11 niezwykłych sposobów wykorzystania bananów: odkryj wszystkie zalety tego owocu

Zrób maseczkę na twarz

Dobra alternatywa dla sklepowych produktów nawilżających i zmiękczających skórę. Rozgnieć dojrzałego banana na pastę i nałóż cienką warstwę na twarz i szyję. Trzymaj maskę przez 10-20 minut, a następnie spłucz zimną wodą. Aby uzyskać jeszcze większe nawilżenie, zmieszaj banana z ćwierć szklanki niesłodzonego jogurtu i dwiema łyżkami miodu.

Wyczyść srebrne przedmioty i skórzane buty

Brzmi to jak żart, ale skórki od banana naprawdę pomagają przywrócić srebro i blask skórze. Usuń nadmiar włókien z wnętrza banana i wetrzyj go w powierzchnię naczyń lub butów. Następnie osusz ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką. Banana można również wykorzystać do przywrócenia blasku skórzanym meblom.

Sprawia, że mięso jest bardziej delikatne

Po prostu umieść skórkę dojrzałego banana na patelni z tym produktem i smaż jak zwykle. Zawarte w nim enzymy pomogą rozbić białka w mięsie i zmiękczyć je podczas smażenia. Smak potrawy nie ulegnie zmianie.

Odświeża kwiaty w pokoju

Jeśli liście kwiatów w pomieszczeniach są matowe i zakurzone, nie spiesz się, aby spryskać je wodą. To tylko rozniesie na nich brud. Zamiast tego potrzyj każdy liść wewnętrzną stroną skórki od banana, a zaczną świecić.

Wyrzuć mszyce z ogrodu

Zakop suszone skórki bananowe na głębokość 2-5 centymetrów wokół rośliny zaatakowanej przez mszyce, a szkodniki wkrótce znikną. Lepiej nie zużywać całej skórki i miąższu: gryzonie i inne zwierzęta mogą znaleźć w nich smaczny przysmak i wykopać je.

Nakarm rośliny

Banany i ich skórki są bogate w potas, ważny składnik odżywczy, który jest dobry dla Ciebie i Twojego ogrodu. Karmienie można wykonać na dwa sposoby. Po pierwsze: wysusz skórkę, zmiel ją w blenderze i włóż do ziemi podczas sadzenia rośliny. Dolej trochę wody do dziury przed opuszczeniem do niej rośliny. Drugim sposobem jest zmieszanie skórki z wodą i użycie jako płynnego nawozu.

Koi skórę po oparzeniach i zadrapaniach

Skórka od banana ma właściwości przeciwzapalne, co oznacza, że ​​przyda się po ukąszeniu przez owada, zadrapaniu, oparzeniu pokrzywami lub oparzeniami słonecznymi. Umieść skórkę banana na dotkniętym obszarze i delikatnie naciśnij. Trzymaj tak długo, aż poczujesz ulgę.

Przyśpiesza dojrzewanie warzyw i owoców

Dojrzałe banany wytwarzają gaz etylenowy, który powoduje dojrzewanie. Dlatego jeśli potrzebujesz warzywa, aby szybciej dojrzało, włóż je do papierowej torby razem z bananem.

Wybiela zęby

Po umyciu zębów pocieraj je skórką od banana przez kilka minut. Zawiera kwasek cytrynowy, który lekko wybiela szkliwo.

Usuń drzazgę

Przez pół godziny przymocuj skórkę banana do dotkniętego obszaru wewnętrzną powierzchnią. Zawarte w nim enzymy zniszczą wiązania pomiędzy proteinami wierzchniej warstwy skóry (dlatego substancje te wykorzystywane są w preparatach do peelingu twarzy), dzięki czemu nawet głęboko wbite drzazgi zostaną usunięte bez problemu.

Łagodzi zgagę

Banany mają odczyn zasadowy, a alkalia neutralizują kwas żołądkowy. Jeśli cierpisz na zgagę, pamiętaj o dodaniu tych owoców do swojej codziennej diety. Na przykład zjedz banana po śniadaniu, aby chronić żołądek przez cały dzień.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!