogólne badanie przez lekarza weterynarii jest zwykle przeprowadzane w czasie szczepienia. Wskazane jest również oddanie krwi do analizy, aby wykluczyć ewentualne wywołanie rozwoju chorób. W przyszłości młode psy powinny być zabierane na rutynowe badania kontrolne raz w roku, starsze dwa razy częściej.

Trenuj szczeniaka

Warto nauczyć pupila chodzić do toalety na jednorazowej pieluszce lub ściereczce. Podobnie jak małe dzieci, szczenięta często sikają – 10-12 razy dziennie. Dlatego w twoim najlepszym interesie jest nauczenie psa robienia tego w tym samym miejscu, aby nie biegała po mieszkaniu z szmatką.

Gdy tylko zauważysz, że szczeniak szuka miejsca do toalety, przenieś go w przygotowane miejsce. Jeśli kałuża pojawi się w niewłaściwym miejscu, wytrzyj ją kartką papieru toaletowego i umieść na pieluszce toaletowej.

Po trzech miesiącach szczeniak może już stopniowo przyzwyczajać się do toalety na świeżym powietrzu. Wyprowadź swojego zwierzaka na zewnątrz, gdy tylko zauważysz, że chce iść do toalety.

Jeśli nie udało ci się z nim wyjść, nie karć go. Następnym razem bądź bardziej ostrożna. W okresie nauki korzystania z toalety nie dawaj mu zbyt wielu smakołyków. Pozwól szczeniakowi zrozumieć, że może je zdobyć, jeśli będzie pracował na zewnątrz.

Na początku będziesz musiała dość często wychodzić. Później szczeniak nauczy się znosić, więc twoje wymuszone spacery staną się rzadsze.

Należy również pamiętać, że psy nie mogą przebywać w miejscach publicznych. A jeśli twój pies zrobi kupę na chodniku lub trawniku, musisz usunąć kupę.

Jeśli więc w pobliżu Twojego domu nie ma lasu ani pola, gdzie możesz zabrać swojego zwierzaka na spacer, przygotuj się na zabranie ze sobą łopatki, torby i rękawiczek.

Naucz szczeniaka podstawowych zasad zachowania

Niektórzy właściciele uważają, że zwierzaka nie można nauczyć absolutnie niczego – mają nadzieję, że pies z wiekiem stanie się mądrzejszy. W rezultacie dostaję niegrzecznego zwierzaka, który systematycznie łamie zasady. Z wiekiem u takiego psa mogą wykształcić się złe nawyki, może pojawić się agresja.

Musisz wychować szczeniaka od pierwszego dnia, gdy tylko pojawił się w twoim domu. Przede wszystkim należy nauczyć go zasad zachowania się w domu – co można, a czego nie wolno, jak się bawić, a jak nie, gdzie chodzić do toalety.

Spróbuj zbudować ufną relację ze swoim zwierzakiem i weź pod uwagę specyfikę rozwoju w określonym wieku. Na przykład, nie oczekuj, że 3-4 miesięczny szczeniak wykaże się wytrzymałością, jak potrafi to dorosły pies, i nie próbuj uczyć go wielu komend naraz.

Pamiętaj o kilku ogólnych zasadach, które pomogą wychować psa i nie zaszkodzić jego psychice:

– Nie podnoś głosu na szczeniaka i nie bij go.

– Nie zostawiaj kosztowności w miejscu, w którym pies ma dostęp, a jeśli o tym zapomnisz, nie karć zwierzaka za zniszczone rzeczy.

– Nie pozwalaj mu na początku to, czego zabronisz mu w przyszłości.

– Zawsze stosuj się do ustalonych zasad, niezależnie od okoliczności.

W czasie, gdy szczeniak przebywa na kwarantannie po szczepieniu i nie może chodzić, możesz położyć podwaliny pod dalszą edukację – nawiązać relacje ze zwierzęciem, rozwinąć w nim chęć przebywania z Tobą i wykonywania Twoich poleceń. Gdy zwierzak przyzwyczai się do ciebie i nauczy się posłuszeństwa, dużo łatwiej będzie mu nauczyć zasad zachowania podczas spacerów.

Szkolenie

Każdy pies potrzebuje szkolenia. Najpierw powinnaś nauczyć się podstawowych komend, które pomogą ci trzymać zwierzaka z dala od kłopotów.

Na przykład „Fu” i „Nie” uniemożliwią psu zbieranie jedzenia lub czegoś, co może prowadzić do zatrucia z ziemi.

Są to najbardziej podstawowe umiejętności, których każdy pies powinien nauczyć się w pierwszej kolejności. Komendy „siad” lub „łapa” są również ważne, ale co z nich, jeśli twój zwierzak kopie jakieś błoto i zostaje otruty lub spada ze smyczy i zostaje potrącony przez samochód, nie znając komendy „chodź”

Od 4-6 miesięcy życia psa możesz zacząć zabierać szczeniaka do kynologa. Specjalista pokaże, jak postępować z psem, pomoże skorygować niechciane zachowanie i pozbyć się ewentualnych lęków. Ponadto w klasie szczeniak będzie mógł się socjalizować – zdobędzie nowe doświadczenie w komunikowaniu się z ludźmi i innymi psami.

Spacery

Oczywiście, jeśli pogoda na zewnątrz jest naprawdę zła lub źle się czujesz, możesz wyjść tylko na kilka minut, aby pies poszedł do toalety. Ale nie powinnaś tego robić często.

Średnio spacer z psem powinien trwać 1-2 godziny lub dłużej. Baw się ze swoim pupilem, trenuj go – ucz go nowych komend i umiejętności. Poznaj innych właścicieli psów, aby zwierzęta mogły bawić się w towarzystwie.

Stres fizyczny i psychiczny, nowe doświadczenia i socjalizacja są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia psa. Jeśli więc nie jesteś gotowa, by wychodzić ze swoim zwierzakiem przynajmniej na kilka godzin dziennie, lepiej wybrać innego zwierzaka, na przykład kota lub gryzonia.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!