10 Zdrowe produkty spożywcze o działaniu anti-aging

Mam dla Ciebie dwie wiadomości: jedną dobrą, drugą złą. Od czego zacząć? Czytam w Twoich myślach i… zacznę od złej: czasu nie da się zatrzymać. Oczywiście nic nowego nie odkryłem, ale też jest dobra wiadomość: efekt starzenia można zatrzymać dzięki odpowiedniemu odżywianiu. Być może teraz, po obejrzeniu tego filmu zmienisz swoją dietę. Przecież chcesz żyć dłużej i zdrowiej, prawda?

Oto 10 produktów, które znacznie spowalniają proces starzenia! Oglądaj do końca, ostatni punkt jest oszałamiający!

1. Nasiona dyni.
Nasiona dyni są bogate w cynk, tryptofan i kwasy tłuszczowe. Poprawiają elastyczność skóry i sprzyjają gojeniu się ran. Nasiona dyni zawierają również przeciwutleniacze, karotenoidy i witaminę E, która pomaga zapobiegać chorobom serca.

Zaleca się spożywanie od 23 do 42 gramów nasion dyni dziennie.

2. Pomidory.
Pomidory zawierają dużo likopenu i karotenoidów. Likopen chroni roślinę przed zbyt dużą ilością słońca. Ma podobny wpływ na ludzi – chroni skórę przed poparzeniem słonecznym. Brak likopenu i beta-karotenu zwiększa ryzyko zawałów serca i udarów mózgu.

Badania pokazują, że idealnie byłoby spożywać 22 mg likopenu dziennie. Mniej więcej taka sama ilość zawarta jest w 2 łyżkach sosu pomidorowego lub w szklance soku pomidorowego.

3. Tłuste ryby (łosoś, sardynki, śledzie, makrela)
Te odmiany ryb są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Badania potwierdziły, że dieta zawierająca tłuste ryby zapobiega zmarszczkom i pomaga zachować piękno skóry.

Zaleca się jeść porcję tłustych ryb (140 gramów) trzy razy w tygodniu.

4. Kakao lub gorzka czekolada.
Kakao i czekolada zawierają flawonoidy. Działają przeciwzapalnie i zwalczają wolne rodniki, prowadzące do przedwczesnego starzenia.

Naukowcy zalecają spożywanie ok. 40 gramów czekolady dziennie o zawartości kakao co najmniej 80%.

5. Migdały
Migdały są bogate w flawonoidy, witaminy E i L – argininę, kwasy tłuszczowe i magnez. Zawierają również przeciwutleniacze, jednak tylko w skórce. Dlatego lepiej jeść nieobrane migdały.

Australijscy dietetycy doszli do wniosku, że optymalna porcja migdałów wynosi do 20 ziaren dziennie.

6. Pietruszka
Pietruszka zawiera dużo mirystycyny, witaminy C, karotenoidów i chlorofilu. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Oczyszcza również krew i stymuluje produkcję glutationu, który jest głównym kluczem do młodości ciała.

Zaleca się spożywanie 30-40 gramów pietruszki 3 razy w tygodniu.

7. Cytryna
Bogata w witaminę C, przeciwutleniacze, flawonoidy, kwas cytrynowy i oleinowy, ten owoc pomoże ci uporać się z niedoborem żelaza i chorobami serca. A skórka z cytryny pomaga zapobiegać rakowi skóry.

Zalecane dzienne spożycie witaminy C dla dorosłych wynosi od 65 do 90 mg. Pij więc codziennie kilka szklanek wody z sokiem z cytryny.

8. Korzeń imbiru
Imbir zawiera cyneol, citral i gingerol. Oprócz doskonałego smaku ma również właściwości antybakteryjne. Korzeń imbiru pomaga wyeliminować istniejące stany zapalne i leczy rany.

Zalecane spożycie do 4 gramów imbiru dziennie.

9. Buraki
Buraki są bogate w błonnik rozpuszczalny w wodzie, kwas foliowy, potas, cholinę, kwas hialuronowy, karotenoidy. Ze względu na wysoką zawartość rozpuszczalnego błonnika buraki pomagają usuwać toksyny i wolne rodniki z organizmu. Sok z buraków poprawia funkcjonowanie mięśni.

Zaleca się spożywać od 140 do 250 gramów soku z buraków dziennie.

10. Masło
Masło zawiera witaminy A, D, E, kwas linolowy i różne zdrowe tłuszcze. Wpływa korzystnie na metabolizm i poprawia czynność jelit. Kwas linolowy pomaga zwiększyć masę mięśniową, zapobiega chorobom serca i bierze udział w absorpcji wapnia.

Zaleca się spożywać nie więcej niż 250 gramów na tydzień. Nadużywanie tego produktu prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu.

To wszystko. Jeśli znasz inne przydatne produkty, które spowalniają starzenie się organizmu, napisz o nich w komentarzach. Dziękuję Cześć.

Leave a Reply