10 prostych i skutecznych sposobów na nawilżanie powietrza w domu: wypróbuj je sama!

W suchym powietrzu bakterie i wirusy są bardziej ruchliwe, co oznacza, że ​​wzrasta prawdopodobieństwo zarażenia się różnymi chorobami, np. wirusem grypy. Ryzyko jest znacznie zmniejszone, jeśli wilgotność w pomieszczeniu wynosi od 40 do 60%.

Możesz zmierzyć wilgotność powietrza za pomocą specjalnego urządzenia – higrometru.

Jeśli go nie masz, użyj następującej metody. Napełnij szklankę wodą i włóż do lodówki, aby temperatura płynu spadła do 3-5°C. Następnie wyjmij szklankę i umieść ją w pomieszczeniu z dala od kaloryfera. Obserwuj szklaną powierzchnię przez 5 minut. Oceń wynik w następujący sposób:

– Jeśli szklane ściany są początkowo zaparowane i wysychają po 5 minutach, oznacza to, że powietrze w pomieszczeniu jest suche.
– Jeśli po 5 minutach szkło pozostaje zamglone, wilgotność jest średnia.
– Jeśli na ściankach szyby pojawiają się smugi, wilgotność wzrasta.

Jeśli stwierdziłaś, że powietrze w pomieszczeniu jest suche, użyj jednej z poniższych sztuczek, aby przywrócić normalny poziom wilgotności.

Korzystaj z łazienki

Chyba jeden z najprostszych sposobów. Pozostaw drzwi do tego pokoju otwarte za każdym razem, gdy bierzesz prysznic lub kąpiel. Parowanie zwilży powietrze w mieszkaniu.

Nie powinnaś też od razu spuścić wody z wanny, ale najpierw pozwól jej ostygnąć – ilość pary wzrośnie.

Wysusz pranie w pokoju

Kolejny sposób, który nie wymaga prawie żadnego wysiłku z Twojej strony. Wystarczy postawić suszarkę z wypranymi rzeczami obok kaloryfera: ubrania szybciej wyschną, a powietrze będzie nasycone wilgocią. Najważniejsze jest to, że na przedmiotach nie pozostały żadne środki czyszczące. Inaczej będziesz oddychać chemią.

Zagotuj wodę

Wystarczy kuchenka plus garnek lub czajnik.

Wariant 1. Zagotuj wodę w rondlu, a następnie postaw ją na stole lub parapecie, aby para zwilżyła mieszkanie.

Opcja 2. Zagotuj wodę, a następnie pozostaw na małym ogniu do dłuższego odparowania.

Do wody można również dodać kilka kropli olejku eukaliptusowego. Jego aromat działa kojąco, a para zabija zarazki i zmniejsza ryzyko przeziębienia i grypy. Dodatkowo aromatyczne zioła, laski cynamonu i inne przyprawy można wrzucić do wrzącej wody, aby powietrze było aromatyczne.

Rozłóż pojemniki z wodą po domu

Możesz to zrobić bez gotowania wody. Wystarczy napełnić wazony, butelki lub inne pojemniki wodą i ustawić je w pobliżu źródeł ciepła. Jeśli dodasz kamienie i kwiaty, otrzymasz piękną kompozycję. Goście najprawdopodobniej nawet nie zgadną, że to nie tylko elementy dekoracyjne, ale nawilżacze powietrza. Tylko nie zapomnij okresowo myć pojemników i zmieniać wodę.

Zacznij hodować rośliny doniczkowe w mieszkaniu

Kwiaty w pomieszczeniach nie tylko nawilżają powietrze, ale także je jonizują. Niektóre są również doskonałe w czyszczeniu i dezynfekcji.

Następujące rośliny dostarczają dużo wilgoci:
– nefrolepis (paproć domowa);
– fatsja;
– cyper;
– sparmania (pokojowa lipa);
– fikus;
– draceny;
– hibiskus.

Kup akwarium

Ten element dekoracyjny będzie nawilżać powietrze. Oczywiście kupowanie go specjalnie w tym celu jest irracjonalne. Ale jeśli chcesz mieć rybkę, pamiętaj o tej radzie.

Używaj sprayu lub nawilżacza

Jest wypełniony zwykłą wodą i spryskany nią w całym mieszkaniu. Jeśli nie stać cię na nawilżacz, użyj butelki chemii gospodarczej. Napełnij go wodą i spryskaj nim cały dom. Najważniejsze jest, aby dobrze spłukać go z resztek produktu chemicznego.

Sprzątając w domu wypróbuj sprzątanie na mokro

Staraj się częściej odkurzać powierzchnie i podłogi w pokojach. Woda na tych powierzchniach będzie stopniowo odparowywać i automatycznie zwiększać stopień wilgotności w pomieszczeniu.

Staraj się częściej gotować

Podczas gotowaniaczegoś na kuchence płyn odparowuje – a tym samym wzrasta wilgotność w domu. Aby zmaksymalizować efekt, preferuj potrawy wymagające długiego czasu gotowania. Na przykład częściej gotuj produkty pełnoziarniste, zupy, kompoty, a także duszone mięso lub dania na parze. Inną sztuczką jest tymczasowe porzucenie czajnika elektrycznego i zagotowanie wody na kuchence.

Zrób własny nawilżacz

Budowa improwizowanych materiałów uratuje Cię przed suchym powietrzem. Wystarczy plastikowa butelka, bandaż lub kawałki waty, ostry nóż, linka lub taśma. To prawda, że ​​przed przystąpieniem do etapu „produkcji” upewnij się, że na baterii jest miejsce, w którym możesz zawiesić domowe urządzenie.

Wytnij otwór o wymiarach około 7 x 10 cm na środku butelki. Złóż bandaż lub tkaninę na dwie warstwy i uformuj wstążkę o długości około 0,5 m. Upewnij się, że butelka jest szczelnie zamknięta nakrętką i przymocuj ją do akumulatora za pomocą taśmy lub liny (otwór powinien znajdować się u góry). Wlej czystą wodę do środka. Złóż wstążkę tkaniny na pół, opuść fałdę do butelki z wodą. I owiń końce wokół rury od kaloryfera. Nawilżacz jest gotowy. Najważniejsze – nie zapomnij okresowo wlewać do niego wody.

Jeśli spodobał Ci się artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!