11 wskazówek, jak przeżyć katastrofę lotniczą

Statystyki wypadków lotniczych i zgonów pasażerów

Jaka jest szansa, że ​​staniesz się ofiarą paskudnej katastrofy lotniczej? Tylko jeden na 1,2 miliona lotów komercyjnych kończy się wypadkiem. Załogi samolotów starannie opracowują środki zapobiegające różnym sytuacjom awaryjnym. Powstają nowe bezpieczne i nietoksyczne materiały oraz coraz bardziej zaawansowane lotnicze systemy gaśnicze.

Ale nawet przy tak małej szansie na śmierć, jak 1 na 11 000 000, istnieje szansa. Latanie nie jest bardziej niebezpieczne niż jazda metrem. Wszyscy wokół nas tak mówią, ale kto powiedział, że nie zostaniesz wepchnięta pod samochód lub wciągnięta przez ruchome schody? Średnio każdego roku na świecie ginie 1,5 tys. osób w wypadkach lotniczych, a łączna liczba podróży lotniczych to ponad 5 miliardów. Jest to liczba biletów sprzedawanych rocznie. Okazuje się, że średnio jeden na 3,3 miliona pasażerów grozi śmiercią. Jednocześnie 68% ofiar jest spowodowanych pożarami powypadkowymi.

Najczęściej katastrofą lotniczą, w której ktoś przeżył, jest nieudany start samolotu lub awaryjne lądowanie. Siły działające w takich przypadkach nie są tak niszczycielskie, jak np. przy zderzeniu dwóch samolotów, wybuchu zbiorników paliwa czy upadku z dużej wysokości. Jednak zawsze jest szansa na przeżycie i zależy to od wielu czynników.

Musisz mieć co najmniej jeden plan ewakuacji

Cokolwiek, nawet najbardziej absurdalny plan, jest lepszy niż nic. Niech pomyślą, że masz paranoję, nie przejmuj się opinią. Dokładnie obejrzyj samolot przed startem, znajdź wyjścia awaryjne, zwróć uwagę na wszystko, co może ci się przydać i oczywiście na niebezpieczeństwa. Pomyśl o swoich działaniach w przypadku pożaru. Załóż maskę gazową, czołgaj się korytarzem od ognia do wyjścia. Wyjdź z kabiny, a następnie, jeśli nie ma kamizelki ratunkowej lub łodzi, wejdź do kadłuba i tak dalej. Najważniejsze, że masz plan i nie będziesz biegać po kabinie w panice ani krzyczeć z przerażenia.

Zawsze wybieraj miejsce w tylnej części samolotu

Dzięki licznym badaniom okazało się, że najbezpieczniejsze siedzenia znajdują się w tylnej części kabiny. Co więcej, szanse na przeżycie są tam dość wysokie – o 40% większe niż tych stojących z przodu. Idealną opcją byłoby umieszczenie siedzenia w pobliżu wyjścia awaryjnego i bliżej przejścia między rzędami. Może szansą na przeżycie jest wystarczająca zapłata za brzydkie siedzenia na końcu kabiny obok przejścia do toalety. Statystycznie pasażerowie, którzy przeżyli, zwykle siedzą pięć rzędów od wyjść awaryjnych i w części ogonowej.

Podczas katastrofy w 1958 roku, kiedy samolot przewożący piłkarzy Manchesteru United rozbił się podczas startu z lotniska w Monachium, Bobby Charlton i Dennis Viollet zamienili się miejscami z Tommym Taylorem i Davidem Peggiem, wierząc, że będą bezpieczniejsi.

Ściśle stosuj się do poleceń załogi

Gdyby to zależało od stewardów, po prostu dostarczaliby napoje i pytali 12 razy, czy chcesz rybę czy kurczaka. Ale przechodzą specjalne szkolenie i najwyraźniej wiedzą lepiej niż ty, jak postępować w sytuacjach awaryjnych. Więc nie rozpraszaj się bzdurami, podczas gdy uśmiechnięta stewardesa pokazuje ci, jak używać kamizelki. Jeśli kazano ci zapiąć pasy i nie odpinać ich, powinnaś to zrobić.

