10 ciekawych zastosowań płynu do naczyń!

Czy wiesz, że płyn do mycia naczyń może być używany na różne sposoby? Ten produkt ma wiele niezwykłych i użytecznych właściwości – a oto tylko kilka z nich.

Niszczy chwasty

Nie zatruwaj pożytecznych roślin i siebie toksycznymi herbicydami! Wymieszaj 1 łyżkę. l. płyn do mycia naczyń, 1 szklanka soli i 4,5 litra octu. Wlej miksturę do butelki z rozpylaczem i potraktuj chwasty. Uważaj: płyn nie powinien dostać się na kwiaty i rośliny ogrodowe!

Robienie zimnego kompresu

Napełnij zamkniętą torebkę płynem do mycia naczyń i schłódź w zamrażarce. W niskich temperaturach mydło nie zamarza, ale nabiera konsystencji żelu, który długo utrzymuje zimno. Przy urazach domowych i siniakach rzecz jest po prostu niezastąpiona!

Szukamy miejsca nakłucia

Ta sztuczka z pewnością spodoba się kierowcom. Jeśli opona zaczyna upuszczać powietrze i pilnie potrzebujesz znaleźć miejsce przebicia, rozpuść płyn do mycia naczyń w wodzie i spryskaj nim powierzchnię. Możesz łatwo zlokalizować miejsce uszkodzenia aparatu dzięki bańkom mydlanym, które są wydmuchiwane przez strumień powietrza.

Pozbądź się much

Jeśli irytujące owady atakują Twój dom, spróbuj pozbyć się ich za pomocą prostej pułapki. Napełnij szklankę do połowy octem białym lub jabłkowym, dodaj 6-8 kropli płynu do mycia naczyń i uzupełnij ciepłą wodą, aż na powierzchni utworzy się gęsta piana. Zostaw pułapkę w miejscu, gdzie gromadzą się muchy i czekaj.

Owady zwabione słodkim zapachem z pewnością zdecydują się sprawdzić, co kryje się w szkle. A lepka ciecz nie pozwoli im się wydostać.

Ochrona okularów przed zaparowaniem

Nałóż kilka kropel płynu do mycia naczyń na ściereczkę i dokładnie wytrzyj obie strony soczewek. Po całkowitym wyschnięciu środka usunąć resztki czystą szmatką i wypolerować szkło na połysk.

Nasmaruj zawiasy drzwi

Jeśli skrzypiące drzwi przeszkadzają Ci w życiu, nie wydawaj pieniędzy na drogie spraye – można je zastąpić zwykłym płynem do mycia naczyń. Nałóż niewielką ilość na problematyczne miejsca, kilkakrotnie otwórz i zamknij drzwi, aby rozprowadzić je wokół zawiasu – i ciesz się długo wyczekiwaną ciszą.

Dbanie o domowe rośliny

Użyj nietoksycznego środka owadobójczego, aby utrzymać szkodniki z dala od twoich roślin domowych. Rozpuść dwie łyżeczki mydła w szklance ciepłej wody i spryskaj liście. Zabieg ten jest najbardziej skuteczny na mszyce, mączliki i kleszcze.

Ale: wybierz najprostszy możliwy produkt bez dodatkowych składników – odtłuszczacze, chlor i składniki antybakteryjne.

Usuwanie blokady

Jeśli standardowe metody usuwania niedrożności w toalecie nie “działają”, spróbuj wylać pół szklanki płynu do naczyń do toalety i pozostawić na 10-15 minut. Jeśli to nie pomoże, dodaj do miski kilka litrów wrzącej wody – szybciej.

Usuń tłuste plamy

Właściwości rozpuszczające tłuszcz produktu można wykorzystać nie tylko podczas zmywania naczyń. Nadaje się również do usuwania tłustych plam i zabrudzeń z odzieży, dywanów, płytek i innych powierzchni.

Użyj płynu do mycia naczyń bez składników wybielających, po przetestowaniu go na niepozornym miejscu.

Robienie baniek mydlanych

Małe dzieci cały czas je rozlewają – a butelki produktu wystarczą na kilka dni w lecie. Oferujemy bardziej ekonomiczną opcję.

Wymieszaj 2/3 szklanki płynu do mycia naczyń z 2-3 łyżeczkami gliceryny (można zastąpić syropem kukurydzianym). Rozcieńczyć mieszaninę w czterech litrach wody – ta objętość wystarczy na długi czas, zwłaszcza że płyn okazuje się dość gęsty, a bąbelki dobrze się napompują.

Czytaj więcej: 7 powodów, aby nigdy nie wyrzucać nasion awokado