10 porad specjalistów: jak zaoszczędzić na naprawach

Mówi się, że naprawa jest tym, co musi sprawdzić związek. Jeśli to doświadczenie może być przydatne dla rodziny, to dla twojego portfela jest po prostu katastrofalne. Niestety odświeżenie mieszkania czy domu często wiąże się z kosztami. Nie warto rezygnować z tego, co zaplanowałaś – po prostu zoptymalizuj koszty.

Zebraliśmy 10 wskazówek, które pomogą Ci zmieścić się w napiętym budżecie i zaoszczędzić na renowacjach. Nie myśl, że okaże się „źle” i „tanio”: oszczędność to poważne podejście do rozsądnych wydatków, więc nie wahaj się postawić na jakość i przygotuj się na zaskoczenie gości nowymi rozwiązaniami projektowymi.

Trzymaj się budżetu

Słowo „budżet” nie jest synonimem „tanie”. Zrób budżet z 10% rezerwą na nieprzewidziane wydatki i spróbuj się dopasować. Wiedząc, że nie możesz przekroczyć budżetu, łatwiej sporządzisz listę przedmiotów i materiałów potrzebnych do naprawy. Zaleca się jednak, aby nie oszczędzać zbytnio na energii elektrycznej i materiałach wykończeniowych. Jest to jednak długoterminowa inwestycja, od której zależy komfort i bezpieczeństwo.

Nie spiesz się

Jeśli masz pieniądze, możesz pokusić się o wydanie wszystkiego na raz i wyremontowanie całego domu. Jednak nie spiesz się. Wybierz pokój, który najbardziej wymaga remontu i zacznij od niego. Jest to nie tylko rozsądne finansowo, ale pomoże ci nie nudzić się od samego początku.

Brak harmonogramu

Jeśli masz napięty budżet, będziesz musiała zadowolić się pieniędzmi, który już masz. Oczywiście chcesz połączyć kuchnię z salonem i zrobić miejsce na garderobę w sypialni, ale w tym przypadku będziesz musiała wykonać dużo brudnej roboty, biurokracji i ponieść poważne wydatki. Globalne pomysły na przebudowę zostaw na dogodniejszą okazję.

Nie kupuj zbyt dużo mebli

Staraj się nie dać się ponieść zakupom, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków. Przed pójściem do sklepu meblowego zaplanuj z wyprzedzeniem, czego potrzebujesz. Być może zamiast droższej rozkładanej sofy wystarczy zwykła, a zestaw czterech krzeseł będzie pasował do pokoju lepiej niż wszystkie sześć.

Odnów stare meble

Jeśli chcesz dodać wnętrzu szyku, to daj drugie życie starym meblom. Odmaluj sowiecką szafę lub delikatnie odrestauruj fotel z mieszkania babci. Dziś przedmioty z przeszłości nie są uważane za śmieci, ale za zabytkowe.

Sprzedaj wszystko, czego nie używasz

Nie wyrzucaj niczego, co planujesz wymienić. Spróbuj sprzedawać przez Internet stare szafki kuchenne, sprzęt AGD, drzwi i wiele innych przedmiotów. To, czego już nie potrzebujesz, może przydać się innym. Oni potrzebują artykułu, a ty pieniędzy.

Wybierz lokalnego producenta

W kraju znajduje się wiele fabryk i warsztatów oferujących wysokiej jakości i piękne meble. Przyjrzyj się bliżej rodzimym producentom, którzy oferują to samo co inne kraje, ale w lepszej cenie.

Nie oszczędzaj na farbie

Drogie farby są gęstsze, więc potrzeba ich mniej. Projektanci radzą wybierać jasne kolory: będą dobrze wyglądać w każdym wnętrzu i z czasem prawie nigdy się nie nudzą. 

Używaj ponownie tych samych rzeczy

Remontując kuchnię, możesz odświeżyć pokój, ale nie pozbywaj się mebli. Czasami wystarczy tylko pomalować drzwi szafy bez dotykania korpusu lub wymiany drzwiczek. 

Poproś o pomoc specjalistów

Jeśli masz w rodzinie lub wśród znajomych doświadczonych elektryków, którzy przeżyli kilka napraw, nie wahaj się poprosić ich o pomoc. Praca w pojedynkę jest trudna, a zatrudnianie specjalistów jest dość drogie, więc pomoc z zewnątrz może być pomocna.

Jeśli podobał Ci się ten artykuł, nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi!