12 codziennych nawyków, które wpływają na twój mózg

Lubisz jeść ciasto przed telewizorem, a następnie palisz papierosa, ponieważ jesteś zestresowany, a może żujesz gumę do żucia? Tak robi wiele osób oglądając film. Ale czy zdajesz sobie sprawę, że takie zachowanie najbardziej wpływa na mózg? Mózg zarządza wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym ciele. A przecież prawie każda osoba ma nawyki, które szkodzą zdrowiu. Myślę, że nadszedł czas, aby przemyśleć swoje nawyki, ponieważ jeśli marzysz o świetlanej przyszłości, czas z nich zrezygnować. Obejrzyj ten film do ostatniej sekundy, aby dowiedzieć się, które 12 złych nawyków negatywnie wpływa na zdrowie twojego mózgu. 

 1. Wyszukujesz wszystko w Internecie. Jeśli masz ponad 30 lat, zapewne pamiętasz czasy, kiedy musiałaś zapamiętać wiele numerów telefonów. Może nawet znasz różne techniki, które ułatwiają zapamiętywanie informacji. Trenuj mózg. W nowoczesnych warunkach ludzie nie przechowują już informacji w swoich głowach, co prowadzi do problemów. Według badań uczniowie zapamiętują informacje gorzej, jeśli wiedzą, że mogą je łatwo znaleźć w Internecie.
 2. Oglądasz dużo programów telewizyjnych.

Reality show to rodzaj szybkiego pożywienia dla mózgu. Niszczą twój intelekt i wpływają na twoje zachowanie. Naukowcy odkryli, że ciągłe oglądanie programów telewizyjnych zmienia strukturę mózgu, obniżając poziom IQ, zwiększając agresywność. Spróbuj znaleźć inne hobby, które będzie bardziej przydatne dla twojego mózgu.

 1. Robisz wiele rzeczy jednocześnie. Naukowcy odkryli, że ludzie, którzy regularnie spotykają się z wieloma strumieniami informacji, rzadziej zapamiętują dane, nie mogąc się skoncentrować tak bardzo, jak by robili to po kolei. Badania pokazują, że wielofunkcyjność tymczasowo zmniejsza inteligencję o 15%. Staraj się nie spieszyć i wykonywać zadania jedeno po drugim.
 2. Pracujesz podczas choroby. Zmuszanie mózgu do pracy lub nauki, gdy jesteś chory lub po prostu źle się czujesz, to nienajlepszy pomysł. Ciało potrzebuje energii, aby się zregenerować, a ty tracisz ją, aby wykonywać pracę. Zwykle osłabia to układ odpornościowy i sprawia, że ​​twoje ciało jest jeszcze bardziej podatne na infekcje. Zanim zaczniesz aktywnie pracować, musisz dać sobie czas na powrót do zdrowia.
 3. Śpisz, chowając głowę pod kołdrą. Tlen jest bardzo ważny dla normalnego funkcjonowania mózgu. Im mniej dostanie się go do płuc, tym gorzej dla organizmu. Jeśli przykryjesz głowę kołdrą, ograniczysz ilość potrzebnego tlenu. Oczywiście może w ten sposób czujesz się bardziej komfortowo, ale biorąc pod uwagę, że oddychasz powietrzem bogatym w dwutlenek węgla, może to negatywnie wpływać na komórki mózgowe. Unikaj spania w ten sposób.
 4. Nie jesz na śniadania. Być może słyszałaś, że jeśli nie zjesz śniadania możesz przytyć. Ale najprawdopodobniej nie wiesz, że może to również zaszkodzić mózgowi. Badania wykazały, że osoby, które nie jedzą regularnie śniadania, są obarczone dużym ryzykiem udaru i wysokiego ciśnienia krwi.
 5. Guma do żucia. Z jednej strony stwierdzono, że guma do żucia pomaga złagodzić stres, co jest bardzo dobre. Z drugiej strony guma do żucia może zniszczyć pamięć krótkotrwałą, co uniemożliwia ludziom zapamiętywanie słów i liczb.
 6. Jesz za dużo słodyczy. Wydaje się, że nadmierne spożycie cukru nie tylko prowadzi do problemów stomatologicznych, cukrzycy i otyłości, ale może również negatywnie wpływać na mózg. Nadmiar cukru w ​​organizmie prowadzi do trudności w przyswajaniu składników odżywczych. A mózg potrzebuje tych substancji do normalnego funkcjonowania.
 7. Regularnie spożywasz alkohol. Badania wykazały związek między spożywaniem alkoholu a uszkodzeniem mózgu. Według danych naukowych picie alkoholu kilka razy w tygodniu może prowadzić do wysokiego prawdopodobieństwa rozwoju atrofii niektórych obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć i orientację w przestrzeni.
 8. Pijesz za mało wody. Naukowcy doszli do wniosku, że przedłużone odwodnienie prowadzi do zmniejszenia liczby komórek mózgowych, co wpływa na ich funkcjonowanie. Komórki mózgowe, podobnie jak liście roślin, nie mogą żyć bez wody.
 9. Palisz. Czy wiesz, że palenie może prowadzić do uszkodzenia mózgu? Z czasem palenie może wywołać chorobę Alzheimera.
 10. Za mało śpisz. Brak snu może być szkodliwy dla zdrowia mózgu. Niestety obecnie ludzie poświęcają coraz mniej czasu na jakość wypoczynku i snu. Według badań na początku ubiegłego wieku ludzie spali około 9 godzin dziennie. Teraz ludzie śpią mniej – nawet poniżej 7 godzin. Ostatnie dowody naukowe sugerują, że brak snu zmniejsza zdolności poznawcze i niszczy komórki mózgowe. Mam nadzieję, że nie masz zbyt wielu złych nawyków. Zacznij stopniowo odrzuć je, jeśli chcesz żyć do późnej starości. 

Leave a Reply