11 zdrowych rzeczy, które wyrzucamy

Wielokrotnie spieszymy się, aby wyrzucić obierki ziemniaczane, cebulowe, resztki po arbuzie lub ananasie, nie zdając sobie sprawy, że są bardziej przydatne, niż się wydaje. Dlatego dzisiaj omówimy 11 zdrowych rzeczy, które wyrzucamy.

Obierki po ziemniakach

Jeśli lubisz gotowane ziemniaki, nie spiesz się z ich obieraniem. Skórka ziemniaczana poprawia trawienie, pomaga eliminować toksyny i zmniejsza ryzyko rozwoju komórek nowotworowych w przewodzie pokarmowym. Zawarty w skórce potas jest przydatny zarówno dla osób odchudzających się, jak i cierpiących na nadciśnienie.

Rdzeń ananasa

Rdzeń ananasa jest wyrzucany, ponieważ jest twardy i niezbyt smaczny. Jednak rdzeń zawiera najwięcej przydatnych substancji: witaminę C, błonnik, cynk, magnez i żelazo. Ale co najważniejsze, bromelaina, która pomaga jelitom wchłaniać pokarm.

Liście marchwi

A ta część jest zwykle wyrzucana, choć jest równie przydatna jak sama marchewka. Liście marchwi zawierają witaminę A, witaminę K, potas, kwas foliowy, mangan, fosfor, magnez, witaminę E i cynk. Można je dodawać do sałatek, sosów czy klopsików. Ważne jest to, że jest miękkie i czyste.

Zielona część pora

Tą „bezużyteczną” część pora można dodać do sałatek, zup, farszu lub po prostu do kanapki. Zawiera dużo witaminy B9, która dodaje energii i siły, poprawiając ogólne samopoczucie. A stężenie kwasu foliowego, który ma dobroczynny wpływ na układ odpornościowy, jest w tej części jeszcze wyższe niż w głównej części pora.

Skórka kiwi

Choć „owłosiona” skórka kiwi nie powoduje ochoty na jej zjedzenie, jest bardzo smaczna i bogata w witaminy (zwłaszcza witaminy C, B9 i E) oraz minerały takie jak wapń, fosfor czy potas. Ale ważne jest, aby ją wyczyścić.

Skórka arbuza

Skórki arbuza zawierają proteiny, aminokwasy i pektyny. Pobudzają pracę układu pokarmowego i optymalizują metabolizm. Skórki można zmiażdżyć i dodać do koktajli lub lodów. Również ze skórek arbuza można zrobić dżem.

Skórka cebuli

Skórka suszonej cebuli zawiera przydatną substancję zwaną kwercetyną. Łagodzi nadciśnienie i łagodzi procesy zapalne. Coś, co czyni ją niezbędnym dla układu krążenia. Dlatego nie wahaj się zmielić skórki i dodać ją do smaku do sałatek lub zup.

Pestki melona

Nasiona melona zawierają bogatą masę zdrowych dla żołądka tłuszczów, ale także wiele przydatnych substancji takich jak: wapń, magnez, żelazo, cynk, miedź, fosfor, witamina A, witamina C, potas, sole nawadniające, beta-karoten. Mogą być spożywane świeże lub suszone.

Skórka od banana

Skórka banana to prawie połowa banana pod względem energetycznym, ma także tyle samo błonnika, magnezu, potasu, antyoksydantów, witamin PP, C, B, co sam owoc. Owoce kandyzowane lub wywar można przygotować ze skórki banan, dodając do smaku cynamon.

Skórka pomarańczy

Skórki pomarańczowe są bogate w błonnik i witaminę C. Utrzymują zdrowie serca i żołądka, zapobiegają cukrzycy, mają działanie przeciwzapalne i przeciwrakotwórcze. Jeśli wiesz na pewno, że owoce nie zostały poddane działaniu pestycydów, możesz jeść je w umiarkowanych ilościach nawet codziennie.

Liście buraka

Nie spiesz się, aby wyrzucić liście buraka. Zawierają dużą ilość choliny, która normalizuje pracę wątroby, a także pektyny, która niszczy patogeny w jelitach. Liście można dodawać do sałatek warzywnych i zimnych zup. Liście buraka są również dobre na choroby serca, ale także na wzrok.