10 wskazówek, które poprawią Twoje życie, nawet jeśli jesteś już za połową swojego życia

Często słychać zdanie:  jestem stary, dla mnie już za późno. 

Ludzie mówią to bez pytania, dlaczego jest za późno? A jeśli jest już za późno i niczego od życia nie oczekujesz, to po co żyjesz? Na pewno żyjesz w jakimś celu. Dla marzenia, dla osoby, w końcu dla siebie. A jeśli jest jakiś cel, dlaczego miałoby być za późno? Realizuj swój cel, bez względu na to, jak absurdalnie lub trywialnie może to zabrzmieć. Zacznij powoli, licząc swoje kroki. I pamiętaj o tych 10 zaleceniach.

Nie myśl o przeszłości ani o przyszłości

Wczoraj minęło, jutro jeszcze nie jest. Liczy się dziś, czyli teraźniejszość. Nie możesz mieć lepszego jutra, jeśli ciągle myślisz o wczoraj. I nie możesz mieć lepszego dnia dzisiejszego, jeśli ciągle myślisz o jutrze. Szczęśliwy człowiek jest zbyt zadowolony z teraźniejszości, by poważnie myśleć o przyszłości. Żyjesz swoim życiem dzisiaj, nie jutro i z pewnością nie wczoraj.

Twórz plany

Nie myślenie o przyszłości nie oznacza nieplanowania. Oznacza to nie powtarzanie tych samych zmartwień tysiąc razy. Jeśli chcesz pozbyć się zmartwień o przyszłość, potrzebujesz planu z przeszłości na papierze. Nawyk planowania eliminuje niepewność i uczucie niepokoju, które pojawia się, gdy mamy dużo do zrobienia. Planowanie również porządkuje myśli i uspokaja emocje.

Naucz się akceptować siebie

Kiedy, jeśli nie teraz? Gruby, chudy, piękny, brzydki, rozmowny, nieśmiały, niski, niepoważny, rozmarzony, materialistyczny. Urodziliśmy się inni i musimy pozostać inni. Dlatego naucz się akceptować siebie takim, jakim jesteś i nie próbuj zadowolić wszystkich. Nie myl akceptacji z lenistwem i niską samooceną. Zaakceptowanie siebie oznacza pozostanie wiernym i niekonfliktowanie z własną indywidualnością.

Rób to, co kochasz

Wybierz aktywność, która sprawia Ci przyjemność i która odcina Cię od reszty świata – peeling, gorąca kąpiel, ciekawa książka, sesja pilatesu, sesja gotowania lub szydełkowania. I w tym momencie postaraj się nie myśleć o niczym innym, jak tylko o procesie. Niech proces Cię pożrę. A na koniec zapisz na papierze pozytywne chwile, które zauważyłea. Ta sztuczka pomoże ci pozbyć się negatywnych myśli i skupić się na pozytywnych rzeczach.

Posprzątaj

Bałagan w domu to niewyczerpane źródło stresu i jedna z mniej oczywistych przyczyn depresji. A uporządkowany, przeciwnie, pomaga znaleźć równowagę emocjonalną, porządkuje myśli i uspokaja emocje. Dlatego tak ważne jest sprzątanie i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Jeśli rzecz nie ma dla ciebie żadnej praktycznej użyteczności ani dużej wartości emocjonalnej – pozbądź się jej natychmiast.

Bądź mniej online

Internet żywi się naszym czasem, energią i radością życia. Niewielu wie, jak go właściwie używać. Podobnie jak pieniądze, Internet jest elementem toksycznym, który z jednej strony daje wiele możliwości rozwoju, a z drugiej może wciągnąć w pułapkę konsumpcji, zazdrości i negatywnych emocji. Wiadomości o polityce, wypadkach, wojnie, pandemii, życiu celebrytów itp. tylko przygnębiają od samego początku dnia.

Dużo ćwicz

Najłatwiejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to chodzić. Schody zamiast windy, spacer zamiast taksówki, spacer zamiast oglądania seriali z kanapy. A co najważniejsze, pies chodzi. Psy pomagają zwalczać depresję i samotność, zmniejszają poziom stresu, zachęcają do ruchu, eliminują uczucie paniki i niepokoju oraz zwiększają poziom endorfin i oksytocyny w organizmie.

Bądź wdzięczna

Tylko wtedy, gdy jesteśmy wdzięczni, naprawdę żyjemy. Dopiero wtedy mamy czas, żeby się rozejrzeć i zrozumieć, jak wspaniały jest świat, w którym żyjemy. Tylko wtedy nam się nie spieszy. Tylko wtedy czas nie ma pieniędzy, a życie nie pędzi. Dopiero wtedy naprawdę się poznajemy. Samo życie jest bezcennym darem. A przyjemność i ból są częścią naszej podróży.

Działaj teraz

W wieku 50 lat ludzie uczą się, że właściwy czas nigdy nie nadchodzi. Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie. Jeśli masz cel, jeśli masz pragnienie, jeśli masz aspiracje, działaj teraz. Ponieważ nie ma znaczenia, jak wolno jedziesz, o ile się nie zatrzymujesz. Ci, którzy żyją, to ci, którzy walczą. I dopóki żyjesz, nigdy nie może być za późno. Zacznij teraz.

Myśl pozytywnie

Co dajesz to dostajesz. Jeśli myślisz tylko o złych, przyciągniesz do swojego życia tylko złe rzeczy. A jeśli myślisz dobrze i traktujesz innych z szacunkiem, otrzymasz od nich to samo. Ludzie, którzy emanują pozytywną energią i dobrym humorem, sprawiają, że ludzie wokół nich czują się lepiej i sami czują się dobrze. Ludzie, którzy się uśmiechają, wyglądają lepiej. I czują się lepiej. I żyję lepiej. A poczucie humoru pomaga w najbardziej beznadziejnych chwilach.