Zdarzają się przypadki, że spanikowani pasażerowie kierują się do tradycyjnego wejścia, a nie do wyjść awaryjnych. Dokładnie to stało się z Boeingiem 707 w Pago Pago, kiedy 97 osób, które popełniły taką głupotę, zostało spalonych żywcem, w przeciwieństwie do inteligentnych pasażerów, którzy wydostali się z samolotu przez wyjścia ratunkowe.

Staraj się być pobudzona i mieć czysty umysł

Według statystyk, 3 minuty po starcie i 8 minut przed lądowaniem – w tym okresie dochodzi do około 80% wypadków lotniczych. Lepiej więc nie zasnąć przy starcie i nie zasnąć po tym, jak steward poprosi o siedzenie z wyprostowanymi plecami i zapięcie pasów. Bez względu na długość lotu nie wolno spożywać alkoholu. Musisz być czujna i gotowa do podjęcia niezbędnych działań w razie wypadku.

Ubierz się wygodnie

Wylatując samolotem, powinnaś ubrać się w taki sposób, aby w razie potrzeby było Ci jak najwygodniej wyjść z samolotu. Aby to zrobić, przed lotem lepiej zdjąć wszystkie bransoletki, łańcuszki, które można złapać i okulary, których potłuczone soczewki mogą przebić źrenice. Wszelkie podłużne, ostre przedmioty również należy zostawić gdzieś w bagażu. Bieganie w klapkach, które spadają z nóg jest niewygodne i co najmniej nieprzyjemne, zwłaszcza jeśli wszystko wokół unosi się w dymie i topi. Kropla gorącego plastiku spadająca na nagi obszar ciała jest prawie tak samo przyjemna jak średniowieczne tortury.

Używaj maski tlenowej na czas

Samoloty latają na wysokościach od 7 do 13 kilometrów i nie będziesz mogła zemdleć z powodu braku tlenu. Nie dość, że do kabiny pompowany jest dodatkowy tlen, to jeszcze utrzymywane jest ciśnienie, jak na powierzchni. Nawiasem mówiąc, przez to nie będziesz mogła otworzyć włazu awaryjnego samolotu w powietrzu. A jeśli kadłub samolotu zostanie uszkodzony, możesz zapomnieć o normalnym oddychaniu, ponieważ cały tlen w kabinie szybko opuści pokład, a wraz z nim Twoje zdrowie. Ale nie martw się, ponieważ w momencie, gdy ciśnienie i stężenie tlenu spadną do pewnego poziomu, maski tlenowe spadną na ciebie i innych pasażerów, których, nawiasem mówiąc, wszyscy stewardesy uczą cię korzystać.

To, jak szybko zareagujesz na spadającą maskę, zadecyduje o wyniku. Zawahasz się choćby przez sekundę, a stracisz przytomność. Załóż więc maskę w momencie, gdy uderzy Cię ona z góry i nie patrz na innych pasażerów czekających na specjalne zaproszenie. Nawiasem mówiąc, jeśli lecisz z dzieckiem, to najpierw zakładasz maskę, a potem pomagasz dziecku. W przeciwnym razie możesz stracić przytomność, zanim będziesz mogła naciągnąć maskę na dziecko.

Przygotuj się do uderzenia

Nie ma znaczenia, czy samolot wyląduje na autostradzie z powodu awarii silnika, czy na najbliższej rzece, uderzenie będzie poważne, ponieważ konstrukcja samolotu nie jest zaprojektowana do niczego innego niż płaski pas startowy. Jeśli samolot wkrótce się rozbije i uderzy w ziemię, nie martw się o to, co będzie po katastrofie. Zamiast tego, gdy usłyszysz polecenie „bezpieczna pozycja”, połóż dłonie na oparciu siedzenia przed sobą, pochyl się bliżej dłoni i wsuń w nie głowę. Kiedy dojdzie do zderzenia, nie polecisz do przodu przez bezwładność i nie skręcisz sobie karku z powodu tak prostej czynności.

