10 sztuczek, aby zachować świeżość żywności

Wszystkie produkty spożywcze mają okres przydatności do spożycia, ale ten okres trwałości zależy również od tego, jak je przechowujesz. Jeśli zabezpieczysz je przed wysokimi temperaturami, przeciągami i wilgocią – produkty wytrzymają dłużej niż zwykle. Oto kilka podstawowych sztuczek, które pomogą Ci przedłużyć żywotność produktów, które spożywasz na co dzień.

Mleko

Jeśli kupiłaś za dużo mleka i nie możesz go wypić, nie pozwól mu kwaśnieć. Z mleka można zrobić herbatniki, naleśniki, chleb maślankowy, użyć do zagęszczania zup i gulaszy; podczas rozbijania mięsa; jako zabieg kosmetyczny, karma dla zwierząt itp. Włóż mleko jeszcze nie kwaśne do zamrażarki, ale pamiętaj, aby zużyć je w ciągu najbliższych 4 tygodni. I nie napełniaj pojemnika całkowicie, ponieważ płyn po zamrożeniu zwiększy swoją objętość.

Sałata

Liście sałaty są wrażliwe na wilgoć i łatwo się psują. Dlatego jeśli chcesz, aby sałatka starczała na dłużej, włóż ją do lodówki, zawiniętą w papierową torbę lub gazetę. Ten trik zachowa swoje właściwości przez dłuższy czas. Przez większość czasu papier pochłania wilgoć, spowalniając rozprzestrzenianie się grzybów i bakterii.

Banany

Z reguły dojrzałe banany psują się przez 2-3 dni. Jeśli jednak chcesz, aby dłużej zachowały świeżość, wystarczy owinąć ich końce folią spożywczą. Ta sztuczka przedłuży ich życie o kolejne 2-3 dni.

Sosy

Sosy należy przechowywać w zamkniętych torebkach. Aby nie wyrzucić sosów, będziesz potrzebować hermetycznych torebek, które są przechowywane w zamrażarce i mogą być później używane według własnego uznania. Dzięki tej metodzie sosy zachowują swoje właściwości przez kilka miesięcy.

Cebula

Aby przedłużyć żywotność cebuli i czosnku, przechowuj te warzywa w perforowanych papierowych torebkach. Zachowają swoje właściwości dłużej i nie będą podatne na pleśń przez co najmniej kilka miesięcy. Aby zachować szczypiorek, warzywo oczyszcza się z brudu i wkłada do szklanki wody. Ta sztuczka wydłuża jego żywotność o dwa tygodnie.

Zielenina

Wiosną zielenie są tanie. Dlatego możesz je kupić i zamrozić. Wystarczy pokroić liście, posiekać, umyć, wysuszyć i włożyć do szczelnej torby w zamrażarce. Zielenina zachowuje świeżość przez cały rok. Można ją również drobno posiekać i wymieszać z oliwą z oliwek. Otrzymaną mieszankę umieszcza się w zamrażarce, w foremkach, a kostki można później wykorzystać do sałatek lub makaronów.

Awokado

Po pocięciu owoce awokado szybko się psują z powodu utleniania. Aby przedłużyć jego żywotność, połóż pół cebuli obok awokado lub posyp octem jabłkowym. Zawarte w ich składzie związki siarki spowalniają proces utleniania, a owoce dłużej zachowują świeżość.

Jagody

Jagody korzystnie wpływają na układ pokarmowy i układ krążenia. Niektórzy ludzie zaopatrują się w owoce i przechowują je w lodówce. Ale z powodu wilgoci często pleśnieją. Aby zapobiec pojawieniu się pleśni, świeże owoce opłucz w słabym roztworze octu (na litr wody – 100 ml octu). Smak owoców pozostanie taki sam.

Ziemniaki

Umieść ziemniaki obok jabłek, jeśli nie chcesz, aby obficie kiełkowały i traciły świeżość. Jabłka uwalniają etylen, gaz, który zapobiega kiełkowaniu ziemniaków.

Chleb

Aby chleb dłużej zachował świeżość, trzymaj produkt w koszyku na pieczywo i połóż obok niego pół ziemniaka, jabłko lub odrobinę soli. Chleb zachowuje wtedy swoje właściwości i przedłuża się jego żywotność.