10 zasad zachowania na plaży: każdy powinien je znać i szanować!

Plaża, jak każde inne miejsce publiczne, ma swoje prawa i przepisy. Ludziom wykształconym łatwo je zauważyć, ale w środku odpoczynku nawet elementarne normy przyzwoitości mogą im wylecieć z głowy. Aby nie wprawiać w zakłopotanie siebie i otaczających Cię osób, zawsze powinnaś o siebie dbać.

Lato nadejdzie już wkrótce, więc sugerujemy odświeżenie podstawowych zasad etykiety plażowej. Jakie kostiumy kąpielowe można nosić w strefach odpoczynku, a jakie nie? Dlaczego lepiej przepłacić za obiad nad morzem i nie zabrać ze sobą kilkunastu kanapek? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Nie zostawiaj śmieci na plaży

Wybierając się na plażę, weź ze sobą kilka worków na śmieci (plastikowych lub papierowych). Zanim opuścisz plażę, zbierz opakowania po jedzeniu, pieluchy, gazety i wszystko, co zostawiłaś. Wszystko to należy wyrzucić do kosza – lub zabrać ze sobą i zostawić w odpowiednim miejscu w drodze do domu.

Nie przebieraj się na środku plaży

Jeśli wszystkie przebieralnie są zajęte, można pokusić się o przebranie się z mokrego kostiumu kąpielowego zaraz na plaży, zakrywając się ręcznikiem. Należy jednak przebierać się tylko w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach – jest to dla Ciebie wygodniejsze i nie krępuje innych.

Zniszcz zamki z piasku, które zbudowały Twoje dzieci, kiedy opuszczacie plażę

Budowanie zamków z piasku z dziećmi to oczywiście świetna zabawa, ale dla niektórych konsekwencje tej nieszkodliwej zabawy mogą być traumatyczne. Zakryj razem z dzieckiem dziury, które zrobiłaś w piasku, usuń budynki z piasku i inne rzeczy, aby nikt się o nie nie potknął, gdy wyjdziesz z plaży.

Nie daj się ponieść swoim uczuciom

Odpoczynek, lato, plaża, morze – tworzy się zbyt romantyczna atmosfera. Jednak przesadne przejawy uczuć najlepiej zostawić na bardziej odpowiedni czas. Przesadzanie z całowaniem i przytulaniem się w miejscach publicznych nie jest najlepszym wyborem, ponieważ inni są bardzo zawstydzeni takimi scenami.

Nie karm mew

Jest to nie tylko uciążliwe dla turystów, ale także niebezpieczne dla samych ptaków. Mewy mogą również zdobywać własne pożywienie z morza. A chleb i fast foody uczą ich zbytniej arogancji. Ponadto ich układ pokarmowy jest zaburzony.

Nie zabieraj ze sobą jedzenia na plażę

Nie musisz zabierać pojemników z jedzeniem na plażę. Najbardziej będziesz potrzebować wody i lekkich przekąsek dla dzieci. Nikt nie będzie głodował: można znaleźć kawiarnię na wybrzeżu i tam coś zjeść. Przynajmniej będziesz mieć pewność, że jedzenie jest świeże: właśnie zostało ugotowane, a nie z torby, która leżała na słońcu.

Ubierz się wychodząc z plaży

Istnieje dość prosta zasada. Jeśli podłoga w lokalu jest piaszczysta – czyli kawiarnia lub bar dosłownie znajduje się na plaży, to można założyć nakrycie. Jeśli w środku jest podłoga, musisz się w pełni ubrać. Jest to elementarna etykieta, której nie można zignorować.

Nie pal

Plaża to nie popielniczka. Ciepła letnia bryza nie tylko może dmuchnąć dymem w twarze sąsiadów, ale także niedopałki papierosów nie rozkładają się na piasku. W przeciwnym razie warto choć na chwilę zrezygnować ze złego nawyku lub udać się do specjalnej strefy dla palących, aby nie zamienić wszystkich innych w biernych palaczy.

Nie noś makijażu, kiedy planujesz iść na plażę

Plaża w ogóle nie wymaga makijażu. Wszystko, czego potrzebujesz, to krem ​​​​do opalania i balsam do ust. I zapomnij o perfumach: po intensywnym opalaniu mogą pozostawiać plamy na skórze.

Wybierz odpowiedni strój kąpielowy

Stroje kąpielowe, które odsłaniają zbyt dużo skóry, nie nadają się na wakacje na plaży. Nie tylko powodują dyskomfort, ale także dezorientują osoby postronne. Ponadto niedopuszczalne jest zastępowanie kostiumu kąpielowego bielizną – w końcu nie nadaje się do pływania i szybko wchłania wodę.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!