10 wyrażeń używanych w mowie, które zdradzają niepewną i słabą osobę

JAKICH SŁÓW NADUŻYWAMY W POTOCZNYM JĘZYKU

Słowa, których używamy najczęściej w naszej mowie, mogą wiele o nas powiedzieć. Czasami po prostu zamieniając z rozmówcą kilka zdań, możemy zrozumieć, czy ma on wystarczającą pewność siebie.

Zaufanie jest kluczem do sukcesu, ale aby być, a nie tylko wyglądać jak pewna siebie osoba, musisz zwracać uwagę na drobne szczegóły, które psują Twój wizerunek. Słowa mogą cię zdradzić, obnażając wszystkie twoje wewnętrzne słabości.

Po obejrzeniu tego filmu dowiesz się, jak wywrzeć właściwe wrażenie, unikając tych 10 słów i zwrotów w rozmowie.

  1. „Myślę…”

Po pierwsze, to wyrażenie jest często bezużyteczne. Po drugie, pomniejsza wartość tego, co się mówi. Przekształcasz wypowiedź w opinię, która czyni ją mniej przekonującą, niż gdybyś faktycznie mówił.

  1. „Tylko”

To kolejne słowo pasożyt, które tak naprawdę nie ma znaczenia i którego używamy zbyt często. Każda prośba lub sugestia z nim wydaje się mniej sensowna. „Właśnie tylko sprawdziłem”, „Chciałem tylko zapytać” – używając takiego  wyrażenia, sprawiamy wrażenie osoby nieśmiałej, bez własnej opinii.

  1. „Mam nadzieję”

Pewni siebie ludzie nie mają nadziei na osiągnięcie czegokolwiek. Wiedzą, że to się stanie, tak czy nie. Takie przysłówki powodują niepewność i mówią o tobie jako o biernej osobie, która zawsze wątpi w swoje działania.

  1. „W rzeczywistości”.

To wyrażenie brzmi, jakbyś chciał przerwać lub poprawić osobę, ale jednocześnie nie chcesz, aby zabrzmiało to niegrzecznie. Oczywiście edukacja jest godna pochwały, ale jeśli chcesz kogoś poprawić, zrób to bez wahania. Będziesz wyglądać na bardziej pewnego siebie, a rozmówcy lepiej zrozumieją Twoje intencje.

  1. Przepraszam.

Wiele osób jest przyzwyczajonych do ciągłego przepraszania, gdy nie jest to konieczne. Na przykład, gdy chcesz po prostu wyrazić siebie lub o coś poprosić. To słowo zamienia się w werbalne „śmieci”, które nie są obciążone semantycznie. Zostaw przeprosiny na wypadek, gdybyś się pomylił lub uraził kogoś.

  1. „Spróbuję”.

Pewni siebie ludzie nie próbują. Kiedy mówisz, że „próbujesz” coś zrobić, nie doceniasz oczekiwań innych. A to sugeruje, że nie jesteś pewny swoich umiejętności lub nie chcesz podejmować wszelkich starań.

  1. „Nie mogę”.

Nie ma potrzeby mówić „nie mogę”. Powiedz raczej „nie chcę”, kiedy nie możesz czegoś zrobić. Istnieje jeszcze dokładniejszy sposób na przekazanie tej idei: „Już zaplanowałem spotkanie”, „Nie posiadam umiejętności niezbędnych do wykonania tej pracy”.

  1. „Może to zabrzmieć głupio, ale …”

Negatywne stwierdzenia, takie jak „To może brzmi głupio”, automatycznie kwestionują Twój pomysł. Jeśli chcesz, aby inni pozytywnie przyjęli Twoją ofertę, powinieneś być pewny siebie. Ludzie nie będą Cię ignorować, jeśli od samego początku okażesz entuzjazm dla swoich pomysłów.

  1. „Martwię się”.

Osoby niepewne siebie martwią się i dużo o tym mówią. Kiedy wyrażasz swoje zaniepokojenie, dajesz innym do zrozumienia, że ​​nie masz pojęcia o konsekwencjach i nie chcesz brać odpowiedzialności za wynik. Albo spędzasz zbyt dużo czasu na myśleniu, albo nie masz wystarczająco dużo czasu, aby coś zrobić.

  1. „Zwykle”

W zależności od kontekstu wyrażenie „zwykle” może oznaczać, że jesteś zadowolony ze wszystkiego i nie chcesz niczego zmieniać. „Zwykle tego nie robimy.” Fraza niesie wiadomość, że jesteś trochę leniwy i brakuje ci energii. Dobrym zamiennikiem takiego wyrażenia byłoby „Zobaczmy, czy to zadziała”. Daje więcej pewności siebie i mówi o pragnieniu zmiany.

 

Leave a Reply