Istnieje inna wersja „pozycji bezpieczeństwa”, w której ustawiasz tułów jak najbliżej nóg i obejmujesz je rękami tuż pod kolanami. W obu przypadkach upewnij się, że zapinasz pasy bezpieczeństwa, bo inaczej będziesz latać po całej kabinie. Generalnie nie czekaj na polecenie stewardów lub ich pomoc. Może już leżą nieprzytomni w przejściu. Usiądź wcześnie i poczekaj. Nawiasem mówiąc, wskaźnik przeżycia w katastrofie lotniczej można zwiększyć, po prostu obracając siedzenia w przeciwnym kierunku. Ale ponieważ pasażerowie nie lubią latać do tyłu, producenci wybrali drugą z opcji.

Po zderzeniu pierwszą rzeczą, którą powinnaś zrobić, to odpiąć pas bezpieczeństwa

Wchodząc w sytuacje siły wyższej, naturalne jest, że człowiek spieszy się, aby uratować swoje życie. Jeśli masz czas na odpięcie pasa w 90 sekund, szanse na ucieczkę znacznie rosną. Ale spanikowana osoba często zaczyna w stanie szoku próbować strącić szybę, będąc uwięzionym. Jeśli nie ma sygnałów od załogi, a po upadku udało ci się zachować przytomność, nie wahaj się. Co najważniejsze, nie próbuj wyciągać bagażu podręcznego z bagażnika. Niech ubrania płoną lepiej niż twoja postać idąca przez przedział. Ratuj życie, a nie bagaż.

Trzymaj się podłogi

W każdej niezrozumiałej sytuacji trzymaj się podłogi. Możesz zrobić wyjątek, gdy podłogi już nie ma, przynajmniej w przejściu, lub gdy się pali. Dym zawsze się unosi, a jedyną szansą na przeżycie, nawet z prowizoryczną maską przeciwgazową, jest zejście jak najniżej. Nie podnoś twarzy, dopóki nie dotrzesz do wyjścia awaryjnego i nie poczujesz świeżego powietrza na zewnątrz. Inni będą próbować na ciebie krzyczeć, naciskać, to nie ma znaczenia, bo ci ludzie i tak będą wdychać dym.

Dowiedz się, jakie są najprostsze środki ochrony

Nawet gdy samolot wylądował i wydaje ci się, że niebezpieczeństwo minęło, nie spiesz się, by klaskać z innymi pasażerami. Większość ofiar wypadków lotniczych w ciągu kilku wdechów dostaje się do płuc trujących gazów i pada nieprzytomna na podłogę, a potem spanikowani sąsiedzi depczą po nich piętami. Podczas gdy inni krzyczą, modlą się lub popadają w odrętwienie, zrób najprostszy środek ochrony – maskę przeciwgazową. Weź dowolną tkaninę, nawet tę, którą aktualnie nosisz, co najważniejsze, nie syntetyczną, i zwilż ją czymkolwiek, na przykład wodą.

Jeśli w pobliżu nie ma płynu, dym unosi się, a wyjście jest zablokowane – zapomnij o wstydzie i nasikaj na szmatkę. Następnie nałóż „maskę gazową” na twarz, tak aby zakrywała nos i usta. Tak, to nieprzyjemne, tak, można się wstydzić, ale po co się wstydzić, skoro wszyscy pędzą jak szaleni po kabinie i uduszeni upadają na podłogę?

Myśl tylko o przetrwaniu

Uderzyłaś się w głowę podczas upadku i stwierdziłaś, że to koniec? Człowiek jest żywą istotą i jest w stanie wiele znieść, jeśli ma ochotę na życie. Pamiętacie tego samego rapera 50 Centa, który został postrzelony 9 razy. Tak, lekarze wykonali główną pracę, ale bez żądzy życia słynny raper nie wyszedłby z innego świata.

Dlatego cokolwiek się stanie, odrzuć wszystkie negatywne myśli. Jeśli twój mózg krzyczy „wszyscy umrzemy”, zamknij się i pomyśl, jak dostać się do tego wyjścia awaryjnego. Oczywiste jest, że bardzo trudno będzie trzeźwo myśleć, ale odnajdujesz w sobie myśl, że nie jesteś trupem, ale wciąż żyjesz i jesteś w stanie coś zrobić.

Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz potrzebować tych wskazówek. Ale mimo to lepiej być poinformowanym.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!